1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

JPMorgan Bitcoin Fikrini 180 Derece Değiştirdi

Kripto para piyasalarına dev kurumsalların girmesiyle birlikte piyasalarda artan Bitcoin (BTC) ilgisi beraberinde birçok tartışmayı da getiriyor. Bu tartışmalarda birçok ünlü isim ya da bankacılık kurumları, Bitcoin’e olan bakış açısıyla ilgili yorumlarını dile getiriyor. Bitcoin odağında oluşan bu tartışma ortamında, ABD bankacılık devi JPMorgan, her fırsatta Bitcoin’e olan güvenini ve olumlu bakış açısını dile getiriyordu ancak son açıklamalarda JPMorgan’ın fikrinin tamamen değiştiği anlaşıldı.

JPMorgan Bitcoin Fikrini 180 Derece Değiştirdi

Kripto para piyasaları, son 24 saatte başta lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) olmak üzere büyük değer kayıpları yaşadı. Dün akşam saatlerinde 30 bin dolar desteğini kaybeden ve daha sonra yeniden toparlanarak bu barajı aşan Bitcoin, bu değer kayıpları ile yatırımcılarda endişe yarattı. Oluşan endişe ortamında Bitcoin’e karşı duyulan güvenler de sorgulanmaya başlandı. Kripto para piyasalarına özellikle kurumsalların adım atmasıyla birlikte, diğer dev kurumlar da Bitcoin’e karşı büyük bir güven duymaya başlamış ve Bitcoin adına pozitif bakış açıları olduğunu defalarca dile getirmişti. Bitcoin merkezli oluşan tartışma ortamlarında birçok kurum ve ünlü isim yorumlarını dile getirirken, bunlardan en çok dikkat çekenlerden biri de JPMorgan’ın Bitcoin’e karşı olan tutumu olmuştu. ABD bankacılık devi JPMorgan, özellikle Bitcoin – atlın kıyaslamaları ile Bitcoin’e duyduğu güveni daha önce birçok kez gündeme getirmişti. Fakat JPMorgan kanadından yapılan açıklama, dev bankacılık kurumunun fikrinin tamamen değiştiğini ortaya koydu.

Bitcoin Bir Değer Koruma Aracı Değil Mi?

Dünyanın en büyük bankacılık kurumlarından biri olan JPMorgan, çoğu zaman yaptığı açıklamalar ile ekonomi piyasalarına yön verebiliyor. Wall Street’in dev bankacılık kurumu JPMorgan, yaptığı son açıklamada Bitcoin’in zannedildiği gibi bir değer koruma aracı ya da bir sigorta olmayabileceğini ifade etti. JPMorgan stratejistlerinden John Normand ve Federico Manicardi’nin birlikte yaptığı yazılı açıklamada, portföyünde Bitcoin tutan herkesin aslında büyük bir risk aldığını belirtti. İki stratejistin ortak olarak kaleme aldığı değerlendirme Bloomberg tarafından yayınlandı. İkilinin açıklamalarına göre Bitcoin’in belirsiz zamanlarda bir koruma aracı olarak değerlendiriliyor olması yanlış bir tutum.

Stratejistler: “ BTC Geleneksel Finans Varlıkları Arasındaki En Kötüsü”

JPMorgan’ın iki başarılı stratejisti daha önce övgü dolu sözler ile söz ettiği Bitcoin için son yazılarında “geleneksel finans varlıkları arasındaki en kötüsü” yorumunu yaptı. İki başarılı stratejiste göre Covid-19 salgınının tüm dünyada şiddetini en çok artırdığı dönemde, Bitcoin değerinin %50’sinden fazlasını kaybederek, bir değer saklama aracı olamayacağını çok net şekilde kanıtlamış oldu.

Stratejistlere Göre Bitcoin Sadece Döngüsel Bir Varlık

JPMorgan stratejistleri, bir diğer yandan Bitcoin’in değer saklama aracından çok döngüsel bir varlık olduğunu vurguladı. Belli yıllarda zirvelere çıkan ve belli yıllarda dipleri gören varlıklar için yapılan bu tanımlanın Bitcoin için uygun olduğunu ifade ettiler. Ayrıca ikili, daha önce yapılan Bitcoin – altın kıyaslamalarına da tam tersi yönde yorum yaparak, Bitcoin’in dijital altın olmadığını savundular. Uzman isimlere göre, yatırımcıların portföylerinin %2’si kadarını kripto varlıklara ayırması daha sağlıklı olur.

Yorum Yap