1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. İsviçre’den Son Dakika Kararı: Vergiler BTC İle Ödenebilecek

İsviçre’den Son Dakika Kararı: Vergiler BTC İle Ödenebilecek

İsviçre’nin Zug kantonundan yapılan resmi açıklamada vatandaşların vergilerini artık BTC ve Ether olarak ödemesine izin verileceği belirtildi. Kripto paraların dünya genelinde yaygınlaşması sonrasında birçok banka ödemelerde BTC ve diğer koinleri kabul ediyordu. İsviçre’den böyle bir adımın gelmesi uzmanlar tarafından oldukça önemli olarak nitelendirildi.

İsviçre'den Son Dakika Kararı: Vergiler BTC İle Ödenebilecek

İsviçre’nin Zug kantonundan yapılan açıklama sonrasında İsviçre vatandaşları için vergi ödemelerinde BTC ve Ether kullanımı serbest hale geldi. Bugün yapılan son dakika resmi açıklamasına göre İsviçre vatandaşları artık vergilerini kripto para ile ödeyebilecekler. Uzmanlar, dünya genelinde kripto paralara olan ilginin artması neticesinde yetkililerinde bu konuya duyarsız kalamayacaklarını ve birçok ülkede BTC ve diğer kripto paraların resmi kanallarda da kullanımının yaygınlaşacağı yorumunda bulundular.

Kripto Para Kullanımı Resmi İşlemlerde de Yaygınlaşıyor

Zug kantonu ekonomik faaliyetler açısından İsviçre’nin en önemli merkezlerinden biri olarak gösteriliyor. Hedge fonlarının, kripto şirketlerinin ve emtia traderlarının merkezi konumunda olan Zug kantonunda böyle bir kararın alınması oldukça önemli olarak görülüyor. Zug kantonu içerisinde vergilerin Bitcoin ya da Ether ile ödenebilecek olması önemli bir işaret olarak da yorumlanıyor.

Resmi Açıklama Bugün Geldi: Kripto Para ile Ödeme Dönemi Başlıyor!

Zug kantonu tarafından bugün yapılan resmi açıklamada şahıslar ve şirketlerin vergi ödemelerini kripto para ile yapabilecekleri belirtildi. Sınır olarak 100 bin İsviçre Frangı belirlendi. Yani; 100.000 İsviçre Frangı’na kadar olan borçlar BTC ve Ether ile ödenebilecek.

Zug Kantonu ile Bitcoin Suisse AG Ortak Çalışma Yapacak

Zug, İsviçre’de finansal merkez olarak bilinen kantonlardan birisi. Bu bölgede toplamda 127.000 kişi yaşıyor. Zug merkezli olarak hizmet sunan Bitcoin Suisse AG ile kantonluk arasında yapılan anlaşma gereği Bitcoin Suisse AG yapılan ödemeleri Frank’a çevirecek ve aktarımını sağlayacak.

Zug 2016’dan Beri Bitcoin Ödemelerini Kabul Ediyordu

Zug bölgesi, özellikle şirketler için vergi cenneti olarak kabul edilen bir yer. İsviçre ve Avrupa’nın diğer bölgelerine göre oldukça düşük oranda kurumlar vergisi alan kanton, 2016 yılından beri bazı resmi hizmetler için Bitcoin ödemesini kabul ediyordu. Zug kantonluğu genel olarak da kripto para kullanımına oldukça pozitif yaklaşan bölge olarak biliniyor. Özellikle bölgede kripto paralara yönelik olumlu tavrın yıllardır gösterilmesiyle birlikte birçok kripto para şirketi de merkezini buraya taşımaya başlamıştı.

Bitcoin Enflasyona Karşı Savaşacak!

İsviçre’deki bankalar BTC ve diğer kripto paralara temelde güvenlik endişesine dayanan nedenlerden dolayı oldukça mesafeli yaklaşıyordu; fakat Covid-19 sürecinde ülkede ortaya çıkan enflasyona karşı uzmanların en önemli direnç olarak BTC’yi göstermesi neticesinde bu direnç biraz kırılmıştı.

Bitcoin Suisse’in kurucusu ve başkanı Niklas Nikolajsen yaptığı açıklamada alınan bu karar neticesinde ülkedeki birçok kurum ve kuruluşun kripto paralar ile ilgili düşüncesinin değişeceğini belirtti.

Yorum Yap

Yorum Yap