1. Anasayfa
  2. Bitcoin

JPMorgan Bitcoin (BTC) Fiyatından Endişeli

Kripto para piyasalarında lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyat hareketlilikleri ile piyasalara da yön vermeye devam ediyor. Piyasaları peşinden yönlendiren Bitcoin, fiyatında sert değişiklikler yaşadığında, Bitcoin adına ortaya çıkan tartışmalar da yeniden gündem oluyor. Bu kapsamda dönemsel olarak Bitcoin konusunda fikir değişikliği yaşayan ABD bankacılık devi JPMorgan da bir açıklamada daha bulundu. JPMorgan, Bitcoin’in mevcut fiyatlanmasından dolayı endişe duyduklarını ifade etti.

JPMorgan Bitcoin (BTC) Fiyatından Endişeli

Kripto para piyasalarında, geçtiğimiz yıl Covid-19 salgınının ekonomi piyasalarında etkisini göstermesi ile birlikte kademeli olarak değer artışları başladı. Mart 2020 döneminde 3 bin 500 dolar bandına kadar gerileyen lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), bu aşamadan sonra 2020 yılı boyunca yükselişlerini sürdürdü ve bu yükselişlere birçok faktör olumlu anlamda etki etti. Özellikle kurumsal şirketlerin Bitcoin yatırımları sonrasında artış gösteren Bitcoin, Aralık 2020 döneminde büyük bir ralli başlattığında bir boğa sezonuna girdi ve söz konusu dönemde, birçok analist ve CEO gibi ünlü isim Bitcoin adına olumlu yorumlar ve yüksek fiyat tahminleri yapmaya başladı. Bu tahminlerin bir örneği de söz konusu bullish dönemde JPMorgan kanadından gelmişti. ABD bankacılık devi JPMorgan analistleri, Bitcoin fikirlerinde birçok kez değişiklik yaşadıktan sonra son günlerde artık daha çok olumsuz fikrilerle gündeme gelmeye başladı ve son olarak JPMorgan, Bitcoin fiyatından endişe duyduğunu açıkladı.

Chong BTC Fiyatına, Kurumsal Yatırımcı Sayısındaki Artış Açısından Baktı

ABD bankacılık devlerinden biri olan JPMorgan Chase Global Araştırma Başkanı Joyce Chong, aslında açıklamalarında Bitcoin karşıtı bir yorumda bulunmadı ancak Bitcoin fiyatına farklı bir açıdan bakış getirdi. Chong, Bitcoin’in mevcut fiyatını değerlendirirken, kripto para piyasalarındaki kurumsal yatırımcıların sayısındaki artış ile kıyaslama yöntemine gitti. Kurumsal yatırımcıların sayısında artış yaşanmasına rağmen Bitcoin’in volatilite içinde ve mevcut fiyat seviyelerinde bulunmasına ilişkin olarak Chong, bu durumun endişe verici olduğunu ifade etti.

Chong BTC Pazarına Giren 11 Milyar Dolarlık Yatırımları Değerlendirdi

Joyce Chong, CNBC’de Trading Nation programına katıldı ve yorumlarını bu programda paylaştı. Bitcoin fiyatından endişe duyduğunu ifade eden Chong, öte yandan fintech sektöründeki gelişmeleri ve kripto para piyasalarındaki genel yükselişi de değerlendirdi. Chong, değerlendirmelerinde Eylül 2020’de MicroStrategy ile birlikte başlayan kurumsal yatırımlarda Bitcoin pazarına 11 milyar dolarlık sermaye aktığını hatırlattı ve bunun Bitcoin’in piyasa değerini 700 milyar dolar artırdığını ifade etti. Chong’a göre bu değerleme modeli, Bitcoin’in adil değerinin çok üstüne çıkmasına yol açtı.

Chong’a Göre Yatırımcıların Alternatif Enstrüman Arayışı Sürüyor

Piyasada oluşan değerleme modellerinden endişe duyduklarını ifade eden Joyce Chong, kripto para piyasalarındaki ani yükselişin de yatırımcıların alternatif yatırım varlığı arayışından kaynaklandığını savundu. Chong’un açıklamalarından önce Bloomberg analisti Mike McMglone, Bitcoin’in 100 bin dolara kadar çıkabileceğini ifade etmişti ancak Chong’a göre yatırımcılar alternatif enstrüman arayışını sürdürecek ve Bitcoin’e duyulan ilgi azalacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir