1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

İşte Bitcoin Fiyatını Düşüren 6 Neden

Rekor kırmaya hazırlanan Bitcoin fiyatında şok bir düşüş yaşandı. Kripto para piyasalarında bomba etkisi yaratan Coinbase CEO’sunun açıklamasından on-chain göstergelere kadar uzanan Bitcoin fiyatında düşüşü tetiklemiş olabileceği göz önüne alınan faktörler açıklandı. İşte Bitcoin fiyatında gerilemeyi tetikleyen faktörler…

İşte Bitcoin Fiyatını Düşüren 6 Neden

Son 24 saat içinde %7’den fazla düşüş gösteren Bitcoin (BTC) fiyatı, tüm zamanların en yüksek değeri olan 20 bin dolar seviyesine çok yaklaşmıştı. Rekor kırması beklenirken yaklaşık 2 bin dolarlık düşüş yaşayarak 17 bin dolar seviyelerine kadar geri çekildi. Bitcoin mevcut piyasada 17 bin 500 dolardan işlem görürken çakılmanın temelinde yatan nedenler de yatırımcılar tarafından merak edildi. Alex Dovbnya Bitcoin fiyatında 17 bin dolara inen çekilmenin sebeplerini sıraladı.

ABD Hazine Bakanı’nın Kripto Para Açıklaması

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in kripto para cüzdanlarında yapılacak düzenlemeyle ilgili düşünceleri konusunda endişeli açıklamalar yaptı. Armstrong’un bu açıklamaları kripto para sektöründeki düşüşü büyük oranda tetiklediği öne sürülüyor. Mnuchin, bizzat ABD Başkanı Donald Trump tarafından kripto paraların peşini bırakmaması emri aldığından beri bu konuda çok olumsuz açıklamalar yapmaya devam ediyor.

Rekora Yakınken Sert Düzeltme

Bitcoin fiyatı 25 Kasım tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesine erişmek üzereyken bu çabası sonuçsuz kaldı. En büyük kripto para birimi, 2020’nin en yüksek seviyesi olan 19 bin 490 dolar seviyesine kadar tırmandıktan sadece 5 dakika sonra 19 bin 100 dolara kadar düşüş göstermesiyle beraber sert bir düzeltme yaşadı.

Vadeli İşlemler Piyasası

Vadeli işlemler yapılan en büyük kripto para borsalarındaki fon oranlarının son dönemde tırmanışa geçtiği görüldü. Bunun akabinde Bybit verilerine göre overleveraged uzun pozisyonlar kapatıldı. Bitcoin (BTC) için açık pozisyonların %13.69 oranında düştüğü gözlemlendi. Kripto paralar için vadeli işlem imkanı sunan borsalardaki bu hareketliğin düşüşü tetiklediği tahmin ediliyor.

Yatırımcılarda FOMO Etkisi

Kripto para veri analiz platformu Santiment tarafından açıklanan verilere göre, Bitcoin’in sosyal hacmi son zamanlarda tırmanışa geçti. Bu da yatırımcıların sonunda FOMO’ya yenil düştüklerini gösteriyor. 2020 rallisinin sessizce ilerlediği açıklanırken esasında düşüşten bir gün önce Bitcoin aramaları yılın en yüksek noktasına ulaşmıştı.

Düşüşten Birkaç Saat Önce Balinaların Hareketi

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju yaptığı açıklamasında BTC balinalarının fiyat düşüşe geçmeden sadece birkaç saat önce kripto para borsalarına BTC yatırmaya başladığını söyledi. Ancak Ju, uzun vadede on-chain göstergelerin Bitcoin için yükselişe geçtiğini ifade ediyor.

Ağ Etkinliğinde Azalma

CNBC kanalındaki Fast Trader’ın geçtiğimiz günlerde dikkat çektiği gibi Bitcoin adreslerinde çok hızlı bir büyüme gözlendi. Bunun dışında Santiment’in paylaştığı verilere bakıldığında aktif adreslerin sayısında azalma olduğu görüldü. Bu durum genellikle piyasalarda bir düşüş işareti olarak görülüyor.

Yorum Yap