1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Joe Biden Kripto Paralara Olumlu Sinyaller Verdi

ABD Başkanı Joe Biden’ın resmen göreve başlaması ile birlikte kripto para piyasaları adına olumlu gelişmeler de yaşanmaya başladı. Biden yönetiminde atılan ve atılacağına dair güç kazanan adımlar ile birlikte, başta Ripple olmak üzere, kripto para piyasaları bu durumdan pozitif yönde etkilenebilir. Biden yönetiminde atılan Federal düzenleyici süreci dondurma adımı ve Mali İşler Sorumlusu belirleme sürecinin, piyasalara olumlu yansıması bekleniyor.

Joe Biden Kripto Paralara Olumlu Sinyaller Verdi

ABD kanadında atılan adımlar, yapılan açıklamalar ve birçok hamle geleneksel ekonomi piyasalarında doğrudan etkili olduğu gibi, kripto para piyasalarında da etkinliğini sürdürüyor. ABD Başkanı Joe Biden göreve gelmesi ile birlikte, hızlı bir şekilde yeni kararlara imza attı. Biden öncelikli olarak eski Hazine Bakanı Steven Mnuchin tarafından sunulan ve büyük tartışmalara yol açan Federal düzenleyici süreci dondurdu. Sunulan Federal düzenleyici içerisinde kripto para cüzdanlarının da düzenlenmesi tasarısı yer alıyordu. Bu sebeple, ABD Senatosu’nda bu yasa tasarısı sunulduğunda, kripto para piyasalarında da endişeli bekleyiş başlamıştı. Daha sonrasında ise Wall Street Journal haberine göre, bir sonraki ABD Mali İşler Sorumlusu (Comproller of The Currency), büyük ihtimalle eski bir Ripple üyesi olan Michael S. Barr olacak. Joe Biden’ın göreve gelmesiyle birlikte alınan ve alınması güç kazanan kararlar, kripto para piyasalarında olumlu bir hava yaratmayı başardı.

Biden’ın İlk Kararı Kripto Para Cüzdan İncelemelerini İçeriyor

Daha önce eski Hazine Bakanı Steven Mnuchin tarafından Senato’ya sunulan tasarı sonrasında, atılan yeni adımla birlikte Mali Suçlar İnfaz Ağı’nın (FinCEN) da dahil olduğu, federal kurum başkanları için bir Beyaz Saray bildirisi yapıldı. Bildiride daha önce bahsi geçen kripto para cüzdanlarına ilişkin doğrudan bir belirtme yapılmadı ancak bildiride 60 gün öncesinde sunulan tüm tasarı önerilerinin dondurulacağı belirtildi. Biden yönetiminin attığı bu ilk adımdan sonra, Compound Finance Genel Danışmanı Jake Chervinsky “Çok savaştık, şimdi nefes alma hakkı kazandık. Janet Yellen ve Steven Mnuchin değil, iyimser olan benim” sözlerini dile getirdi.

Eski Ripple Danışmanı Mali İşler Sorumlusu Olabilir

Bir diğer yandan, ABD Başkanı Joe Biden’ın gelmesi ile birlikte, Wall Street Journal haberine göre ABD Mali İşler Sorumlusu muhtemelen Michael S. Barr olacak. Şu anda Michingan Üniversitesi Ford Kamu Politikası Okulu’nda dekanlık yapan Barr, ABD Senatosu tarafından onay alırsa 2020 yılının ikinci yarısında yeni görevine gelecek. Mali İşler Sorumlusu olarak, bu görevde şu an eski Coinbase yöneticisi Brian Brooks yer alıyor. Michael S. Barr, 2015 yılında Ripple danışmanlar kurulunda bulunuyordu.

Yellen ve Mnuchin’in Aksine, Biden Daha Ilımlı görünüyor

Kripto para piyasaları adına ABD yeni Hazine Bakanı Janet Yellen her ne kadar sert açıklamalar yapmış olsa da Joe Biden yönetiminin Yellen ve eski Hazine Bakanı Mnuchin kadar sert olmayacağı düşünülüyor. Biden2ın göreve gelmesiyle birlikte attığı adımlar da zaten kripto para piyasaları adına olumlu gelişmelerin yaşanacağına dair sinyaller veriyor.

Yorum Yap