1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

İran İthalat Ödemelerinde Kripto Para Kullanacak

Tüm dünyada kripto para ilgisi ve kullanım oranı ülkelere göre artış göstermeye devam ediyor. 2021 yılında dünyanın hemen her yerinde insanlar kripto paraları hızla benimsemeye başladı ve bu yoğun ilgi günden güne artış göstermeye devam ederken, ülkelerin kripto paralar ile ilgili attığı adımlar da hızlanmaya başladı. Ülkemizde de son günlerde kripto para alanında atılan adımlara yenileri ekleniyor. Tüm dünyadan örneklerin peş peşe geldiği son dönemlerde, bir yeni kripto para adımı da İran’dan geldi. İran Merkez Bankası, ülkedeki lisanslı kripto para madencilerinin çıkardığı kripto para birimlerinin kullanılarak ithalat ödemeleri yapılmasına yetki verdi. Ayrıca İran, kripto para alanındaki faaliyetlerin yasal netlik kazanması adına yeni bir yasa tasarısı hazırlıyor.

İran İthalat Ödemelerinde Kripto Para Kullanacak

Kripto para kullanım oranları, insanların kripto paralara duyduğu ilgi ve merak, başta Bitcoin (BTC) olmak üzere kripto paraların benimsenmesi, benzersiz bir yıl olarak geride kalan 2020 yılından sonra hızlanmaya başlamıştı. Bitcoin’de ve birçok kripto parada gelen rekor fiyatlar, bu benimsemedeki hızlanmayı artıran en büyük etkenlerden biri oldu. İnsanlar, çeşitli faktörlerin etkisi ile 2021 yılında kripto para sektörüne adım atmaya başladı ve bu adımlar her geçen gün daha sık atılıyor. Tüm dünyada insanların yoğunlaştığı kripto para sektörüne artık ülkeler de kayıtsız kalmıyor. Ülkemizde de son günlerde düzenleme ve regülasyon çalışmaları başladı ve bunun benzer bir örneği şimdi İran’dan geldi. İran, ithalat ödemelerinde kripto paralara izin verdiğini açıkladı.

İran Merkez Bankası Kripto Para Adımı Attı

Financial Tribune haberine göre İran Merkez Bankası (CBI), ülkede kripto para girişimlerine ilişkin yeni bir adım attı. Buna göre İran Merkez Bankası, İran’daki lisanslı kripto para madencileri tarafından çıkarılan kripto para birimlerinin, lisanslı döviz işletmeleri ve bankalar tarafından ithalat ödemelerinde kullanılabileceğini açıkladı. CBI tarafından yapılan açıklamada “İran Merkez Bankası, borç verenlerin ve lisanslı döviz işletmelerinin kripto para ödemesi için düzenleyici tablo hakkında bilgilendirildiğini ifade ediyor” sözlerine yer verildi.

İran’da Kripto Para Madencilerine Özel İzinler

İran’da kripto para alanında atılan ilk adım bu da değil. Daha önce Ekim 2020 döneminde İran hükümeti, CBI’nin “İran’da ithalatın yasal olarak çıkarılmış olan Bitcoin ile finanse edilmesini sağlamak adına kripto para birimi düzenlemesini” değiştirmişti. Buna göre, lisanslı kripto para madencilerinin çıkardıkları kripto paraları yasal yollardan merkez bankasına satması gerekiyor. Değişiklik, İran Enerji Bakanlığı ve İran Merkez Bankası tarafından öneri olarak sunulmuştu.

İran’da bu kapsamda kripto para madencilerine, biri Türk Bitcoin madencilik işletmesi olan Iminer de dahil olmak üzere 1.000’den fazla lisans tanıdı. İran’daki enerji santrallerinin kripto para madencilik yapmasına, üretilen elektriğe Bitcoin madencilerinin özel erişim sağlamasına izin verildi. Ocak 2020 döneminde ise İran’da 1.620 adet yasadışı kripto para madencilik çiftliği kapatılmıştı.

Yorum Yap