İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. İtalya’da Yasadışı Ethereum Madenciliği Yapan Bir Kişi Yakalandı!

İtalya’da Yasadışı Ethereum Madenciliği Yapan Bir Kişi Yakalandı!

İtalyan medya kuruluşu Rai News yasadışı Ethereum madenciliği yapan bir kişinin yakalandığını duyurdu! Lamezia Terme kentinde bulunan bir havaalanı çalışanı, havaalanı bilgisayar sistemlerine madencilik odaklı kötü niyetli bir yazılım kurarak Ethereum madenciliği yaparken tespit edildi. Birden fazla madencilik teçhizatı kurduğu anlaşılan suçlu havaalanı personelinin madencilik faaliyetleri ise güvenlik kameraları ile tespit edildi.

featured

İtalya’nın Lamezia Terme kentinde bulunan bir havaalanında yasadışı Ethereum madenciliği yapan bir kişi yakalandı. Havaalanı personeli olduğu belirtilen madencinin havaalanı bilgisayar sistemine madencilik odaklı bir yazılım kurduğu belirtildi. Yasadışı madencilik faaliyetlerini yürüten havaalanı çalışanının yakalanması ise başarılı bir operasyon ile gerçekleştirildi.

Birden Fazla Madencilik Teçhizatı Kurdu

İtalyan medya kuruluşu Rai News tarafından paylaşılan habere göre 41 yaşındaki havaalanı çalışanı, havaalanı bilgisayar sistemi kurduğu madencilik odaklı yazılım üzerinden Ethereum madenciliği yapıyor. Bu süreçte çalışanın, havaalanının arka uç sistemlerinden yararlanarak birden fazla madencilik teçhizatı kurduğu ifade ediliyor. Havaalanı elektriğini kullanması sebebi ile yasadışı Ethereum madencisinin ne kadarlık bir zarar verdiği bilgisi ise henüz açıklanmadı.

Havaalanı Denetim Sistemine Girdi!

Havaalanının teknik hizmetler konusunda yararlandığı Sacal Global Solutions isimli hizmet sağlayıcı, bölgedeki teknik çerçeveyi denetliyor. 41 yaşındaki çalışan ise kötü niyetli madencilik yazılımını girmek için Sacal’ın sistemlerine girdi. Havaalanı elektrik kullanımı yanında çalışan yasadışı yollarla kazanç elde etmek için sisteme giriş yaparak havaalanı uç bilgisayar sistemlerini de riske attı!

Güvenlik Kameralarına Yansıdı

Farklı bir madencilik yolu izleyen havaalanı çalışanı ise güvenlik kameraları ile yansıdı. Birkaç aşamalı olarak gerçekleştirilen tespit çalışmasında ilk olarak, havalimanı yetkililerinin işbirliğinden yararlanıldı. Merkez içindeki BT ağının bölümlerini analiz eden araştırmacılar, iki farklı teknik odada harici internet bağlantısını keşfettiler. Havalimanı yetkililerinin işbirliği ile sistemin tespiti beklenenden hızlı şekilde gerçekleştirildi.

Harici internet bağlantısının keşfi ile açığa çıkan madencilik çiftliği, yapılan açıklamaya göre havaalanı hizmetlerinin yönetimine bağlı sistemler vasıtasıyla ağ bağlantısı kuruyor. Elektrik tedariki ise havaalanından yapılıyor. Çiftliğin ve nasıl çalıştığının keşfi ardından ise 41 yaşındaki yasadışı Etherum madencisinin yakalanması için güvenlik kameralarından yararlanıldı. Araştırmacılar nefes kesen takip ile güvenlik kameralarından yasadışı Ethereum madenciliği yapan havaalanı çalışanını yakalamayı başardı.

Kötü Amaçlı Yazılımların Piyasaya Etkisi Sürüyor!

Kripto para sektöründe daha önce de görülen kötü amaçlı madencilik yazılımları, sektörde faaliyet gösteren şirketlerin %55’ini etkiliyor. Kripto para piyasalarında “Bullish” dönemlerde yaygın olarak kullanıma geçen bu yazılımlar, Ocak 2018 döneminde de sektörü tehdit etmişti. Kötü amaçlı yazılımların kripto para sektörüne tehdidi ise halen devam ediyor. BTC ve diğer kripto paralarda meydana gelebilecek olası yükselişlerde de kötü niyetli yazılımların madencilik sektöründe payını artırabileceği vurgusuna da yapılarak yatırımcılar uyarıldı.

Yorum Yap

Yorum Yap