1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

İspanya Merkez Bankası Kripto Para Yatırımcılarını Uyardı

Kripto para piyasalarında, Şubat ayının ortalarına gelinirken büyük hareketlilikler yaşandı ve yaşanmaya da devam ediyor. Bu hareketliliklere ilk olarak şüphesiz ki lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) kırdığı rekor damga vurdu. Ardından Bitcoin’i takip eden Ethereum’un (ETH) rekor tazelemesi de tüm dikkatleri çekmeyi başardı. Piyasa değeri bakımından en büyük iki kripto para biriminin yeni rekorlarına ulaşması ile birlikte İspanya Merkez Bankası’ndan, yatırımcılara uyarılar geldi.

İspanya Merkez Bankası Kripto Para Yatırımcılarını Uyardı

Geçtiğimiz haftanın sonlarında kripto para piyasalarında başlayan yukarı yönlü hareketlilik hafta arasında da devam etti ve yeni haftaya girildiğinde bu hareketlilikler, ivme kazanarak daha da hızlandı. Bu hareketliliklere şüphesiz ki herkesin merakla takip ettiği lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) damgasını vurdu. Henüz geçen haftaya kadar, 32 bin dolar ile 35 bin dolar arasında fiyat sıkışıklığı yaşayan Bitcoin, yeni haftada Tesla şirketinin 1,5 milyar dolarlık yatırımı ile birlikte değer kazançlarını inanılmaz şekilde hızlandırdı ve gün içinde 38 bin dolardan 45 bin dolar seviyesine kadar yükselmeyi başardı. Bitcoin’deki bu değer artışları yeni günde de devam etti ve Bitcoin rekorunu 48 bin doların üzerine kadar taşımayı başardı. Bitcoin’e paralel şekilde lider altcoin Ethereum (ETH) da yukarı yönlü hareketlerini sınırlamadı ve rekor seviyesini 1.600 dolardan başladığı hareketlilik ile 1.800 doların üzerine çıkarmayı başardı. Bitcoin ve Ethereum’da görülen bu rekor fiyatların ardından, İspanya Merkez Bankası yatırımcılara çeşitli uyarılarda bulundu.

İspanya Merkez Bankası’ndan 3 Başlıkta Uyarı Geldi

Bitcoin rekor rallisine başladıktan sonra fiyatını 48 bin doların üzerine çıkarmayı başardı. Öte yandan Bitcoin’e paralel şekilde, lider altcoin Ethereum da 1.800 dolar seviyesini aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini güncelledi. Bu rekorların ardından İspanya Merkez Bankası, 9 Şubat 2021 tarihinde bir bildiri yayınlayarak yatırımcıları uyardı. İspanya Merkez Bankası tarafından yapılan uyarıda 3 ana başlığa yer verildi. Uyarıda yatırımcılara; kripto para piyasaları volatildir, belirsizlikler vardır ve karmaşık yapıdadır denildi.

Uyarıda Ülkelerin Kripto Paralara Yaklaşımı Ele Alındı

Kripto para piyasalarında, lider Bitcoin de dahil olma üzere toplamda 7 binden fazla kripto para birimi bulunuyor ve dünya üzerindeki birçok ülkede hala çoğu kripto paranın yasal olarak regülasyonu yapılmadı. İspanya Merkez Bankası da bu durumu hatırlattı ve ilk olarak kripto paraların yasal ödeme araçları olarak kabul edilmemesi gerektiğini söyledi. Ardından yapılan uyarıda, kripto paraların bir merkez bankası ya da benzeri kuruluş tarafından desteklenmediği ve tüketici haklarınca ele alınmadığı ifade edildi.

Uyarıda “Risk” Vurgusu Yapıldı

Ayrıca İspanya Merkez Bankası tarafından yapılan uyarılarda, kripto para birimlerinin yatırım varlığı olarak tercih edilmesi durumunda birçok riski de beraberinde getirdiği belirtildi. Özellikle küçük ölçekli yatırımcıların dikkatli olması gerektiği belirtilen uyarı metninde, İspanya Merkez Bankası türev piyasasını örnek gösterdi.

Yorum Yap