1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

İsviçre’nin Dijital Parası Öncü Mü Olacak?

İsviçre Ulusal Bankası (SNB) ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) kısa süre içerisinde bu yılın sonuna kadar dijital para (CBDC) test adımlarına geçeceklerini açıklamıştı.

İsviçre’nin Dijital Parası Öncü Mü Olacak?

Yapılan açıklamaların ardından akıllarda “İsviçre’nin CBDC’si en iyisi olabilecek mi?” tartışmaları başlarken özellikle de dünyanın para merkezi olarak tanınan ülkesinin bu adımının bazı ülkelere örnek olabileceği iddia edildi.

Başta kripto para birimleri olmak üzere birçok yatırımcının aktif olarak gelişmelerini yakından izlediği İsviçre’nin CBDC‘si hakkında henüz kesin ve net bilgiler maalesef yok. Banka, sınırötesi olarak Tayland Bankası ve Hong Kong Merkez Bankası ile çalışacak olduğunu ve sınırötesi ödemeleri test edeceklerini açıklarken, nasıl hareket edileceği hakkında ise herhangi bir açıklama yapmış değil.

ABD’ye Oranla Daha Çok Dikkat Çekiyor

İsviçre’nin CBDC’si henüz son adımlarını atabilmiş değil. En büyük adım kısa süre içerisinde test anlamında atılmış olacak ve sonuçlar görülecek. Başta gizlilik güvenlik kadar önemli görülürken, her konuda test edilecek olan dijital para biriminin hemen ardından çok büyük değişimler görmesi bekleniyor.

Dijital para biriminin yine yöneticiler tarafından kontrol edilerek gerekli düzeltme çalışmalarının yapılması, ortaya çıkan sorunların ortadan kaldırılması için üstün çaba harcanması gerekeceği iddia ediliyor.

Sınırötesi Ödemeler

Sınırötesi ödemeler konusunda bankanın dijital parasının çok başarılı olabileceği iddia ediliyor. İsviçre’nin özellikle sadece yerleşiklere değil, tüm dünyadan herkese dijital parasını sunabileceği tartışılırken, bazı ülkelerin ise sadece yerleşik oturum sahibi olan vatandaşlarına dijital para satın alma hakkı sunması öngörülüyor.

ABD’de de ilk etapta dijital paranın 25 milyon Amerikan vatandaşı tarafından kullanılması öngörülürken, İsviçre’nin dijital parasında sınırötesi ödemeler yapılmasına da izin vereceği yönünde tahminler bulunuyor.

İsviçre’nin Adımı Herkesin Beklentisi Oldu

İsviçre’nin test adımlarına 2020 yılı sonunda başlaması beklenirken özellikle de dijital para biriminin testlerinden sonra pilot proje kapsamında sınırlı sayıda kişinin dijital paraya sahip olmasına izin verilecek olduğu öngörüsü mevcut.

Yorum Yap