1. Ana Sayfa
  2. Analizler

JPMorgan Bitcoin Fiyat Tahminini Güncelledi

Kripto para piyasalarında, lider Bitcoin (BTC) yeni rekorlar ile gündeme geldikçe, büyük yatırımcıların ve büyük kurumların Bitcoin fiyat tahminleri de güncellenerek gelmeye devam ediyor. Bu konuda daha önceden beri oldukça iyimser olduğu bilinen JPMorgan da Bitcoin’e ilişkin fiyat tahminlerini yeniden paylaştı. ABD bankacılık devi olan JPMorgan’ın Bitcoin – altın kıyaslamaları da devam ediyor.

JPMorgan Bitcoin Fiyat Tahminini Güncelledi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yaklaşık 3 haftadır, neredeyse kırılmadık rekor bırakmadı. Kasım ayı ortalarında rallisini başlatan ve 16 Aralık tarihine kadar hafif yükseliş hareketleri ile rekora yürüyen Bitcoin, Aralık ayı ortasında 20 bin dolarlık büyük direnç seviyesini parçaladıktan sonra yılsonuna kadar rekor yürüyüşüne devam etti. Yılsonunda 30 bin dolar seviyesine dayanan Bitcoin için geçmişte birçok kez büyük kurumlar ve ünlü isimler tarafından da fiyat tahminleri yapılmıştı. Bu tahminlerde sürekli olumlu bir tablo çizen JPMorgan da yeni yıl ile birlikte rekorunu tazeleyen Bitcoin fiyatına ilişkin tahminlerini yeniden paylaştı. Öte yandan ABD bankacılık devi olan JPMorgan, daha önceden bu yana birçok kez gündeme getirdiği Bitcoin – altın kıyaslamasını da yeniden gündeme getirdi.

JPMorgan’a Göre Uzun Vadede 4,6 Katlık Büyüme Yaşanacak

Lider Bitcoin fiyatını 34 bin doların üzerine çıkardıktan yaşadığı değer kaybını toparladı ve fiyatını 31 bin dolar seviyelerinde dengeledi. Bununla birlikte tekrar olumlu bir görünüm çizmeye başlayan Bitcoin için yatırımcılar da uzun vadede olumlu beklentiler içine girmeye başladı. Bu beklentilere paralel olarak ABD bankacılık devi JPMorgan, Bitcoin fiyat tahminini uzun vadede 146 bin dolar olarak açıkladı. JPMorgan stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou, yaptığı açıklamada, Bitcoin için şu anki mevcut durumu buz dağının görünen kısmı olarak tanımladı. Stratejiste göre uzun vadede Bitcoin değerini 4,6 kat daha artıracak ve BTC fiyatı 146 bin dolar seviyesine ulaşacak.

JPMorgan BTC – Altın Kıyaslamasını Yineledi

Panigirtzoglou’nun dile getirdiği tahminlerinin odağında ise kurumsal yatırımcıların altın yerine geçtiğimiz yılda Bitcoin tercih etmesi yer alıyor. Altının 2020 yılında büyük oranda değer kazandığını dile getiren JPMorgan analisti, ne olursa olsun Bitcoin’in 2020’de altını geçtiğini vurguladı. Nikoloas Panigirtzoglou, yatırım şirketlerinin ilerleyen dönemlerde özel fonlarına artık altından çok Bitcoin ekleyeceğini iddia etti. ABD bankacılık devi, bu konuya ilişkin olarak daha önce de benzer açıklamalar yapmış, hatta ABD’nin bir başka dev bankası Goldman Sachs ile bu konuda karşı karşıya gelmişti. Geçtiğimiz haftalarda JPMorgan Bitcoin’in ilerleyen dönemlerde altının yerini alacağını iddia etmesi üzerine, Goldman Sachs yetkilileri bunun asla mümkün olmayacağını savunmuştu. JPMorgan bu iddiasını, yeni rekorlar ile birlikte bir kez daha yineledi.

Analist Bu Artışın 2021’de Mümkün Olmayacağını İddia Etti

JPMorgan stratejisti, yaptığı açıklamada BTC adına tahmin ettikleri 146 bin dolarlık seviyenin 2021 yılında görülmesinin zor olduğunu da belirtti. Analiste göre Bitcoin 2021 yılında artan FOMO ile birlikte 50 bin dolar ile 100 bin dolar arasında fiyatlanacak ve BTC bu bölgede uzun bir tutunma yaşayacak.

Yorum Yap