1. Anasayfa
  2. Analizler

Janet Yellen’ın Bitcoin (BTC) Fikri Değişmedi

Geçtiğimiz haftalarda yaptığı konuşmalarda Bitcoin’in (BTC), yasa dışı işlemlerde ve terör finansmanı olarak kullanıldığını ifade eden ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın konuşmaları sonrasında, kripto para piyasalarında, olası bir regülasyon adımı için endişe oluşmuştu. Oluşan endişelerin ardından, Janet Yellen, bu konuşmasına benzer bir yorumda daha bulundu ve bu kez Yellen, ayrıca Bitcoin’in verimli bir ödeme yöntemi olmadığını iddia etti.

Janet Yellen’ın Bitcoin (BTC) Fikri Değişmedi

3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen ABD başkanlık seçimlerinden demokratların adayı Joe Biden galip çıktı anacak Biden görevini Ocak ayı sonlarına doğru aldı. Biden’ın göreve yeni geldiği dönemlerde henüz şimdilerde bulunduğu görevi için aday konumunda olan Janet Yellen, bir konuşma yaparak ABD ekonomisinde atmak istedikleri adımları ifade etmiş, söz konusu konuşmasında kripto paralara da yer vermişti. ABD Hazine Bakanı Yellen, geçtiğimiz haftalarda yaptığı konuşmasında, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC), yasa dışı eylemlerde ödeme aracı olarak kullanıldığını savunmuş, terör finansmanı olduğunu iddia etmiş ve kripto paralara düzenleme getirilmesi gerektiğini ifade etmişti. Yellen’ın bu açıklamaları, kripto para piyasalarında dolayısıyla bir regülasyon endişesi ile karşılanmıştı. Ancak Yellen daha sonraki konuşmalarında, gördüğü tepkilerin ardından söylemlerini yumuşatmış olsa da temelde fikrinden vazgeçmemiş olduğunu gösterdi. Yellen, yaptığı yeni açıklamalarında, yine benzer yorumlarda bulunduktan sonra bu kez bir de Bitcoin’in verimli bir ödeme yöntemi olmadığını savundu.

Yellen’ın Konuşmalarının Bitcoin Fiyatına Etkisi

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bulunduğu görevine 25 Ocak tarihinde geldi. Yellen göreve geldikten sonra Bitcoin hakkında olumsuz yorumlarda bulunduğunda, söz konusu dönemde Bitcoin değer kayıpları yaşamıştı. Zira birçok yatırımcı piyasalarda Bitcoin satışına başlamış ve Bitcoin’de bir satış baskısı oluşmuştu. Yellen, dün yine benzer açıklamalarda bulundu ve Bitcoin bu kez 58 bin dolar bandından 47 bin dolar bandına kadar, 11 bin dolarlık geri çekilme yaşadı. Bu değer kaybının doğrudan Yellen’ın konuşmasına bağlı olmadığı bilinse de açıklamaların, bu düşüşte payı olduğu düşünülüyor.

Yellen Konuşmasında Neler Söyledi?

Janet Yellen, her ne kadar her fırsatta Bitcoin adına olumsuz yorumlarda bulunuyor olsa da dünkü konuşmasında kripto para birimlerinin doğru çalışma ve düzenleme adımları ile başarılı olabileceğini de ifade etti. New York Times öncülüğünde yapılan bir etkinlikte konuşan Yellen, ayrıca Covid-19 salgını sonrası ABD’nin izleyeceği ekonomik kalkınma adımlarından söz etti. Kalkınma planlarını ifade eden Yellen, şaşırtıcı bir şekilde dijital paraların daha hızlı ve daha ucuz yöntemleri getirebileceğine inandığını ifade etti.

Yellen Umut Veren CBDC Açıklamalarında Bulundu

Geçtiğimiz günlerde sıkça gündeme gelen merkez bankası dijital para birimi (CBDC) trendi ile ilgili olarak, Çin büyük bir adım attığını açıklamıştı. Bu açıklamanın üzerine, Janet Yellen ABD Merkez Bankası’nın (Fed) da bu çalışmalara katılabileceğini ifade etti. ABD’nin, CBDC hakkında uzun bir süredir değerlendirme aşamasında olduğu biliniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir