1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

JPMorgan Ethereum’un Bitcoin’i Geçeceğini Düşünüyor

ABD merkezli dünyanın en büyük bankacılık kuruluşlarından JPMorgan, geçtiğimiz aylarda Bitcoin (BTC) fiyatında sert dalgalanmalar görülürken ve Bitcoin henüz fiyat olarak 50 bin dolar seviyelerine gelmemişken yaptığı açıklamalarda Bitcoin’in bir gün altının yerini alacak kadar büyüyeceğini dile getirmişti. Ardından bu fikrini değiştiren JPMorgan, Bitcoin beklentilerini de süreç içinde birçok kez değiştirerek dikkat çekmişti. JPMorgan, bu kez de lider altcoin Ethereum’un (ETH) uzun vadede yükselişler elde ederek Bitcoin’i geride bırakması gerektiğini ifade etti.

JPMorgan Ethereum’un Bitcoin’i Geçeceğini Düşünüyor

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Aralık 2020’de rekor kırdıktan sonra birçok ünlü isim ve bankacılık kuruluşu Bitcoin adına tahminlerini dile getirmeye başladı. O dönemlerde Bitcoin’in dalgalı hareket etmesi, kripto para piyasalarında volatilitenin hakim olması gibi sebeplerden dolayı Bitcoin adına yapılan tahminlerde de değişikliklerin olmasına neden olmuştu. Örneğin ABD merkezli bankacılık devi JPMorgan, Bitcoin’in rekora yükseldiği dönemde, onun altının yerini alacağı tahmininde bulunarak gündeme gelmiş, bu açıklamasına karşılık bir başka ABD merkezli bankacılık devi Goldman Sachs da bunun hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini dile getirerek dikkatleri çekmişti. Ardından her iki banka da kripto para tahminlerinde ve yaklaşımlarında değişiklik gösterdi. Son olarak, kısa süre önce kripto para alım-satım fonu oluşturacağı haberi ile gündeme gelen JPMorgan, şimdi de Ethereum’un (ETH) uzun vadede elde ettiği yükselişler ile Bitcoin’i geçeceğini ifade eden açıklamalarda bulundu.

JPMorgan Analistlerinin Açıklamaları

JPMorgan analistleri, Ethereum ve Bitcoin adına tahminlerini paylaştı. Analistler, uzun vadede Ethereum’un Bitcoin’i geçmesini bekliyor. Konuyla ilgili açıklamalarında JPMorgan analistleri “Bitcoin aslında bir para biriminden çok, değer saklama konusunda altın ile yarış halinde olan bir emtia gibi gözüküyor. Ethereum ise kripto para tabanlı ekonomi sisteminin temeli konumunda ve bu nedenle değer transfer aracı olarak kullanılmakta.” ifadelerini dile getirdi.

JPMorgan analistlerinin Bitcoin ile altın konusunda dikkat çektiği unsur, banka tarafından daha önce de dile getirilmişti. Ancak banka, bu konudaki fikirlerinde zaman içinde değişikliğe de gitmişti. Buna göre banka ilk etapta Bitcoin’in altının yerini alacağını düşünürken, ardından portföylerde kesinlikle Bitcoin bulundurulmaması gerektiğini ifade etmişti. Bankadan gelen son açıklamalara bakıldığında, Bitcoin-altın konusundaki rekabetin devam ettiği konusundaki fikirlerini savunmaya devam ederken, bu konu hakkında Bitcoin için olumlu ya da olumsuz bir fikir belirtmedikleri görülüyor.

Ethereum Yükselişinde Güncelleme Etkisi

JPMorgan analistleri, Bitcoin’in merkezi olmayan finans sektöründeki (DeFi) yukarı yönlü finansal hareketliliğe öncülük ettiğini ancak bu akımı daha sonra Ethereum’un devraldığını vurguluyor. Ethereum, son olarak 28 Nisan’da 2 bin 737 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

Ethereum ağında uzun süredir görülen yüksek işlem ücreti sorunu da bir süre önce kısmen de olsa giderildi. EIP-1559 güncellemesi ile gelen bu değişim, ilerleyen dönemlerde Ethereum’a daha büyük artılar da getirebilir.