1. Ana Sayfa
  2. Biyografiler

İsmail Hakkı Polat

İsmail Hakkı Polat’ın kariyeri ve medya konusundaki görüşleri ile ilgili merak edilen pek çok soru var. Peki merak edilenlerin doğru yanıtları nelerdir? EkoSayfa bu aranan cevapları sizler için derledi.

İsmail Hakkı Polat

İsmail Hakkı Polat’ın eğitim alanındaki geçmişi temelde mühendislik bölümüne dayanmaktadır. Adını duyuran telekomünikasyon firmalarında çalışmalar yapmış olan İsmail Hakkı Polat, 1989 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Elektrik ve elektronik mühendisliği bölümünü bitirmiş ve 1989-2004 yılları arasında ise mesleki kariyerine adım atmıştır.

İsmail Hakkı Polat’ın Mesleki Girişimleri Nelerdir?

İsmail Hakkı Polat’ın mesleki alanda yaptığı girişimler farklı alanlarda çeşitlenmektedir. 2004 yılından bu zamana kadar halihazırda Kadir Has Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. İletişim Fakültesi’nde öğrencilerine Yeni Medya dersi veren Polat, aynı zamanda Türkiye’de ilk defa başlatılan Yeni Medya Bölümü’nün kuruluşuna öncülük eden önemli isimlerdendir.

Öğretim görevlisi kimliğinin haricinde 1989-2004 yılları arasında Siemens, Nortel-Netaş, Turkcell, Erikson gibi tanınmış olan firmalarda yöneticilik ve mühendislik pozisyonlarında görev almıştır. Aynı zamanda Ciner Medya, Merkez Yayın Grubu ve Doğan Holding bünyesinde mobil iletişim birimlerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Danışman ve yönetici pozisyonlarında görev alan Polat, medya kuruluşlarında aktif olarak görevler almasının yanı sıra Yeni Medya konularına dair düşüncelerini köşe yazısı olarak okuyucularına aktarmaktadır. Buna yönelik olarak Bloomberg Business Week Türkiye’de haftalık olarak yeni medya dünyasına dair yazıları yayınlanmaktadır.

İsmail Hakkı Polat’a Göre Yeni Medya’nın Geleceği Nedir?

İsmail Hakkı Polat için Yeni Medya geleceği iş disiplinleri ile paralel olarak ilerlemesi gereken bir konudur. 21. yüzyıldaki iş disiplinlerinin varlığını sürdürebilmesi için Yeni Medya kavramlarından aktif olarak haberdar olması gerekmektedir. Yeni Medya atılımının temel amacı ise siber mekan tarafından hukuksal, siyasal, toplumsal gibi pek çok alanda oluşturulan yeni dinamiklerin incelenmesidir.

Kadir Has Üniversitesi olarak çağ sıçramasını 2000’li yıllardan itibaren algıladıklarını belirten Polat, Yeni Medya hareketlerinin öğrencilere kariyer geliştirme alanında sunulan bir fırsat olabileceğini belirtmektedir. Bilgi-İletişim-Medya çağı üçlemesinden yola çıkarak yayıncılık insiyatiflerinde köklü değişimler olmuş ve olmaya devam etmektedir.

Artık televizyon ve gazetelere bağımlı kalmadan mobil ve internet dünyası üzerinden bütün bilgiler erişilebilir hale gelmiştir. Yeni Medya ile birlikte farklı kurum ve kuruluşların yanında bireylere verilen bir yayıncılık insiyatifi söz konusudur. Bu da geleneksel medyadan çıkarak farklı içeriklerin her an her yerde bağımsız bir şekilde yaygınlaştırılabilmesi anlamına gelmektedir.

İsmail Hakkı Polat’a göre üniversite çalışmaları bünyesinde yeni dünyanın medya potansiyelini değerlendirmek adına öğrencilerin önünde yeni kariyer olanakları açılmaktadır. Yeni Medya kendi başına ilerleyebilecek kapasitede bir alan olmakla beraber farklı mesleki disiplinleri de değiştirecek kadar güçlü bir alan olarak gelişmeye devam etmektedir.

Yeni Medya Kapsamında Öğrenciler İş Dünyasına Nasıl Hazırlanır?

Yeni Medya’da öğrencileri iş dünyasına hazırlamanın yolu temelde sektörle olan aktif ilişkilerden geçmektedir. Sektör ile derin bir ilişki içerisinde yürütmeye devam edilen eğitim programları, öğrencilere okurken bile iş deneyimi yaşama fırsatı tanımaktadır. Eğitim programı çerçevesinde öğrenciler, Yeni Medya dünyasının tanınan isimleri ve cihazlar ile tanıştırılarak verimli zamanlar geçirmeleri sağlanmaktadır.

İsmail Hakkı Polat friendfeed.com platformu üzerinden öğrenciler ile interaktif bilgi ve döküman paylaşımları yaptığını belirtmektedir. Yalnızca haftalık ders saatleri ile sınırlı kalmadan 7/24 oluşan tartışma ortamı sayesinde teorik ve pratik anlamda etkili bir eğitim deneyimi yaşatmayı amaçlamaktadır.

Aynı zamanda yapılan dersler dijitallik, etkileşim ve zaman/mekan sınırsızlığı gözetilerek verilmekte ve keyifli bir eğitim ortamı oluşturulmaktadır. Değişen dünya görüşleri ile beraber yayın organlarında köklü değişimler olmasının yanı sıra hemen hemen bütün firmaların dili de dijitalleşmektedir. Bu sayede pazarlama ve iletişim alanının gelişmesi ile öğrenciler adına yeni iş alanları oluşmaktadır.

Türkiye’de Yeni Medya Farklı Ülkelere Göre Hangi Konumdadır?

Yeni Medya’nın farklı ülkelere göre Türkiye’deki konumu ile ilgili yaptığı açıklamalarda dijital alanda ileri ülkeler arasında olduğunu belirtmektedir. Sosyal medya, mobil ve internet dünyasının aktif olarak kullanılmasının yanı sıra üretim açısından ise birtakım eksikliklerin bulunduğunu ifade etmektedir.

Polat, doğru öğretim politikalarının oluşturularak ilkokuldan itibaren eğitim dünyasına entegre edilmesi gerektiğini savunmaktadır. Bu şekilde Yeni Medya kültürünün geliştirilmesi daha kolay olacaktır. Bunun için atılacak ilk adım ise üniversitelerde Yeni Medya bölümleri kurmak ve gereken eğitimci kitlesini yetiştirebilmektir.

Google tarafından geliştirilen yeni reklamcılık modeli, geleneksel reklam sektörü ile çatışarak yeni bir sektör ortaya çıkartmaktadır. Dijital yerli olarak adlandırılan genç kuşak ise bu değişimi deneyimleyen ilk nesil olmuştur. Yeni bir kültürel gerçeklik ile karşılaşan dijital yerli nesil, yeni ortamlarda örgütlenmeye başlamıştır.

Türkiye’de ve dünyada sanal ortamda idealize kimlikler oluşturarak var olmak birtakım sorunlara sebebiyet verse de farklı girişimcilik çalışmaları gerçekleştirmeye olanak tanımaktadır. İsmail Hakkı Polat’a göre zaman ve mekandan bağımsız olarak gerçekleştirilen çalışmalar pek çok sınırı ortadan kaldırmaktadır.

İsmail Hakkı Polat’ın Bitcoin Öngörüsü Nedir?

İsmail Hakkı Polat’ın Bitcoin için öngörüsü dijital dönüşüm alanındaki yenilikler ile paraleldir. Bitcoin alanında adını duyurmuş isimlerden olan İsmail Hakkı Polat, kripto para birimlerinin işleyişi ve geleneksel bankacılığın birleştirilmesi ile piyasanın daha da gelişeceğini vurgulamaktadır. Kripto para ve Bitcoin terimlerini dijital dönüşüm projesinin bir parçası olarak görmektedir. Aynı zamanda kişiler arası anlık işlemler yapılmasına olanak sağlayan dijital bir işleyiştir.

Karışıklık veya savaş olan bölgelerde Bitcoin değerinin daha da arttığını ifade eden Polat, sanal paranın sınır ötesi bir transfer aracı haline geldiğini belirtmektedir. Örneğin İran gibi jeopolitik açıdan riskli durumda bulunan ülkelerde BTC fiyatlarının daha da arttığı gözlenmektedir.

Bitcoin Halving Sonrası Değişiklikler Nelerdir?

Bitcoin Halving’den sonra yaşanan değişimler değer artışları ile yakından ilişki içerisindedir. Bitcoin Halving, Bitcoin yarılanmasını ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Her 44 ayda bir Bitcoin’de yarılanma süreci gerçekleşmektedir. Polat’a göre Bitcoin yarılanmalarını takip eden süreçte ise değer artışları yadsınamayacak derecede olmaktadır.

Aynı zamanda Bitcoin’in keşfedildiği günden itibaren kurallar çerçevesinde işlediğini ifade eden Polat, kural dışına çıkılamayacağını belirtmektedir. Bitcoin yarılanmasının dördüncü ayağının ise 2024 mart ve haziran aylarında olması beklenmektedir.

İsmail Hakkı Polat’a göre dünyada yaşanan salgından dolayı ihtiyaç ve beklenti dengeleri konusunda birtakım değişiklikler söz konusu olmuştur. Bu nedenle analizlerin tekrar güncellenmesi gerekmektedir. 

Celebrity Speakers’da İsmail Hakkı Polat’ın Rolü Nedir?

İsmail Hakkı Polat’ın Celebrity Speakaers’daki rolü sektörel olarak yaşanan dönüşüm trendlerini anlaşılır bir biçimde hedef kitleye aktarmaktır. CSA bünyesinde dijital dönüşüm alanındaki yenilikler ve iş dünyasını bir araya getirerek katılımcıların bu konuda aydınlanmasını sağlamaktadır.

İnterdisipliner konuşmacılar arasında yer alan başarılı isimlerden olan İsmail Hakkı Polat, karmaşık ve anlaşılması zor olan kavramları basit ve özelleştirilmiş örnekler ile karşı tarafa aktarmaktadır.

Yeni Medya, dijital dönüşüm, dijital kültür ve kripto para gibi konularda konuşmalar düzenleyen Polat, stratejik dönüşüm danışmanlığı yaparak kurumların yolunu aydınlatmaktadır. Aynı zamanda üst düzey yöneticiler için de kişisel bazlı eğitimler düzenleyerek dijital dönüşüm özelinde yol gösterici konumunda danışmanlık yapmaktadır.

Yorum Yap