1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. İşte Bitcoin Yaratıcısı Satoshi’nin Yaşadığı Yer

İşte Bitcoin Yaratıcısı Satoshi’nin Yaşadığı Yer

Yapılan araştırmalar Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun yaşadığı yer gün yüzüne çıkarıyor. The Chain Bulletin’de yayınlanan bir raporda, Bitcoin’in esrarengiz yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun dünyanın ilk kripto para birimini Londra’da icat etmiş olabileceği ifade edildi. Araştırma detayları haberimizde yer alıyor…

İşte Bitcoin Yaratıcısı Satoshi'nin Yaşadığı Yer

Hafta başında The Chain Bulletin’de yayınlanan bir rapor, BTC yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun esrarengiz yaşamına ışık tuttu. Yeni araştırmaya göre Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun dünyanın ilk kripto para birimini icat ederken İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşamış olabileceği ifade ediliyor.

Raporun yazarı Doncho Karaivanov, Bitcoin anonim mucidinin ev adresine ulaşan verileri araştırmaya aldı. SourceForge taahhütlerini, Bitcointalk gönderilerini ve e-postalarını diğer mevcut verilerle birlikte analiz eden araştırmacı, Satoshi Nakamoto’nun ev dediği en olası yerin Londra’da olabileceğini söylüyor.

Bütün Veriler Analiz Edildi

Satoshi Nakamoto’nun nerede yaşadığını bulabilmek için araştırmacılar esrarengiz mucidin 538 Bitcointalk gönderisini, 34 e-postasını ve 169 kod işlemini incelemeye başladı. Bitcoin’in çeşitli sürümlerinden meta verilerini, genesis blok verilerini ve web sitelerinin arşivlenmiş sürümlerini görüntüleyen hizmet veren Wayback Machine ile tutulan kayıtları analiz ettiler.

Raporun yazarı Karaivanov’a göre araştırmacılar, 31 Ekim 2008 ile 13 Aralık 2010 tarihleri arsında “ardışık olmayan 206 günde 742 etkinlik örneği” keşfettiler. Söz konusu verileri kullanarak Satoshi Nakamoto’nun hangi konumda olduğunu zamana dayalı olarak hesaplamak için dağılım çizelgeleri topladılar.

Japonya ve Avustralya İhtimalleri Elendi

Mevcut konumlar arasında İngiltere, ABD Doğu, ABD Pasifik, Japonya ve Avustralya yer alıyordu. Bu konumlar arasında son ikisinin çürütülmesi zor olmadı. Fakat ilk üç konumdaki olasılığın daha kapsamlı bir şekilde incelenmesi gerekiyordu. Zaman dilimleri bazı ipuçlarını kolaylaştırırken reddedilemez bir kanıt olarak kullanılamadı.

Bunun yanı sıra mevcut verileri birleştirip çapraz referans vererek, araştırmacılar Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin kripto para birimini icat ederken konumu hakkında önemli bir ayrıntıya sahip olabildi. Bu verilere göre Satoshi’nin BTC çalışmaları sırasında Japonya ve Avustralya’da yaşamadığı sonucuna vardılar.

En Makul İpucu

Araştırmacılar en makul ipucunun Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’in oluşum bloğuna dahil ettiği mesaj olduğunu tespit etti. Bu mesajda “The Times 03 / Oca / 2009 Şansölye, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde.” ifadeleri geçiyordu. Bu ifade, 3 Ocak 2009 tarihinde Londra merkezli günlük bir gazete olan The Times’da yayınlanan bir makaleden doğrudan alıntıydı.

Araştırmacılar Satoshi’nin ABD’de yaşaması ihtimalinde bu gazete manşetini görmeyeceğini açıkladılar. Karaivanov, yayının ABD sürümünün aynı biçimlendirmeye sahip olma ihtimalinin de son derecede düşük olduğunu ifade etti. Karaivanov raporunda Satoshi Nakamoto’nun mesajlarında genellikle sadece İngiltere’de yaygın kullanan kelimeleri tercih ettiği ayrıntısına da değindi. Bu veriler ışığında Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin üzerinde çalışırken Londra’da yaşadığını düşündüklerini kaydetti. Bu araştırma Nakamoto’nun nerede olduğuna dair somut bir kanıt olmasa da, kesinlikle İngiltere lehine bazı güçlü argümanlar öne sürüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap