1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

JPMorgan Fikir Değiştirdi, Bitcoin Pazarına Girebilir!

Özellikle geçtiğimiz aylarda Bitcoin – altın kıyaslamasındaki görüşleri ile dikkat çekmeyi başaran JPMorgan, Bitcoin’e (BTC) karşı sergilediği tavrı yine değiştirdi. Altın kıyaslamalarında ilk olarak şiddetli bir şekilde Bitcoin’i savunan ve bu konuda Goldman Sachs ile ters düşen JPMorgan, daha sonra birdenbire Bitcoin’i eleştirmeye başlamış ve tavrını değiştirmişti. Ancak gelen açıklamaya göre, JPMorgan’ın bu tavrını yine değiştirdiği ve yeniden Bitcoin’i desteklemeye başladığı görülüyor.

JPMorgan Fikir Değiştirdi, Bitcoin Pazarına Girebilir!

Geçtiğimiz aylarda ABD bankacılık devi JPMorgan analistleri yaptıkları açıklamalar ve yorumlar ile Bitcoin (BTC) ve altını kıyaslamış, Bitcoin’in altını tahtından edeceğini düşündüklerini ifade etmişti. Bu konuda oldukça iddialı açıklamalar yapan JPMorgan’a, ilk karşıt fikir bir başka ABD merkezli bankacılık devi olan Goldman Sachs analistlerinden gelmişti. Bitcoin – altın kıyaslamasında, JPMorgan’ın tam aksine, Goldman Sachs Bitcoin’in hiçbir zaman altını tahtından edemeyeceğini, Bitcoin’in hali hazırda bir değer saklama aracı bile olmadığını söylemişti. Bu açıklamalardan haftalar sonra, JPMorgan cephesi, bu kez fikrini 180 derece değiştirerek bir açıklamada bulunmuş ve Goldman Sachs ile benzer fikirleri paylaşmıştı. Portföylerde Bitcoin olmasının büyük risk taşıdığını ifade eden JPMorgan analistlerinin bu açıklamaları, tam da Bitcoin’in sert değer kaybettiği ve volatilite yaşadığı dönemlere denk gelmişti. Şimdiler Bitcoin, yeniden sert değer kazançları yaşadı ve tüm zamanların rekorunu kırdı. Bununla birlikte JPMorgan cephesi yine fikrini değiştirdi ve hatta bu kez Bitcoin yatırımı ile ilgili pazara girebileceklerinin mesajını verdi.

Pinto Henüz Taleple Karşılaşmadıklarını İfade Etti

Bitcoin konusunda karar ve fikir değişiklikleri ile sık sık gündeme gelen ABD bankacılık devi JPMorgan Chase’in eş başkanı Daniel Pinto, henüz müşterilerinden büyük bir Bitcoin talebi ile karşılaşmadıklarını fakat Bitcoin talebinin ilerleyen dönemlerde artış gösterebileceğini ifade etti. Özellikle kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e duyduğu ilginin artması ve Wall Street şirketlerinin harekete geçmeye başlaması ile birlikte, CNBC haberine göre JPMorgan da Bitcoin pazarına girme fikrini odağına almaya başladı.

Eş Başkan Talep Artışı Olacağından Emin

18 Ocak tarihinde, Bloomberg haberine göre JPMorgan Global Piyasalar Müdürü Troy Rorhbaugh, eş başkan Daniel Pinto ile görüştü ve ikili Bitcoin pazarına girme fikrini masaya yatırdı. Habere göre Pinto bu tartışmada açık fikirli olduğunu ifade etti ve konuya ilişkin olarak Pinto CNBC’ye konuştu. Pinto, zaman içinde yatırımcıların talep gösterdiği bir varlık sınıfının ortaya çıkması durumunda, kendilerinin de bu sınıfa dahil olmak zorunda kalacaklarını ifade etti. Bitcoin için henüz böyle bir talep görmediklerini belirten Pinto, gelecekte bunun net şekilde değişeceğine emin olduğunu belirtti.

Pinto’dan Tesla ve BlackRock Örneği

CNBC’ye açıklamalarda bulunan eş başkan Daniel Pinto, Bitcoin pazarının büyümeye başladığının farkında olduklarını dile getirdi. Pinto bu konuda, Tesla ve BlackRock örneklerini verdi. Pinto, bu gibi kurumsal adımların artması halinde, kripto para piyasalarındaki yasal belirsizliklerin de ortadan kalkacağını düşündüklerini söyledi ve piyasaya girmeleri halinde sadece Coinbase gibi güvenilir borsalardan işlem yapacaklarını ifade etti.

Yorum Yap