1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

JPMorgan: Bitcoin Bu Değeri Hak Etmiyor

Yaptığı değerlendirmeler, yayınladığı raporlar ve Bitcoin (BTC) hakkındaki değişken görüşleri ile son zamanlarda sık sık kripto para piyasalarında adı geçen, ABD’nin en büyük bankacılık kuruluşlarından biri olan JPMorgan, bu hafta da Bitcoin hakkında bir rapor yayınladı. JPMorgan analistleri tarafından hazırlanan analizde, Bitcoin değeri ve yapısı ile kurumsal şirketlerin Bitcoin yatırımları karşılaştırıldı. JPMorgan’ın analizi sonucunda, Bitcoin’in “hak ettiği değerin üstünde” çıktığı sonucu ortaya çıktı.

JPMorgan: Bitcoin Bu Değeri Hak Etmiyor

Kripto para piyasalarında, özellikle son aylarda adı sıkça gündeme gelen ABD’nin en büyük bankacılık kurumlarından biri olan JPMorgan, yayınladığı raporlar, paylaştığı analizler ve özellikle de Bitcoin (BTC) hakkında belirttiği fikirler ile piyasaların gündemine geliyor. Geçtiğimiz aylarda, lider Bitcoin büyük bir ralli başlatarak çok beklenen 20 bin dolar rekorunu kırmıştı ve piyasalarda süren bu rallide birçok kişi odağına Bitcoin’i almıştı. O dönemlerde JPMorgan, Bitcoin ile altını kıyaslayarak gündeme gelmişti ve JPMorgran analistleri, Bitcoin’in bir gün mutlaka altının yerini alacağını iddia etmişti. Hatta o dönemde JPMorgan’ın bu Bitcoin – altın kıyaslamasından sonra, bir başka ABD merkezli bankacılık devi olan Goldman Sachs analistleri de buna kesinlikle karşı çıkmış ve Bitcoin’in hiçbir zaman altının yerini alamayacağını iddia etmişti. Bu tartışmaların ardından birçok kez fikrini değiştiren JPMorgan, yeni bir analiz yaptı. JPMorgan analistleri, hazırladıkları analizde Bitcoin’in “hak ettiği değerin üstünde” olduğu sonucuna vardı.

JPMorgan “Balon Olması Muhtemel Varlıklar” Konferansı Düzenledi

Geçtiğimiz Salı günü, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Senato’ya para politikası raporlarını sundu ve Fed’in politikalarına ilişkin Kongre karşısında açıklamalar yaptı. Powell’ın açıklama yaptığı saatlerde, TSİ 18.00’da JPMorgan da bir konferans düzenledi. JPMorgan, söz konusu konferansı “Balon Olması Muhtemel Varlıklar” başlığı ile düzenledi. JPMorgan anlizleri, konferans öncesinde bir analiz hazırladı ve analizde, kurumsal şirketlerin Bitcoin’e olan ilgisi ile Bitcoin2in değeri kıyaslandı. Analizde Bitcoin’in “hak ettiği değerin üstünde” olduğu sonucuna varıldı.

Kurumsal Şirketlerin Bitcoin Yatırımları

JPMorgan’ın düzenlediği konferansta öncelikle Bitcoin’e duyulan kurumsal ilgiye yer verildi. Eylül 2020 döneminden bu yana, kripto para piyasalarına giren MicroStrategy, Tesla, Mastercard, PayPal gibi şirketler tarafından yapılan Bitcoin yatırımlarında, piyasalara 11 milyar dolar değerinde sermaye girişi oldu. Bu sermaye artışı, Bitcoin’e 700 milyar dolarlık piyasa değeri artışı getirdi ve Bitcoin’in piyasa değeri 1 trilyon doları aştı. JPMorgan analistleri de bu iki seviye arasındaki dengesizliği işaret etti ve Bitcoin’in hak ettiği değerin üstünde olduğu sonucuna vardı.

JPMorgan, Yatırımcılara “Emtia Varlık” Tavsiyesinde Bulundu

Kurumsallardan gelen yatırımlar sonrasında Bitcoin, ana akımın büyük bir parçası haline geldi ve hisse piyasası ile Bitcoin entegre hale gelmeye başladı. JPMorgan analistleri, bu entegrasyonunun devam edeceğini düşündüklerini belirtti ve mevcut finansal şartlarda Bitcoin için “hedge almak için uygun enstrüman değil” tanımlaması yaptı. JPMorgan analistleri “Enflasyondan korunmak için, emtia varlıklara yönelin” dedi. JPMorgan’ın, gümüş pazarında tröst konumunda olduğu biliniyor.

Yorum Yap