1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

İran Madencilik İşlemlerini Yasakladı!

İran Başkanı Hasan Ruhani, devlet televizyonunda açıklama yaparak, ülke genelinde kripto para madenciliği yapmanın 22 Eylül tarihine kadar yasaklandığını belirtti. İran’da kripto para üretimi durdu.

İran Madencilik İşlemlerini Yasakladı!

İran Başkanı Hasan Ruhani, bir açıklama yaparak 22 Eylül’e kadar madencilik işlemlerinin yasaklandığını belirtti. Devlet televizyonundan açıklama yapan Ruhani, geçici olarak kripto para üretiminin duracağını belirtti. Kripto para madencilerinin lisanslı olarak çalışabildikleri İran, Cambridge Alternatif Finans Merkezinin hesaplarına göre Bitcoin Bockchaindeki toplam hash oranının %3,82’sine sahip. Bu oran ise yeni gelişme ardından 22 Eylül’e kadar değişim gösterebilir.

Elektrik Tüketimi Azaltmak Hedefleniyor!

Çin’in BTC madenciliğine karşı sıkı önlemler alacağını açıklaması ardından İran’dan da kripto para madencilerine yönelik yasak geldi. Bu karar madencilere sürekli olarak baskı uygulamak adına getirilmiş bir yasak değil. Ülkedeki elektrik tüketimini birkaç aylığına azaltmak amacı ile şuan için sadece 22 Eylül’e kadar kısıtlama yapılacağı belirtildi.

Iranian Labour News Agency’nin Salı günü yaptığı habere göre, İran Enerji Bakanı Rıza Erdekaniyan, Ülkenin genelindeki abone sayısının geçen yıla göre bu yıl 1 milyon artığını belirtti. Bu kapsamda elektrik tüketiminde de yüksek oranda artış yaşandı. Tüketimin çoğalması ile birlikte enerji harcamasını çok yapan madencilik işlemlerinin de bir süre durdurulması uygun bulundu. Bu kapsamda enerji dağıtımı açısından dengenin sağlanabilmesi ve daha kötü senaryoların oluşmaması sağlanacak. Aksi halde tüketimin daha üst seviyeye çıkacağı belirtildi.

Tüketim Artışının %16’sı Madencilere Ait

Elektrik tüketimindeki artışın %16’lık bölümünün ise ülkedeki lisanslı kripto para madencilerinden kaynaklandığı düşünülüyor. Ülkedeki bazı yetkililer, Ocak ayında belirli şehirlerde yaşanan elektrik kesintilerinden ise madencileri sorumlu tutuyorlar. İran Elektrik Üretim ve Dağıtım Endüstrisi Sözcüsü Mustafa Recebi, geçmiş tarihlerdeki açıklamasında, kripto madencilerinin günlük ortalama 300 megavat enerji harcadıklarını belirtmişti.

Iranian Student’s New Agency’nin geride kalan hafta yaptığı habere göre, Tavanir, aynı hafta içinde ülkenin başkenti olarak bilinen Tahran’da daha önce hiç görülmemiş kadar fazla enerji harcandığını açıkladı.

Enerji Sorununda Tek Sebep Madenciler Değil!

Bloomberg’in Salı günü verdiğin habere göre, ülkedeki yetkililer, son dönemlerde açığa çıkan elektrik sorunlarını hem madencilere hem de ülkede erken yükselen hava sıcaklıklarına bağladılar. Senenin başından bu yana yeterli düzeyde yağış alınamaması sebebi ile ülkenin kuruyan barajları bulunuyor ve su seviyesinde kayda değer düşüşler var. Uzmanlar bunun da dikkate alındığını, sorunun sadece madenciler ile bağlantılı olmadığını belirttiler.