1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

İslam Memiş’ten Gümüş Adına 3 Yıllık Çarpıcı Tahmin

Gümüş, hem küresel ekonomi piyasalarında hem de yurtiçi ekonomi piyasalarında, yaşadığı değer kazançları ile 2020 yılına damga vuran emtia varlık olarak gündeme gelmişti. Geçtiğimiz yıl altından bile daha fazla kazandıran gümüşün, 2021 yılında da kazandırmaya devam edeceğini belirten birçok analist, yeniden gümüş ile ilgili olumlu tahminleri ile gündeme geldi.

İslam Memiş’ten Gümüş Adına 3 Yıllık Çarpıcı Tahmin

Geçtiğimiz yıl yaşanan salgın endişesi, yatırımcıları piyasalarda emtia varlıklara yöneltti. Bununla birlikte, yatırımcıların en çok tercih ettiği emtia varlıklardan biri de beyaz maden oldu. Gümüş, küresel piyasalarda ve yurtiçi piyasalarda artan talebin etkisiyle yılı yaklaşık %50 oranında değer kazancı ile tamamladı. Öte yandan yurtiçinde, gümüş ithalatında da %75 oranında artış yaşandı. Artan talebe karşılık değer kazancı ile yanıt veren gümüşe ilişkin, özellikle geçtiğimiz yılın son çeyreğinde ekonomi piyasaları uzmanları 2021 yılına dair olumlu fiyat tahminlerini sıkça gündeme getirdi. Gümüş 2021 yılının gelmesi ile birlikte, altına paralel olarak sert değer kazanımları yaşasa da daha sonradan bu değer kazanımlarını sınırladı ve yeniden geriledi. Fakat yine de birçok analiste göre gümüş bu değer kayıplarını da sınırlayacak ve tekrar yükselişe geçecek. Bu kapsamda gümüş yorumlarını dile getiren ekonomi piyasaları uzmanlarından İslam Memiş, gümüşün sadece 2021 yılında değil, 3 yıllık süreçte yine altından daha fazla kazandıracağını iddia etti. İslam Memiş’e göre, 2020 yılının yıldızı olan gümüş 2021 yılının yanı sıra, 2022 ve 2023 yıllarında da yatırımcısına ciddi oranlarda kazandırmaya devam edecek.

Gümüş Geçtiğimiz Yılda Nasıl Hareket Etti?

2019 yılının sonlarında Çin’de ortaya çıkan Covid-19 salgını, ilk etapta varlığını hissettirmedi. Bununla birlikte gram gümüş de yurtiçi piyasalarda 2020 yılına 3,45 TL seviyesinden giriş yaptı. Yılı %48’lik bir artışla 6,30 TL seviyesinde tamamlayan gümüş, Çin’de ortaya çıkan salgının Mart ayında kendisini şiddetli bir şekilde hissettirmesi ile birlikte, 2,50 TL seviyesine kadar geriledi. Bu seviye geride bıraktığımız yılda gümüş için en düşük seviye olarak kaydedildi. Daha sonra salgının endişesi ile birlikte yatırımcıların artan talebi doğrultusunda gram gümüş, Ağustos ayında 7,50 TL seviyesine kadar yükseldi. Bu seviye de gümüş için geçtiğimiz yılın en yüksek seviyesi olarak kaydedildi. Analistlere göre geçtiğimiz yıl, gümüş fiyatının artmasında en önemli etken fiziki gümüş yatırımları oldu ve altın/gümüş rasyosunda da bu durum güçlü bir şekilde hissedildi.

İslam Memiş’e Göre 2022 ve 2023 Yılları Daha Verimli Olacak

Yeni yılla birlikte önce sert yükselen ve ardından hafif değer kayıpları ile 6,15 TL seviyelerine gerileyen gram gümüş, ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş’e göre, 2021 yılında kazandırmaya devam edecek. Memiş bu görüşünü zaten uzun bir süredir dile getiriyordu. Fakat Memiş, dün yaptığı paylaşımında çarpıcı bir iddia ortaya attı ve gümüşün 2022 ve 2023 yıllarında da altını sollayacağını öne sürdü. İslam Memiş’e göre gümüş, 2022 ve 2023 yıllarında, 2021 yılından da daha fazla kazandıracak. Yılbaşı sonrasında değer kaybeden gümüş için Memiş, bu seviyelerin alım fırsatı oluşturduğunu savundu.

Memiş: “Ons Gümüş 30 Dolar Direncini Kırarsa…”

İslam Memiş, yaptığı açıklama ve tahminlerde, ons gümüşe ilişkin de olumlu fikirlerini dile getirdi. Memiş’e göre gümüş ons başına 30 dolar seviyesindeki direnç bölgesini yukarı yönlü net bir şekilde kırarsa, 40 hatta 45 dolara kadar yükselebilir. Ons gümüşte olası böyle bir yükselişte ise Memiş’e göre gram gümüş de fiyatını 7 TL seviyelerinden 10 TL seviyelerine çıkarır. İslam Memiş, yakın bir tarihte ülkelerin, kripto varlık değerlerini altın ve gümüşe bağlayabileceğini düşündüğünü dile getirdi.

Yorum Yap