1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

JP Morgan’a Göre Ayı Piyasası Geliyor!

Yakın tarihteki bir araştırmada ABD’nin önemli bankalarından JPMorgan Chase, toplam kripto para piyasası değerini 2018’de meydana gelen ayı piyasası yolunda ilerlediğini belirtti. Lider kripto para birimi BTC ve diğer altcoinlerde ayı piyasası etkilerinin hakim olduğuna değindi.

JP Morgan’a Göre Ayı Piyasası Geliyor!

ABD’nin önemli bankası JPMorgan Chase, şuanda kripto para piyasasının 2018 yılında gündemde olan ayı piyasasına benzer hareketleri gerçekleştirdiğini iddia etti. Altcoinlerde ve piyasanın en önemli kripto parası Bitcoin’deki değer kayıplarını ayı piyasası etkilerine bağladı. Özellikle altcoinlerde içinde yer aldığımız süreçte nasıl değişimlerin kayda geçtiğine değinen JPMorgan bankası, düşüş hareketlerine dikkatleri çekti. Dogecoin, Litecoin ve Chanlink dahil olmak üzere birden fazla önemli altcoin’in son zirveleri ardından %60 değer kaybettiklerini ifade etti.

JP Morgan Btcoin Tahmini

Kripto para piyasasının lideri olarak görülen Bitcoin 27 Haziranda 14 Nisanda kayda aldığı zirvenin %48 oranında uzağında yer aldı. Bütün kripto para endüstrisi için 2018 yılının kışında meydana gelen ve kripto paraların %99’unun değer kaybettiği dönem şimdiye kadarki en tehlikeli dönemdi. Bu dönemde birçok altcoinde fiyat erimesi ardından piyasada kaybolmuşlardı.

JP Morgan bankası, yeni ayı piyasasında benzer bir durumun yaşanabileceğini açıklıyor ve riskleri yüksek bulduğunu belirtiyor. Ünlü banka, orta vadeli Bitcoin hedefinde 23 bin dolar gibi düşük bir fiyat tahmine yer verdi ve Bitcoin için ilerleyen aylarda büyük risklerin devam edebileceğini savundu.

Scoot Minerd’dan 10 Bin Dolarlık BTC Tahmini

Guggenheim’in CEO’su Scoot Minerd geride bıraktığımız dönemde Bitcoin için dip fiyat tahminini 10 bin dolar yapmıştı. Geçtiğimiz haftada kayda geçen korkutucu fiyatlar arasında ise 30 bin dolar vardı.

Ancak, JPMorgan ve Scott’tan gelen tahminlere rağmen durumun bu kadar da kötü olmadığı kripto para uzmanı analistlerce belirtiliyor. Çünkü hafta bazında kripto paraların yeşil alan olarak adlandırılan değer kazanımı bölgelerinde de dalgalanabildikleri görülüyor.

Analistlerden Yeşil Bölge Yorumu

27 Haziran sabahında piyasanın yeşil bölgeye daha yakın olduğu ve düşük oranlı değer kayıplarının piyasa hakim olduğu analistlerce açıklandı. Bitcoin’in son yedi gün içinde %3.90 değer kaybı yaptığı belirtilirken, boğaların 30 bin dolarlık fiyat düzeyini tutmaları halinde BTC’nin büyüme şansının devam ettiği ifade edildi.

27 Haziranda gün içinde 33.203 bin dolarlık BTC fiyatı boğaların etkisi ile yansıdı. Bu bant üzerine bir çıkış gerçekleşirse bir sonraki hafta içinde 27 bin dolar bandına yükseliş olabileceği savunuldu. 27 Haziranda saatler 21:06’yı gösterdiğinde ise Bitcoin %4.11 oranında değer kazanımı yaptı ve 32.961 dolar seviyesinde yer aldı. BTC 28 Haziran sabahında ise %3.71 değer kazanımı ile 34.377 dolardan işlemde.

Analistler: ETH Yeşil Alanda!

ETH’nin 27 Hazirandaki durumunu elen analistler JP Morgan tarafından öngörülen ayı piyasası yerine yeşil alanda işlemin mevcut olduğunu açıkladılar. 24 saat içinde %4 değer kazanımı yapan ETH, 27 Haziran sabahında 1.844 dolardan işlem gördü. ETH ikinci bir kez 1.730 dolarlık alandan geri dönüş yaparak, BTC fiyat artışından destek almayı başardı. Analistler en yakın direncin 2.040 dolar olduğunu ve boğaların hafta içinde bu fiyatı zorlayabileceklerini açıkladılar. 27 Haziranda saatler 12:20’yi gösterirken tabloya gelen Ethereum fiyatı ise 1.822 dolar oldu ve %1.90 oranında değer kazanımı korundu. ETH 28 Haziran sabahında ise %4.53 değerlendi ve 1.973 dolardan işlem gördü.

XRP Con Değer Kaybında

Uzman analistler XRP Coin içinde JP Morgan’ın söz ettiği geleceğe dair ayı piyasası senaryosunun etkilerinin henüz görülmediğini belirttiler. XRP Coin’in 26 Haziran ve 27 Haziran kapanışı arasından %1.69 değer kazandığını açıkladılar. Bu değer kazanımını XRP Coin’in geçmiş dönem artışlarına göre düşük performanslı bulan analistler, önümüzdeki haftada 0.69 dolar ile 0.50 dolar arasında dalgalanma beklediklerini dile getirdiler. XRP Coin 27 Haziranda saatler 21:14’ü gösterdiğinde ise 0.5985 dolar seviyesinden işlem gördü ve %1.78 oranındaki düşük değer kaybı içindeydi. XRP Coin 28 Haziranda ise %1.70 değer kazanımı içinde ve 0.6373 dolardan işlem görüyor.

Uzman Analistlerin Bitcoin, Ethereum Grafik Takibi

Analistler Bitcoin, Ethereum ve XRP Coin için son bir haftalık ve 30 günlük grafik analizlerini de sundular. Bitcoin’in son 7 günlük grafik üzerinden tepe noktada 36.059 dolarlık fiyatı yansıttığı, dip noktada ise 28.893 dolardan işlem gördüğünü aktardılar. Bitcoin son 30 günlük grafik ele alındığından en yüksek 41.295 dolar seviyesinden en düşük ise 28.893 dolar seviyesinden işlem gördü. Bitcoin’in geride bıraktığımız 90 gün içinde 64.863 dolarlık rekor fiyatı tabloya aldığı düşüşte ise 28.893 dolara kadar hızla gerilediği açıklandı.

Benzer süreç Ethereum için ele alındığında son 7 günde kayda gündeme gelen en yüksek fiyat değerinin 2.275 dolar olduğu görüldü. Bu sürede ETH için grafiğe gelen en düşük işlem fiyatı ise 1.707 dolar oldu. Geride kalan son 30 günde 2.891 dolarlık fiyatıyla en iyi performansı kaydeden ETH için dip fiyat ise yine 1.707 dolar seviyesinde şekillendi. 90 gün bazında en yüksek fiyatı 4.362 dolar olarak grafiğe alan Ethereum, en düşük seviyesinde ise 1.707 doları gördü.

Analistler piyasadaki 90 günlük sürece bakıldığında zirveden dip fiyatlara düşüşün oluşmasına bağlı JPMorgan bankasının söz ettiği ayı modelinin etkilerinin bir nebze uzun vadeli incelemede hissedildiğini açıklıyorlar. Ancak son haftada yeşil bölgeye geçildiğinin de gözden kaçmaması gerektiğini düşünüyorlar. 27 Haziranda Bitcoin ve Ethereum değer kazanırken, XRP Coin ise akşam saatlerinde değer kaybı yönünü korudu.

Yorum Yap