1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

İlaç Şirketi Pfizer ve BionTech Koronavirüs Aşısı Üçüncü Faz Başarısına Bitcoin, Ethereum ve Ripple Nasıl Tepki Verdi?

Son dakika koronavirüs aşısı duyurusu ile gözler kripto para piyasasına çevrildi! Pfizer ve BionTech tarafından devam eden Covid-19 aşısı üçüncü faz denemeleri ile ilgili paylaşılan yüzde 90’lık başarı haberi, BTC kanadında ilk etapta pozitif fiyatlamaya sebep olurken, devamında BTC “U” dönüşü ile gerilemeye başladı. Ethereum ve Ripple BTC kadar aşı haberinden etkilenmedi.

İlaç Şirketi Pfizer ve BionTech Koronavirüs Aşısı Üçüncü Faz Başarısına Bitcoin, Ethereum ve Ripple Nasıl Tepki Verdi?

Koronavirüs aşısı ile ilgili yapılan son dakika açıklaması ile Bitcoin fiyatı karışık seyir izledi! Pfizer ve BionTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının üçüncü faz denemeleri ile ilgili paylaşılan bilgiye göre yüzde 90’lık bir başarı sağlanmasını BTC ilk olarak yükselişle fiyatlarken, devam eden anlarda gerileyerek yanıt verdi. 15 bin 800 dolara kadar yükselen BTC fiyatı haberin yazıldığı bu saatlerde 15 bin 372 dolardan işlem görüyor.

94 Denekte Yüzde 90 Başarı!

Aşı ile ilgili paylaşılan son dakika haberine göre en az 1 Covid-19 belirtisine sahip 94 denek üzerinde aşı denendi. Yüzde 90 gibi yüksek bir başarı sağlanan koronavirüs aşısı, başta hisse senedi piyasası olmak üzere pozitif karşılandı. İlk etapta Bitcoin vadelileri de anlık yükseliş yaşasa da devam eden zamanda aşı haberine negatif karşılık verdi.

Pfizer aşı araştırma ve geliştirme departmanının başkan yardımcısı William Gruber, dünyaya verilebilecek en iyi haberi verdiklerini belirtti. BionTech adına haberi değerlendiren CEO Uğur Şahin ise başlangıçta yüzde 60 ila yüzde 70 arasında başarı sağlayan aşının yeni süreçte yüzde 90 başarı sağlamasını “olağanüstü bir gelişme” olarak değerlendirdi.

2020 Yılında 50 Milyon, 2021 Yılında 1.3 Milyar Doz Aşı Üretilecek!

Pfizer ve BioNTech ortak çalışması işe geliştirilen Covid-19 aşısı ilk etapta sınırlı sayıda üretilecek. Toplam 25 milyon kişinin korunması için bu yıl 50 milyon doz koronavirüs aşısı üretileceği açıklanırken, 2021 yılı Corona Virüs aşı üretme hedefinin 1,3 milyar doza kadar yükselebileceği belirtildi.

Brown Üniversitesi Kamu Sağlığı Fakültesi Dekanı Ashish Jha ise yüzde 90 oranındaki başarıyı değerlendirirken, “beklenenden çok daha iyi haber” yorumunda bulundu. Aşı için şu an tek handikap, başlangıç için kısıtlı sayıda üretilecek olması. Gelecek yıl ise neredeyse tüm dünyanın aşılandığını görmek sürpriz bir gelişmek olmaktan giderek uzaklaşıyor.

Piyasalar Anlık Tepki Verdi

Aşı haberi ile birlikte Pfizer ve BioNTech hisse senetleri yükseliş tepkisi verirken, kripto para ve altın cephesinde “negatife yakın” fiyatlama gerçekleşti. Havayolu hisse senetleri ise aşı haberine beklenti doğrultusunda yükselişle yanıt verdi. Altın ons fiyatı 1909 dolara gerilerken, BTC ilk etapta 15.800 dolara kadar yükseldi ve haberin yazıldığı dakikalarda 15.372 dolara kadar geriledi. XRP 0,25 dolardan işlem görürken ETH/USD 447,02 dolardan fiyatlanmaya devam ediyor.

Yorum Yap