1. Anasayfa
  2. Bitcoin

İki BTC ETF Başvurusu Resmi İncelemeye Alındı

Nisan ayında Wisdom Tree’nin yatırım fonu (ETF) başvurusunu incelemeye alan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), SkyBridge ve Fidelity’nin de BTC ETF başvurularını resmi olarak incelemeye başladı.

İki BTC ETF Başvurusu Resmi İncelemeye Alındı

Geride kalan Nisan ayında Wisdom Tree’nin yatırım fonu (ETF) başvurusunu incelemeye aldığını belirten SEC, şimdide SkyBridge ve Fidelity’nin taleplerini inceliyor. Resmi olarak BTC ETF başvuruları incelenmeye alınıyor. SEC’in resmi dosyalarına bakıldığında Amerikan regülasyon kurumunun iki BTC ETF başvurusunu daha gündemine taşıdığı görüldü. Sonuçlar ise merakla bekleniyor.

SkyBridge Capital ETF Başvurusu

Beyaz Saray’da iletişim başkanlığı görevi de gerçekleştirmiş olan Anthony Scaramucci’nin SkyBridge Capital şirketinin ETF başvurusu kabul görürse, New York Borsasında işlem görecek. Bu gelişme özellikle kurumsal yatırımcıların ve şirketlerin yararına olacak. Yatırımcılar gelişmelerin ne yönde olacağını merakla bekliyorlar.

Wise Origin Bitcoin ETF Başvurusu

SEC’in incelemeye aldığı ikinci bir başvuru olan Fidelity’nin Wise Origin Bitcoin ETF teklifi kabul edilirse, CBOE’nin BZX borsasında işlem görecek. SkyBridge ve Fidelity ile birlikte resmi inceleme altına giren ETF başvuru sayısı 6’ya çıktı.

10 adet başvuru ise inceleme yerine bekleme aşamasında yer alıyorlar. Uzmanlar bu ilk 6 incelemenin son derece önemli olduğunu belirttiler. Çünkü başvurulardan birinin onay alması halinde diğerleri için inceleme bekleneceğini ve yeni başvurularında geleceğini düşünüyorlar.

ETF’ler 45 Gün İnceleme Süresi!

SEC, 45 gün içerisinde şirketleri sıraya alarak bir ön karar verecek. Ancak, kurumun süreyi 240 güne kadar uzatma hakkında sahip olduğu da biliniyor. Resmi açıdan inceleme altında olan diğer ETF başvuruları ise açıklandı. VanEck, Kryptoin, WisdomTree ve Valkyrie inceleme altında. Bu kapsamda yanıt bekleyen tarafların sayısı arttı.

Henüz Onaylanmış Bir Başvuru Yok!

SEC şuana kadar kendisine iletilen ETF başvurularının hiç biri için onay vermedi. Ancak uzmanlar bu kez onay çıkma olasılığının daha yüksek olduğunu belirttiler. Kanadalı Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ise Bitcoin ETF’lerine onay verdi ve ayrıca ETH ETF’lerni de kabul etti. Bu gelişme ardından SEC’in de ETF ile ilgili taleplere sıcak bakabileceği düşünüyor.

2021 senesi Nisan ayında ve Mayıs ayında başvurular yoğunlaşmaya başladı. Uzmanlar ise bunun bir sebebinin olduğunu belirttiler. Uzmanlar, artık kurumsal şirketlerin direkt olarak BTC ve ETH alımları yerine ETF üzerinden işlem yapmak istediklerini açıklıyorlar. Bunu fırsata çevirmek isteyenlerin ise başvuruları yoğunlaştırdığını belirttiler.