1. Ana Sayfa
  2. Altın

Kapalı Çarşı Canlı Altın Fiyatları Nereden Takip Edilir?

Kapalı Çarşı altın fiyatları yatırımcılar ve vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Peki, Kapalı Çarşı altın fiyatları nereden ve nasıl takip edilir? Ayrıntılara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kapalı Çarşı Canlı Altın Fiyatları Nereden Takip Edilir?

Kapalı Çarşı anlık altın fiyatları takibi için online çok sayıda ücretsiz platform bulunur. İstanbul Kapalı Çarşı’da gerçekleşen son dakika altın fiyatları kuyumcu web siteleri üzerinden ve haber sitelerinin ekonomi sayfaları üzerinden takip edilebilir.

Altın Fiyatları Döviz Kurları ile İlişkili Mi?

Altın fiyatlarının döviz kuru ile ilişkisi dolar özelindedir. Yurtiçi altın fiyatları ons altın üzerinden yapılan işlem ile çevrilir. Küresel piyasalarda işlem gören ons altın, dolar bazında fiyatlanır. Dolar TL cephesinde yaşanan her değişim ise fiyatlama etkisi ile yurtiçi altın fiyatlarına anlık olarak etki eder.

Altın Hesaplama Nasıl Yapılır?

Altın hesaplama işlemi her altın özelinde gerçekleştirilir. 24 ayar gram altın fiyatı hesaplanırken, ons altın güncel fiyatı 31,10’a bölünerek güncel dolar kuru ile çarpılır. Geriye kalan altınlar ise 24 ayar gram altın fiyatlarından türetilir.

Külçe altınların gramajları ile güncel gram altın fiyatı çarpılarak alım ve satım yarım, 1, 5, 10, 20, 50, 100, 250, 500 gram ve 1 kg altın fiyatlarına ulaşılır. Bilezik, çeyrek altın ve diğer Cumhuriyet altını fiyatları için ise ilk olarak 22 ayar gram altın fiyatının hesaplanması gereklidir.

24 ayar gram altın has altın olarak da adlandırılır. Altınların ayarı ise 24’e bölünmek sureti ile bulunur. İçeriğinde bulunan has altın oranı ile güncel 24 ayar gram altın fiyatı çarpılarak, bahsedilen ayar altın için gram fiyatına ulaşılır. Çeyrek, yarım, tam ve diğer Cumhuriyet altını fiyatları da 22 ayar gram altın cinsinden hesaplanır.

Çeyrek Altın Kaç Gram Gelir?

Çeyrek altın ağırlığı kulpsuz olarak 1,75 gramdır. Kulplu çeyrek altın ise 1,81 gram gelir. 18 mm çapa sahip 22 ayar çeyrek altın içerisindeki has altın miktarı ise 1,605 gramdır.

Yarım Altın Kaç Gram Gelir?

Yarım altın ağırlığı kulpsuz şekilde 3,505 gramdır. Kulplu yarım altın ağırlığı ise 3,56 gramdır. 22 mm çapa sahip 22 ayar yarım altında bulunan has altın miktarı ise 3,21 gramdır.

Tam Altın Kaç Gram Gelir?

Tam altın ağırlığı 7,016 gramdır. Kulplu tam altın ağırlığı ise 7,21 grama karşılık gelir. İçeriğinde 6,42 gram has altın bulunan 22 ayar tam altın, 30 mm çapa sahiptir.

Cumhuriyet Altını Kaç Gram Gelir?

Cumhuriyet altını ağırlığı 7,216 gramdır.

Ata Altın Kaç Gram Gelir?

Ata altın ağırlığı 7,21 gramdır. Ata altın içerisinde bulunan has altın miktarı ise 6,61 gramdır. Ata altın çapı 22 mm olup en az alım-satım makas aralığı ata altında bulunur.

Yorum Yap