1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

İş Bankası Genel Müdürü: “Kripto Paralar Kumardan Farksız”

Kripto paralara duyulan ilgi 2021 yılında tüm dünyada zirve noktalarına ulaştı. Türkiye’de de kripto paraların benimsenmesi çok hızlı şekilde gelişti ve Türkiye, en çok kripto para kullanımı konusunda dünyada üst sıralara yükselmeyi başardı. Yerli yatırımcılar, yoğun olarak kripto para alım satım ya da saklama işlemleri yaparken, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, daha önce söylediği gibi kripto paralarla ilgili olarak “kumardan farksızdır” yorumu yaptı ve kripto paralara yatırılan birikimin “bir gecede kaybedilebileceğini” savundu.

İş Bankası Genel Müdürü: “Kripto Paralar Kumardan Farksız”

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) özellikle son bir yıllık süreçteki fiyat hareketlilikleri, tıpkı 2017 yılında olduğu gibi birçok yatırımcıyı bu konuda harekete geçirdi. Öte yandan Mart 2020 döneminde ortaya çıkan Covid-19 salgını ile birlikte insanlarda enflasyon endişesi artmaya başladı ve bu da Bitcoin’e ve diğer kripto paralara ilgi artışı getirdi. Kripto para ilgisi artmaya devam ederken, bir de geçtiğimiz yılın ikinci yarısında kurumsal şirketler kripto para yatırımları yapmaya başlayınca, dünyanın her yerinde insanlar kripto paraları benimsemeye başladı. Bu durum yoğun olarak ülkemizde de kendisini gösterdi. Yüksek döviz kurları ve yüksek enflasyonun da etkisi ile yerli yatırımcılar kripto paralara yoğun şekilde yöneldi. Ancak Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, artan bu ilgide insanları uyardı. Aran kripto paralara yatırılan birikimin “bir gecede kaybedilebileceğini” dile getirdi ve daha önce de dile getirmiş olduğu “kumardan farksızdır” yorumunu tekrarladı.

Aran’a Göre Kripto Paralarda Çeşitli Alanlarda Riskler Mevcut

Hakan Aran, İş Bankası’nın 2021 yılındaki planlarını ve dijitalleşme projelerini değerlendirdi. Aran, kripto paraların eksik ve riskli yönlerini gündeme getirdi ve kripto paralar konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. Aran açıklamalarında kripto paralarda teknoloji, fiyat oynaklığı, dolandırıcılık, siber hırsızlık ve düzenleme bakımlarından risk olduğunu dile getirdi ve henüz “piyasa yapıcılığı olmayan bir alan” olduğunu ifade etti.

Aran “Kumardan Farksız” Yorumunu Yineledi

Hakan Aran açıklamalarında, son günlerde yaşanan sert düşüşleri işaret etti ve öte yandan bir gecede faaliyetlerine son veren kripto para borsasını, vatandaşların parasını alarak bir gecede buharlaşan kripto para şirketini örnek gösterdi. Hakan Aran bu açıklamalarının ardından Mart ayında yapmış olduğu “kumardan farksız” yorumunu tekrar dile getirdi. Hakan Aran konuya ilişkin olarak “Yasal düzenleme yapılana ve ‘piyasa yapıcılığı’ kavramı gelene kadar vatandaşımızın tüm hayatı boyunca uğraşarak zorluklarla oluşturduğu ve kripto paralara yatırdığı birikimin bir gecede kaybedilmesi, yarılanma riski vardır.”

Aran Dijital Paralar Hakkında Konuştu

Öte yandan dijital paralara ilişkin açıklamalarda bulunan Hakan Aran, Mart ayında yaptığı konuşmasında gelecekte fiziksel paraların yerini dijital paraların alacağını dile getirmişti. Aran güncel konuşmasında, dijital paraların kullanımı için banka hesaplarının yaygınlaşması gerekeceğini dile getirdi. Aran açıklamasında “Henüz bankacılıkla tanışmamış ya da mobil bankacılık iletişimi olmayan kesimlerin dijital parayla harcama yapması çok kolay değil” sözlerini dile getirdi.