1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

İlk Kez Bir Yerli Yatırım Şirketi BTC Yatırımı Yaptı

Kripto para piyasalarında MicroStrategy’nin açtığı yatırım yoluna bir de yerli bir yatırım şirketi dahil oldu. Bitcoin (BTC) yatırımları ile artan kripto para piyasaları ilgisi, yerli şirketlere de sıçramaya başladı ve Esas Ventures Bitcoin yatırımı yaptığını açıkladı. Hem yerli kripto para piyasaları için hem de Bitcoin için oldukça önemli olan bu yatırım sonrasında, şirket CEO’su Fethi Sabancı Kamışlı, çeşitli açıklamalarda bulundu.

İlk Kez Bir Yerli Yatırım Şirketi BTC Yatırımı Yaptı

Kripto para piyasaları 2020 yılında kurumsal yatırımcılarla tanıştı. İlk olarak dev bir isim olan MicroStrategy, kripto para piyasalarına Bitcoin (BTC) yatırımı ile giriş yaptığını açıklamıştı. Ardından birçok kurumsal şirket daha bu yoldan yürüdü ve hem kendi şirket değerlerini artırdı, hem de Bitcoin değeri ile birlikte kripto para piyasalarının değerini artırdı. Bununla birlikte MicroStrategy şirketi, toplamda 650 milyon dolar değerinde Bitcoin’in rezervlerine eklediğini duyurdu. Daha sonra peş peşe kurumsal şirketlerden Bitcoin yatırımı ile ilgli açıklamalar gelmeye başladı. Son olarak bu yatırım kervanına bir yerli şirket daha katıldı. Yerli bir yatırım şirketi olan Esas Ventures, “Teknolojiye daha fazla yatırım yapılmalı” mesajı ile birlikte 6 bin 500 dolarda Bitcoin yatırımı yaptığını açıkladı. Yatırım sonrasında Esas Ventures CEO’su Fethi Sabancı Kamışlı, çeşitli açıklamalarda bulundu. Bu yatırım hamlesi, hem kripto para piyasaları için hem de Türkiye’nin kripto varlık piyasalarındaki geleceği için çok önemli bir adım olarak öne çıkıyor.

Fethi Sabancı Kamışlı Yatırımı Twitter’dan Duyurdu

Yerli bir yatırım şirketi olan Esas Ventures’e Şevket Sabancı’nın da destek verdiği biliniyor. Bu destekle birlikte, CEO Fethi Sabancı Kamışlı, Twitter’dan yaptığı açıklamada 6 bin 500 dolarda Bitcoin yatırımı yaptıklarını duyurdu. Öte yandan Kamışlı, yaptığı duyuruda Covid-19 salgını ile birlikte, şirket rezervlerindeki portföylerinde pozitif yönlü %80 oranında bir değer artışı sağladıklarını da duyurdu. Kamışlı, ayrıca Esas Ventures şirketi olarak ABD (3), Kolombiya ve Meksika’ya 5 yeni yatırım yaptıklarını daha belirtti. Kamışlı konuya ilişkin olarak yaptığı paylaşımda; “2020’den çıkan net mesaj: Teknolojiye daha fazla yatırım yap… Herkese iyi seneler diliyorum!” sözlerini dile getirdi. Yapılan açıklamalar sonrasında özellikle Türkiye’nin kripto para piyasalarındaki varlığının güçlenmesi adına olumlu mesajlar paylaşıldı.

BitterKoin Kendi Sorduğu Soruyu Hatırlattı

Esas Ventures şirketinin yaptığı bu Bitcoin yatırım açıklaması ile birlikte ilk kez bir yerli kurumsal şirket Bitcoin yatırımı yapmış oldu. Belki de daha önce bu konuda adım atan başka şirket veya şirketler olmuştur ancak en azından açıklanan ilk yatırım, Esas Ventures tarafından yapıldı. Bununla birlikte, kripto para piyasalarının Türkiye ayağında, bir kripto para kullanıcısı olduğu bilinen BitterKoin’in daha önce yapmış olduğu paylaşımlar geldi. BitterKoin, daha önce Borsa İstanbul’da yer alan halka açık şirketlerden ilk olarak hangisinin Bitcoin’İ rezervlerine ekleyeceğini sormuş ve bu adımın şirketlerin piyasa değerini artırmak için bir fırsat olduğunu söylemişti. Esas Ventures’in açıklaması sonrasında BitterKoin, Fethi Sabancı Kamışlı’nın Twitter paylaşımını alıntılayarak “Halka açık olmasa da bravo! Almak ayrı, bunu açıklama cesareti ayrı bir girişimcilik seviyesi.” sözlerini dile getirdi.

Esas Ventures Hakkında

Esas Ventures, Sabacı ailesinin ve özellikle Şevket Sabancı’nın katkılarıyla kurulan, önemli bir aile yatırım şirketi olarak Londra ve İstanbul merkezlerinde faaliyet gösteriyor. Şirketin yatırım portföylerinde çoğunlukla küresel çapta, yeni aşamalarda bulunan ve gelecek vaat eden şriketlere yatırım yaptığı görülüyor. Esas Holding’e bağlı olarak faaliyetlerine devam eden Esas Ventures’in yatırım portföylerinde yer alan; Deel, Sokowaatch ve mPharma gibi şirketler dikkat çekiyor.

Yorum Yap