1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

IMF: “Dijital Paralar Para Mıdır?”

Kripto para piyasaları, lider Bitcoin (BTC) öncülüğünde 2017 yılından sonra büyük popülarite artışını, 2020 yılının son çeyreğinde tekrar yakaladı. Bitcoin fiyatındaki hareketlilikler, Covid-19 salgınına ilişkin oluşan endişeler, doların küresel piyasalarda zayıflaması ve kurumsal şirketlerin Bitcoin yatırımları ile artan ilgi sonrasında, şimdi de IMF, gündemine dijital paraları aldı. Uluslararası Para Fonu (IMF), dün Twitter’da bir anket paylaştı ve ankette “Dijital paralar para mıdır?” diye sordu.

IMF: “Dijital Paralar Para Mıdır?”

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) öncülüğünde, 2017 yılında kripto para piyasalarına olan ilgi muazzam derecede artış göstermişti. Söz konusu dönemde, internet arama motorlarında en çok aratılan başlıkların arasında “Bitcoin” ilk sıralarda yer almıştı. Artan bu ilginin bir benzeri ise geride bıraktığımız yılda ve özellikle de yılın son çeyreğinde gerçekleşti. Kripto para piyasalarına karşı artan ilgiyi tetikleyen unsurlar ise Covid-19 salgını ile oluşan endişede yatırımcıların alternatif yatırım varlık arayışları, doların küresel piyasalarda hızla değer kaybetmesi, kurumsal şirketlerin kripto para piyasalarına ciddi miktarlarda yaptığı yatırımlar ile giriş yapması ve elbette Bitcoin’in rekorlar üzerine rekorlar kırması oldu. Kripto para piyasalarına olan ilgi git gide artınca, beraberinde de yeni tartışmaları getirdi. Bununla birlikte birçok kişi Bitcoin – altın kıyaslamaları yaparken, birçok kişi de dijital varlıkların işlevselliği hakkındaki tartışmaları gündeme getirdi. Bu tartışmalara son olarak ise dün, Uluslararası Para Fonu (IMF) katıldı. IMF resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımla kullanıcılara bir anket sundu. Sunulan ankette “Dijital paralar para mıdır?” sorusu soruldu ve yalnızca iki seçenek verildi. 95 bin kişinin katılım gösterdiği ankette “Evet” diyenler ise ezici bir çoğunluk sağladı.

Anketten Ezici Çoğunlukla “Evet” Yanıtı Çıktı

Kripto para piyasalarına olan ilgi artış gösterdikçe, beraberinde de birçok tartışma başlığı gündeme geliyor. Geçtiğimiz günlerde bu kapsamda AB Merkez Bankası (ECB) Başkanı Chirsitine Lagarde, katıldığı Reuters etkinliğinde bir açıklama yapmış ve Bitcoin’i volatil yapısı dolayısıyla sert şekilde eleştirmişti. Ardından Lagarde, AB Merkez Bankası’nın kendi dijital para çalışmalarını başlattığını da duyurmuştu. Dijital paraların gündeme tekrar geldiği bu son günlerde, bu kez de Uluslararası Para Fonu (IMF) bu tartışmaya dahil oldu. IMF resmi Twitter hesabından bir anket paylaşarak “Dijital paralar para mıdır?” diye sordu, 95 bin kişiden fazla katılımcı anketi cevapladı. Gelen cevaplarda, katılımcıların %79,9’u (76 bin 109 kişi) “Evet” dedi, %20,1’i ise “Hayır” dedi.

Kaufman: “Renkli Kağıtlar Para Mıdır?”

IMF’nin başlattığı ankete katılan ve bu anketin altına yapılan yorumlar arasında, ünlü isimlerin yaptığı yorumlar da dikkat çekti. Ezici bir çoğunluğun “Evet” yanıtı verdiği anketin altına, ünlü yazılım uzmanı Ben Kaufman da yorum bıraktı ve ardından Kaufman, IMF’nin anketine bir cevap vererek “Renkli kağıtlar para mıdır?” şeklinde bir soru sordu. Kaufman’ın sunduğu ankete ise 1.331 kişi katıldı ve katılımcıların %89,2’si bu ankete “Hayır” yanıtını verdi.

IMF Dijital Para Üretimi Yapabilecek Ülke Sayısını Paylaştı

Yapılan anketlerin altında birçok kullanıcı yorumlarını dile getirdi. Yapılan yorumların çoğunluğunun, geleneksel para birimlerini eleştiren ve Bitcoin’i öven yorumlar olması ise dikkat çekti. IMF ayrıca bu anketin yanı sıra bir de dijital para düzenlemesi içinde olan ülkelere ilişkin bir yazı da paylaştı. Yazıda IMF üyesi olan 174 ülkenin merkez banka yasalarını inceledikleri belirtildi ve bu ülkelerin sadece %23’ünün legal olarak dijital para üretimi yapabileceği ifade edildi.

Yorum Yap