1. Ana Sayfa
  2. Gümüş
  3. İslam Memiş Gram Gümüş Fiyatlarını Değerlendirdi

İslam Memiş Gram Gümüş Fiyatlarını Değerlendirdi

Covid-19 salgın süreci devam ederken, ekonomi piyasalarındaki fiyat hareketliliği de sürüyor. Gelen aşı haberleri sonrası düşü eğilimi gösteren değerli maden fiyatları, haberlerin etkisinin azalması ile birlikte tekrar yükseliş eğilimine girdi. Bir süredir dar bantta yatay olarak seyreden gümüş fiyatları için yatırımcılar uzmanlardan gelen gümüş yorumlarını değerlendirdi. Ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş de bu kapsamda gümüş fiyatlarını değerlendirdi.

featured

Yaklaşık bir yıldır tüm dünyada etkisini sürdüren Covid-19 salgını, ekonomi piyasalarında da hiç olmadığı kadar hareketlilikler yaşanmasına neden oldu. Bu hareketlilikler en çok da altın ve döviz fiyatlarını etkilerken, değerli madenler de bu salgından ve ortaya çıkan endişelerden nasibini aldı. Salgın süreci ile birlikte yatırımcılar yatırım yönünü 2020 yılında dövizden altın ve gümüşe çevirdi. Covid-19 virüsünün piyasalarda yarattığı endişe ve risk havası, yatırımcıların değerli madenlere yönelmesine neden oldu. Bu yönelim ile birlikte hem altın hem de gümüş fiyatları 2020 yılında tarihi zirvelerini gördü. Dönem dönem yaşanan gelişmeler ve gelen haber akışı ile birlikte yükselişini durduran ve düşüşe geçen kıymetli maden fiyatları, 2020 yılının sonlarına gelinirken dar bir bantta ve yataty seyretmeye başladı. Bu yükselişi durduran en büyük etkenin ise gelen aşı haberleri olduğu düşünülüyor. Zira aşı haberleri ile birlikte Covid-19 salgını endişesinde bir azalma yaşandı ve yatırımcılar kıymetli maden yatırımlarında satış pozisyonuna geçti. Bu adımlar ise kıymetli maden fiyatlarında dalgalı grafiğin ortaya çıkmasına yol açtı. Yatırımcılar dalgalı grafikler karşısında uzmanlardan gelen yorumları değerlendirmeye aldı. Bu kapsamda da ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş, gümüş fiyatlarına dair yorumlarda bulundu. İslam Memiş, gümüş fiyatları değerlendirmesinde, gram gümüşün 10 TL seviyesindeki durumu ile görüşlerini açıkladı.

Gram Gümüş Hangi Fiyatlarda Seyretti?

Bir süredir dar bir bantta yatay seyreden gümüş, artan Covid-19 vakaları ile birlikte yükselişini tırmandırmış ve Kasım ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alınan faiz artırım kararı ile düşüşe geçmişti. TCMB’nin faiz artırım kararı sonrası 5,52 TL seviyelerine kadar gerileyen gram gümüş fiyatı, geçen hafta 6,15 TL seviyesine kadar tekrar yükselmiş ve ardından tekrar bir düşüş yaşayarak haftayı 6,06 TL seviyesinden kapatmıştı. Aralık ayının ikinci işlem haftasına da yükseliş eğiliminde giren gümüş, şu sıralar tekrar 6,15 TL seviyesinde işleme alınıyor.

İslam Memiş: “Geçen Günlerine Yazık”

Gümüşün çizdiği dalgalı fiyatlar grafiği karşısında ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş, önemli yorumlarda bulundu. İslam Memiş, piyasalarda gümüş fiyatları ile ilgili yapılan birçok analizi ve değerlendirmeyi de eleştirdi. Konuya ilişkin Memiş; “Gümüş, altını tahtından etmeye devam edecek. 3, 4, 5, 6, 7, 10 TL’den sonra herkes ‘keşke’ diyecek. 7,50’den 5,50 seviyesine düzeltme yaptığında ‘Artık alınmaz’ diyenler, 10 TL olduğunda ’15 liraya gider’ derler. Derler ama geçen günlerine yazık!” dedi.

Memiş Türklerin Gümüş Tasarrufuna Değindi

Konuşmasına Türkiye’deki gümüş tasarrufunu ele alarak devam eden İslam Memiş; “Türkiye’nin, Türklerin gümüş tasarrufu ve talebi dünya basınında yer alacak. Yerli ve yabancı ekonomistler, Türklerin tasarruf alışkanlığındaki değişiklikleri tartışacak. Fiziki tasarrufları kapabilmek için, çok çeşitli imkanlar(!) sunacaklar” dedi.

Yorum Yap