1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Kasım Ayı Enflasyon Verileri İle Gümüş de Yükseldi

Kıymetli varlık yatırımcılarının son dönemlerde tercih ettiği güvenli limanlardan gümüş, yatırım ve endüstri üretim merkezlerindeki değerli madenlerden biridir. Yüksek iletkenliği sayesinde sanayi sektöründe aktif olarak kullanılan gümüş, ziynet ve mücevherat eşyası olarak da kullanılıyor. Gümüş, ons başına dolar karşılığında ele alındığında, dolardaki dalgalanmalardan ve yaşanan değişimlerden etkileniyor. Yurtiçinde ise şu sıralarda gümüş 6,08 TL seviyesinden alıcı bulurken, 6,09 TL seviyesinden satışa sunuluyor.

Kasım Ayı Enflasyon Verileri İle Gümüş de Yükseldi

Son 5 yılda 4,2 kat artış gösteren gümüş 2015 yılında 1,41 TL değerinden işlem görürken, şu sıralar 6,08 TL’den işleme alınıyor. Altın ve döviz gibi politik gelişmelere ve küresel gelişmelere bağlı olarak fiyat değişkenliği gösterse de gümüş, bu fiyat oynaklığından altın ve döviz yatırımları kadar etkilenmiyor. Bu sebeple yatırımcıların güvenli liman olarak ele aldığı beyaz maden, birçok yatırımcı tarafından tercih edilebiliyor. Son 5 yıldaki dalgalı hareketlerinin yanı sıra 2020 yılında da gümüşte aşamalı bir artış gerçekleşti. Eylül ayında piyasaya 6,67 TL seviyesinde giriş yapan gram gümüş, 21 Eylül tarihinde 5,45 TL ile en düşük ve 7 Ağustos tarihinde 6,97 TL ile en yüksek seviyesini görmüştü. Bugün ise yurtiçi piyasalarda yaşanan gelişmeler ile birlikte gümüş fiyatlarında artış gözlemlendi. Gram gümüş şu sıralarda ise 6,08 TL seviyesinden alıcı bulurken, 6,09 TL seviyesinde satış işlemi görüyor.

Kararla Birlikte Gümüş Altına Paralel Olarak Yükseldi

Gümüş fiyatları bugün, altın fiyatlarına paralel olarak artış gösterdi. Geçtiğimiz ay TCMB’nin aldığı 475 baz puanlık faiz artırım kararının izleri kaybolurken, Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı Kasım ayı enflasyon verilerinin beklentilerden yüksek gelmesi, değerli madenlerde yükseliş trendini hızlandırdı. Gram altın fiyatı gün içinde 468 TL seviyesine kadar yükselirken, gram gümüş de 6,15 TL seviyesini gördü. Öte yandan kararın açıklanması ile birlikte 7,91 TL seviyesine yükselen dolar/TL kuru da şu sıralar 7,80 seviyesinde işlem görüyor.

Uzmanlar İlerleyen Dönemlerde Altın ve Gümüşün Doları Geçeceğini İddia Etti

Altın fiyatları gün içinde en yüksek 468 TL seviyesini görürken, en düşük 462 TL seviyesine indi. Çeyrek altın ise 764 TL seviyesinde işleme alınıyor. Altının ons fiyatındaki dalgalanma fiyatı 1.838 dolar seviyesine getirirken bu dalgalanmanın etkisi gümüşe de yansıdı. Gram gümüş şu sıralar 6,08 TL seviyesinde seyrediyor. Altın ve gümüş fiyatlarındaki hareketlilikler sürerken, uzmanlar ilerleyen dönemlerde, altın ve gümüş madenlerinin kazanç oranı bakımından doları rahat bir şekilde geride bırakacağını iddia ediyor.

Finans Uzmanı Şatıroğlu Gümüşü Değerlendirdi

Gümüş son bir senede %102 oranında yatırımcılarına kazanç sağladı. Doların küresel piyasalarda değer kaybetmeye başlaması, kıymetli madenlere olan ilginin artmasına yol açtı ve bununla birlikte dolar devrinin kapandığı iddiaları gündeme gelmeye başladı. Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı yorumlamalarla gündeme gelen finans uzmanı Tunç Şatıroğlu; “Altın için dün akşam analiz yaptım. Pazartesi ABD seansı ile başlayan yükseliş sürüyor, aşı haberlerinin etkileri kısa sürdü. Gümüş ons için 25,12 dolar direnci bulunuyor. Dün aşı haberleri gümüş üzerinde altına göre daha etkili oldu fakat gümüş zaten daha sert bir yükseliş görmüştü. O yüzden bir miktar kar satışı da etkili olmuş olabilir.” iddialarında bulundu.

Yorum Yap