1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. İspanya’da Dijital Kimlik Modeli Geliştiriliyor

İspanya’da Dijital Kimlik Modeli Geliştiriliyor

İspanya'nın önde gelen bankaları dijital kimlik geliştirmek için bir araya geliyor. İspanya'da geliştirilecek olan bu dijital kimliğin, insanların ekonomik süreçlerde kullandığı tüm bilgi ve belgelerini bir araya toplamasına yardımcı olacak. Kendi kendi yöneten özellikte olan bu kimlik kullanıcılarına daha hızlı ve güvenli bir süreç vadediyor.

İspanya'da Dijital Kimlik Modeli Geliştiriliyor

İspanya’dan ekonomik süreçleri kolaylaştıracak yeni bir hamle geldi. İspanya’nın önde gelen ekonomik kurumları tarafından hazırlanacak olan dijital kimlik blockchain temelinde geliştirilecek. Blockchain teknolojisine bağlı olarak geliştirilecek bu dijital kimlik modelinin kendi kendini yöneten yapıda olması planlanıyor.

İspanya’da geliştirilecek olan dijital kimlik projesi ile ilgili devam eden çalışmalar kamuoyu ile paylaşılmaya başlandı. Farklı belgelerle yürüyen ekonomik süreçlerin biraraya gelmesine dayanan bu projenin insanlara hem hız hem de güvenlik sağlaması bekleniyor.

Banco Santander’den Dijital Kimlik Açıklaması Geldi

İspanya’nın bankacılık önderi Banco Santander tarafından yapılan açıklamada dijital kimlik modeli ile ilgili çeşitli ayrıntılar payalşıldı. Dijital kimlik projesinin 5 kasım günü açıklayan Banco Santander, İspanya’nın en büyük 10 bankası ile biraraya gelinerek projenin hazırlanacağını duyurdu.

Banco Santander’den yapılan açıklamaya göre kendi kendini yöneten bu dijital kimliğin, kişisel verileri, mobil cihazdaki ya da işletmelerdeki tüm verileri tek kimlikte toplaması bekleniyor. Ekonomik süreçlerde gerekli olan tüm verilerin aynı kimlikten yönetilmesini sağlayacak dijital kimlik modeli ile ilgili çalışmaların başladığı duyuruldu. Dijital kimliğin yönetimi tek bit noktada toplama özelliğinin kullanıcılarına birçok avanataj sağlanması bekleniyor.

Dijital Kimlik Ekonomik Süreçleri Hızlandıracak

Kendi kendini yöneten dijital kimliğin kullanıcılarına birçok alanda avantaj sağlaması bekleniyor. Sigorta yaptırma işlerinden kredi çekmeye kadar tüm ekonomik faaliyetlerde kullanılabilecek olan dijital kimlik ile insanlar belge toplamak ya da doldurmak ile uğraşmadan çeşitli hizmetlerden rahatça faydalanabilecekler.

Dijital kimlik projesinin vatandaşlara zaman tasarrufunun yanı sıra hizmet alırken daha fazla güvenlik sağlaması da bekleniyor. Dijital kimlik herhangi bir hizmeti alırken hangi bilgileri paylaşması gerektiğine karar vereceği için dolandırıcılık ya da kimlik hırsızlığı gibi olaylar yaşanmayacak. Kendi kendini yönetme özelliği sayesinde sağlanacak olan güvenlik özelliğinin dijital kimlik kullanıcılarını en çok cezbeden özellik olması bekleniyor.

Dijital Kimlik Projesi Ne Zaman Hayata Geçirilecek?

İspanya’nın bankacılık devi Banco Santander tarafından açıklanan bu projenin ne aşamada olduğu ve ne zaman hayata geçirileceği ise merak ediliyor. İlk aşamasının bittiği duyurulan dijital kimlik projesinin ikinci aşaması kasım ayı içinde başlayacak. 2021 yılının Mayıs ayında ise üretim faaliyetlerine başlanması bekleniyor. Projenin önümüzdeki aylarda teknik çalışmalarda değerlendirileceği ve kullanım şartları ile ilgili ayrıntılarında konuşulması bekleniyor.

Dijital kimlik projesi ile ilgili merak edilen diğer bir nokta ise çalışacağı altyapı olmaya devam ediyor. Demo aşamasındaki projenin Alastria dijital kimlik modeline dayandığı biliniyor. Bu sebeple de Ethereum ya da Quorum altyapılarından birinde çalışacağı biliniyor.

Yorum Yap

Yorum Yap