1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. İspanya Polisi 1 Milyon Dolarlık Bitcoin Dolandırıcısını Tutuklamayı Başardı

İspanya Polisi 1 Milyon Dolarlık Bitcoin Dolandırıcısını Tutuklamayı Başardı

Kripto para dünyasını yakından ilgilendiren dolandırıcılık olayları, dünyanın dört bir yanında konuşulmaya devam ediyor. Son olarak İspanya polisi, toplam tutarı 1 milyon doları bulan Bitcoin dolandırıcılığı vakasını aydınlatmayı başardı. Polis tarafından yapılan açıklamaya göre Santiago Fuentes adındaki Bitcoin dolandırıcısı, en az 120 bin kişiyi dolandırmaktan dolayı tutuklandı.

featured

İspanya gündemi 1 milyon dolar değerindeki Bitcoin dolandırıcılığı vakası ile çalkalanıyor. İspanya’da gerçekleşen olayda polis ekipleri, uzun süredir peşinde oldukları bir kripto para dolandırıcılığı vakasını daha çözmeyi başardı. Milyonluk dolandırıcılık vakasında suçlamaların yöneltildiği isim olan Santiago Fuentes’in en az 120 bin kişiyi dolandırdığı bilgisi paylaşıldı. ArbiStar vakası olarak İspanya kripto para işlemleri tarihine geçen bu olayda dolandırıcı kurbanlarından toplamda 1 milyon dolar para elde ettikten sonra yakayı ele verdi.

Kripto Para Birimini Güçlendiren Yazılım

İspanyol polisinden elde edilen bilgilere göre hayretler verici olan bu vakada Fuentes, dolandırdığı kişilerin güvenini kazanabilmek için kripto para birimini güçlendiren bir bilgisayar yazılımı (bot) geliştirdiği iddiasını öne sürdü. Reklamını yaptığı bu yazılım esasında tamamen hayal ürünüydü. Santiago Fuentes’in iddialarına göre müşterilere muhteşem bir kar getireceğini garanti eden bu yazılım gerçekte olmadığı halde kurbanları bu yazılıma inanarak Fuentes’e güvendiler.

Olayların meydana çıkışı da bir hayli ilginç karşılandı. 12 Eylül tarihinde Arbistar CEO’su tarafından Community Bot projesinin aniden iptal edildiği duyuruldu. Bu durumun üzerine bu gelişmeden mağdur olan bazı kişilerce firmaya dava açıldıktan sonra yetkililer olayın üzerine gitmeye karar verdi.

Bilgisayar Hatasını Bahane Gösterdi

İspanyol polisinin bu olayla ilgili inceleme başlatmasının ardından yapılan paylaşımlara göre müşteriler de projenin iptal edilmesinin ardından şirket için yatırmış oldukları Bitcoin varlıklarının ortadan kaybolduğunu fark ettiler. Mağdur duruma düşen müşteriler, ortada büyük bir dolandırıcılık vakasının olduğunu iddia etmeye başlayınca okların hedefindeki isim Fuentes bu durum üzerine bir açıklama yaptı.

Fuentes söz konusu ani iptal olayının bilgisayar hatasından kaynaklandığını iddia etse de mağdur müşteriler bu bahaneye inanmadı. Bunun üzerine Fuentes 14 Eylül tarihinde bir açıklama daha yaptı ve Arbistar Youtube kanalı üzerinden video yayınladı. Yayınlanan açıklamada projenin durdurulması nedeninin ve geri ödemelerin nasıl yapılacağını anlatan Fuentes ayrıca bot ürününün yanlış yönetildiğini de söyledi.

Tutuklu Olarak Yargılanacak

Şikayetlerin hedefinde olan Santiago Fuentes 14 Eylül’deki açıklamasında suçlamaları inkar etmeye devam etti. Hiçbir dolandırıcının bu şekilde bir açıklama yapmayacağını ısrarla ifade eden Fuentes, tehditler sebebiyle ofislerini de tamamen kapattıklarını söyledi. İspanyol polisi, Fuentes’in bulunduğu iddia edilen çeşitli mekanlara peş peşe operasyonlar düzenledi. Tutuklu hali devam ettiği bilinen Santiago Fuentes’in kara para aklamak ve bir suç örgütüyle iş birliği yapmak gibi yasa dışı eylemlerden yargılanacak.

Yorum Yap

Yorum Yap