1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Kaspersky Uyardı: Gelecek Yıl BTC Hırsızlığı Artabilir!

Kaspersky Uyardı: Gelecek Yıl BTC Hırsızlığı Artabilir!

Güvelik şirketi Kaspersky’den kritik uyarı geldi! Şirketten yayınlanan raporda siber suçlarla ilgili ayrıntılara yer verilirken, kripto paralarla ilgili gelişmelere dikkat çekildi. Kaspersky raporuna göre gelecek yıl BTC, daha fazla siber suçlunun hedefi haline gelecek ve daha fazla çalınmaya çalışacak. Suçluların kimliğini gizlemek için yardımcı olacak şey ise çok tanıdık bir isim… Monera gibi para birimleri suçluları gizlemek adına popülerleşecek!

Kaspersky Uyardı: Gelecek Yıl BTC Hırsızlığı Artabilir!

Rusya merkezli güvenlik şirketi Kaspersky, 2021 yılı ilgili bir rapor hazırladı. Raporda şirket gelecek yıl beklediği siber suçlarla ilgili detaylara yer verirken, kripto para ve kripto para hırsızlığına da yer verdi. Rusya merkezli şirket, ekonomik sıkıntılar sebebiyle 2021 yılında siber suçluların daha fazla BTC çalmak için uğraş vereceğini öngörürken, Monera gibi gizlilik odaklı kripto para birimlerinin suçluların kimliğini saklamak için tercih edilebileceğini paylaştı.

Kaspersky: Fırsat Eksikliği ve Ekonomik Sıkıntılar Siber Suçta En Büyük Etken Olacak

Kaspersky tarafından yayınlanan “2021’de Finans Kuruluşları İçin Siber Tehditler” isimli raporda, dünyanın en büyük kripto para birimlerini hedefleyen çok sayıda hırsızlık girişiminin ortaya çıkabileceği belirtildi. En büyük sebep ise Covid-19 salgını sebebiyle oluşan fırsat eksikliği ve ekonomik sıkıntılar olarak gösterildi. Değersiz ulusal paralar nedeniyle kripto paraların çekici hale geleceğini ifade eden şirket, daha fazla insanın BTC sahibi olmak isteyeceği ve bu isteğin siber suçluları harekete geçireceğini öne sürdü.

Pandemi nedeniyle büyük bir yoksulluk dalgasının beklendiği raporda, siber suça yönelen insan sayısının da artacağı öngörülüyor. Kripto para piyasasının lideri olması sebebi ile BTC’nin hedef suçlularca hedef alınacağı aktarılan raporda, “Bazı ekonomilerin çöktüğünü ve ulusal para birimlerinin düşüş yaşadığını görebilir; bu da Bitcoin hırsızlığını çok daha çekici hale getirebilir. En popüler kripto para olduğu için çoğunlukla BTC’yi hedef alan daha fazla hırsızlık girişimine hazırlıklı olmalıyız.” ifadeleri ile beklentiler açıklandı.

Kaspersky: Suçluların İzlerini Geçiş Para Birimleri Örtecek

Raporda 2021 yılında siber suçlu sayısı ve girişiminde artışla birlikte, hırsızların izlerini saklamak için kullanacağı yöntemlere de değinildi. Kaspersky’e göre suçlular, çalıntı varlıkların izlerini saklamak için geçiş para birimlerini kullanacak. Raporsa ise Monera, gizlilik özelliğinin ön planda olması sebebi ile muhtemel bir seçim seçeneği olarak ön planda tutuluyor. Raporda, “Monera gibi gizliliği geliştirilmiş diğer para birimlerini geçiş para birimi olarak kullanıp, daha sonra fonları BTC dahil olmak üzere başka bir kripto para birimine çevirebileceklerini düşünmüyoruz.” ifadeleri ile izlenmesi muhtemel senaryoya yer verildi.

Kaspersky: Şirketler Daha Az Güvenli Hale Geldi

Covid-19 etkilerinin enine boyuna ele alındığı raporda, salgın nedeniyle yeterli altyapıyı almadan uzaktan çalışma modeline geçen şirketlere de değinildi. Şirketlerin artık daha az güvenli olduğu kaydedilirken, buna sebep olarak uzakta çalışma çözümleri gösterildi. Şirketlerin fidye yazılı kullanan siber suçluların hedefi haline geleceği düşünülürken, dünya genelinde daha fazla gasp girişimini gerçekleşebileceği öngörülüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap