1. Ana Sayfa
  2. Gümüş
  3. İş Portföy’den Gümüş Yatırım Fonu

İş Portföy’den Gümüş Yatırım Fonu

Pandemi sürecinin başlaması ile beraber yatırım araçlarına özellikle gümüşe olan ilgi arttı. Gümüşe ilginin artması ile Türkiye’nin en büyük yatırım fonu yöneticilerinden İş Portföy, serbest gümüş yatırımı için alan açtı. İş Portföy Türkiye’nin ilk gümüş yatırımı yapan serbest fonunu açtı. Bu hamle ile gümüşün yükselmesinin beklendiği bu süreçte yatırımcılardan büyük ilgi gördü.

featured

Türkiye’nin en büyük yatırım fonu yöneticisi İş Portföy, 20. yılında ilk serbest gümüş yatırım fonunu açtı. Borsa İstanbul ev sahipliğinde gerçekleştirilen Gong töreni ile yeni hizmet yatırımcılara sunuldu.

Tüm dünyada ve Türkiye’de ciddi etkiler yaratan Covid-19 salgını gümüş gibi değerli madenlerin fiyatının yükselmesine sebep oldu. 2020 yılında en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri haline gelen gümüşün uzun vadede de yükselişini sürdüreceği tahmin ediliyor. Türkiye’de de önemli yatırım araçlarından biri olan gümüşe ilginin artması ile Türkiye’nin ilk serbest gümüş yatırım fonu hizmete sunuldu. Uzun vadede kar etmek isteyen ve gümüşe yatırım yapacak olan yatırımcıların ilgisini çeken fon şimdiden büyük ilgi görmeye başladı. Borsa İstanbul ev sahipliğinde gerçekleştirilen Gong törenine birçok finansal kurumun temsilcisi de katıldı. İş Portföy Genel Müdürü törende yeni hizmetleri ile ilgili konuşma yaptı.

Tevfik Erarslan: Türkiye’de Gümüş Yatırımı Yapan İlk Serbest Fon

23 kasım tarihinde gerçekleştirilen törene  Borsa İstanbul temsilcilerinin yanı sıra Takasbank, Merkezi Kayıt Kuruluşu, TSPB gibi finans sektöründeki kuruşlarında temsilcileri katıldı. Törenden gong çalınmadan önce İş Portföy Genel Müdürü Tevfij Erarslan hizmetleri ile ilgili açıklama yaptı.

Tevfik Erarslan konuşmasında Türkiye’de gümüşe yatırım yapan ilk serbest fonu kurmaktan duydukları mutluluğu anlattı.  İş Portföy olarak ihtiyaca yönelik ve yenilikçi hizmetler sunmaya çalıştıklarından bahseden Erarslan Türkiye’de gümüş yatırımına ilginin arttığını ve serbest bir gümüş yatırım fonunun ihtiyaç haline geldiğini söyledi. Erarslan gümüş yatırım fonuna şimdiden yoğun bir ilgi olduğunu da söyledi.

Yatırım Fonlarına Duyulan İlgi Arttı

2020 yılında pandemi sürecinin de etkisi ile ekonomi algısında çeşitli değişiklikler meydana geldi. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de d’ sermaye piyasalarına ve yatırım fonlarına büyük bir ilgi oluştu. Pandeminin zorunlu kıldığı gelişmeler ve ekonomik süreç insanları güvenli liman arayışına itti. Bu süreçte en değerli metallerden olan gümüşe olan ilgi ise çok yoğun şekilde yükselişe geçti.

İş Portföy’ün serbest gümüş yatırım fonunu ihtiyaç olarak görmesinin, gümüşü uzun süre devam eden yükselişi, piyasa hacminin artması gibi sebeplerden kaynaklı olduğu düşünülüyor. Son dönemde olumlu sonuçlar alınan aşı çalışmalarının gümüşe az da olsa değer kaybettirmesinin, yatırım aracının tercih edilmesine engel olmadığı görülüyor. Gümüşün uzun vadede birçok değerli madenden daha fazla kar elde ettireceğine yönelik analist yorumlarının gelmesi de, İş Portföy’ün yeni hizmetinin altını dolduran bir noktada duruyor.

Gümüş Sadece Değerli Bir Metal Değil

Gümüş yatırımının sadece değerli bir maden olmasından kaynaklı yatırımların odağı olmadığına dair de görüşler söz konusu. Tevfik Erarslan’ın da konuşmasında bahsettiği üzere gümüş aynı zamanda yenilenebilir bir enerji kaynağı. Yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye’deki öneminin artması da gümüşü önemli bir yatırım aracı haline getiriyor.

Yorum Yap

Yorum Yap