1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

İsrail’den Bitcoin’e Devasa Yatırım Geldi!

Resmi açıklamaya göre İsrail devlet fonu olan IIFG, Bitcoin’e 2,3 milyar dolarlık devasa bir yatırım gerçekleştirdi. IIFG Fon gurubu, İsrail’in egemen servet fonunu yönetiyor. Yatırım kararı gündemde yankı buldu.

İsrail’den Bitcoin’e Devasa Yatırım Geldi!

İsrail Egemen servet fonu üzerinden BTC’ye 2,3 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirildiği açıklandı. Fonun en son yatırım çeşitlendirme stratejisinin içinde Bitcoin ve kripto paralara yatırım yapma adımının da olduğu açıklandı. Ayrıca küresel stratejik planda İsral’in geleceğe yön vermesi için kripto para yatırımının önemli olduğuna dair ifadelerde kullanıldı. Lider kripto para birimi Bitcoin, seneler boyunca eleştirildikten sonra artık devlet kurumlarının da gündeminde yer alır hale geldi. Bitcoin geçen sene şaşırtıcı bir şekilde %200 oranında bileşik getiri yaparak, en kazançlı varlıklar sınıfında yer aldı.

İsrail İlk Yatırımcı Değil!

İsrail’den gelen açıklama, Bitcoin’e yatırım yapmak istenilen ilk açıklamayı temsil etmiyor. 2021 senesi Mart ayında bir rapor’da Singapur tarafından yayınlanmış ve Singapur egemen servet fonu Temasek’in Bitcoin’e yatırım yaptığı duyurulmuştu. IIFG’den gelen son açıklamalara göre ise Savunma Bakanlığı’nın militan gurubu olarak bilinen Hamas tarafından tercih edilen Bitcoinlere el koymaya başlandığı belirtildi. Kolluk kuvvetlerinin kara para aklama için kullanacakları savunulan 150 hesaba ve içinde yer alan BTC’lere el koyuldu.

Dünya genelinde bu gelişmeler yaşanırken durumu yakından takip eden bir gurup kesim ve uzman ise gelecekte neler olabilir sorusunu sormadan edemiyorlar. Çin’in Bitcoin ve kripto paralara karşı savaşı devam ederken, diğer pek çok ülke ise dünyanın en büyük kripto parası olan BTC’ye yakınlık göstermeye başlıyorlar. Latin Amerika ülkeleri arasında olan El Salvador, Bitcoin’i yasal para birimi olarak tanımlayan yasayı kabul etti. Diğer yandan ekonomik zorluklara ve enflasyona karşı BTC ile çözüm bulabileceklerini savundular. Bir diğer tarafta ise 2021 itibari ile ABD senato üyelerinin bir kısmının da BTC yatırımı yapmaya başladıkları görüldü.

ABD’den Bu Sene Net Düzenlemeler Gelmesi Bekleniyor!

Amerika Birleşik Devletleri’nin bu sene içinde kripto paralar hakkında ve özellikle BTC için daha net düzenlemeler getirmesi uzmanlar tarafından bekleniyor. Yatırımcı tarafına bakıldığı zaman ise Bitcoin ETF’lerinin onayına sıcak baktıkları görüldü. 8 Temmuz Perşembe günü etken saatlerde piyasanın lideri olan BTC, 32 bin dolara kadar düşüş yaptı. Ancak ilerleyen sürede ise kısmı bir dönüş gerçekleştirerek, kayıpları telafi etmeye çalıştı. 09:38 saatlerinde ise 33.600 dolardan işlemdeydi.

Bitcoin Fiyatı Ne Durumda?

Bitcoin bugün saatler 09:42’yi gösterdiğinde 33.672 dolardan fiyatlandı ve %2.67 oranında değer kazanımı içinde yer aldı. Bitcoin geride bıraktığımız son 24 saat içinde en düşük 32.640 dolardan ve en yüksek 34.209 dolardan işlem gördü. Geride bıraktığımız son 7 günlük fiyat ilerleyişini gösteren grafikte ise en yüksek fiyat 35.937 dolar ve en düşük fiyat 32.133 dolar olarak görüldü.

Bitocin dün gün içinde değer kayıpları ile adından söz ettirmiş ve benzer şekilde değer kazanımlarını ise kısa süreli olarak yine gerçekleştirmişti. Dalgalanmaya devam eden BTC’nin düşüşleri ardından ise Çin’den gelen kararlar yer alıyordur. Çin dün Binance kripto para borsasını yasakladı ve mobil cihazlardan da erişim dahil olmak üzere Binance borsasına erişimi yasakladı. Bu uygulama ardından BTC fiyatında düşüş gündeme gelmişti. Kripto para dünyası için önemli olan ve işlem hacmi en geniş borsalardan biri olan Binance’ya karşı getirile kısıtlama ve yasaklar kripto para fiyatları üzerinde de kısa süreli düşüş etkilerine sebep oluyor.

ETH Fiyatı Düştü mü?

2021 senesi Temmuz ayı başından buyana hem yatırımcıların hem de uzmanların gündeminde ülkelerin ve önemli siyasetçilerin BTC’ye yaklaşımlarının nasıl olduğu yer alırken, gündemi meşgul eden diğer bir konu ise BTC ve ETH’nin karşılaştırılmaya başlanması. Kimi analistler ETH’nin 2025 yılında BTC’yi geride bırakacak güce sahip olduğunu belirtiyorlar, kimi analistler ise bu fikre sıcak bakmıyorlar.

Ancak 2021’de ETH ve BTC fiyat istikrarları bakımından incelendiğinde ETH’nin değer kazanımında daha istikrarlı bir ilerletişe sahip olduğu açıklanıyor. Bugün ETH ise saatler 09:50’yi gösterdiğinde %0.75 oranında değer kaybı içindeydi ve EIP-1559 güncellemesine dair iyi haberlerin gelmesine rağmen hala fiyat artışını gerçekleştirmedi. 2.113 dolardan işlem gören ETH’nin ağı Ethereum için 2021 4 Ağustosta hard fork’un etkin hale geleceği bu hafta açıklandı.

XRP Coin Fiyatı Artışta!

Bugün piyasa geneline bakıldığında ise en yakın takibe alınan kripto para birimlerinden biri XRP Coin oldu. XRP Coin günlerdir dalgalanmaları ile yatırımcıları yakın takibe zorunlu bırakırken bugün değer kazanımı yapmayı başardı. Saatler 09:53’ü gösterdiğinde XRP Coin %1.14 oranında değer kazanımı ile 0.6277 dolar seviyesinden işlem gördü. XRP yatırımcıları için SEC davası ile birlikte gelen belirsizlik durumu ise hala devam ediyor. XRP Son 24 saat içinde en yüksek 0.6468 dolardan ve en düşük 0.6061 dolardan işlem gördü. XRP Coin geride bıraktığımız 30 günde en yüksek 0.9261 dolardan ve en düşük 0.5127 dolardan işlem gördü.

Dogecoin Artışta!

Kripto para piyasasında bugün dengelerin yeniden değiştiği görülüyor. Değer kaybın olan BTC değer kazanımı tarafına geçiş yaparken aynı etkiler XRP Coin içinde söz konusu. Ancak ETH tarafında değer kaybı hala devam ediyor. Bu hafta dalgalı fiyatları tabloya alan Dogecoin ise %6.55 oranında fiyat artışı yaparak saatler 09:57’yi gösterdiğinde 0.2187 dolar seviyesine çıkış yaptı.

Yorum Yap