1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Kaybolan Bitcoin’ler Piyasayı Nasıl Etkileyecek?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), kırdığı rekorlar ile ya da yaşadığı ciddi değer kayıpları ile sık sık gündeme gelerek ilgiyi üzerine çekiyor olsa da onu daha da sıra dışı hale getiren bir özelliği var. Bitcoin, 2009 yılında piyasaya sürülürken, yazılım gereği sınırlı sayıda ortaya çıktı. Fakat İngiltere Siber Güvenlik Birimi, sınırlı sayıdaki Bitcoin’lerin, bilinenden daha az olabileceğini ortaya attı.

Kaybolan Bitcoin’ler Piyasayı Nasıl Etkileyecek?

Kripto para piyasalarında, birçok kripto para kullanıcısı özellikle de eski tarihlerde yaptığı hatalarla ya da hatalı yatırımlar ile gündeme gelebiliyor. Geçtiğimiz günlerde yine bu şekilde ortaya çıkan bir haber, beraberinde yeni tartışmaları da getirdi. Lider Bitcoin (BTC), özellikle son haftalarda üst üste kırdığı rekorlarla ve bu rekorlardan sonra yaşadığı fiyat düzeltmeleri ile gündeme geliyor olsa da onun daha sıra dışı bir özelliği son günlerde yeniden gündem oldu. Bitcoin, yazılım gereği ilk ortaya çıktığı 2009 yılında, sınırlı sayıda üretilebilecek kadar yazıldı. Toplamda 21 milyon adet olan Bitcoin’in, 18 milyon adetten fazlası, aradan geçen süre içinde çıkarıldı. Kalan yaklaşık üç milyon Bitcoin’in çıkarılması için ise uzun yılların geçmesi gerekecek. 4 yılda bir çıkarılan Bitcoin sayısı yarı yarıya azalıyor ve son yarılanma 2020 yılında başladı ve o tarihten 2024 yılına kadar Bitcoin günde 900 adet çıkarılacak. Bitcoin arzına ilişkin İngiltere Siber Güvenlik Birimi, daha farklı bir ihtimali ortaya koydu. Birimin ortaya koyduğu ihtimalde, Bitcoin arzının zannedilenden daha az olması üzerinde duruldu. Buna gerekçe olarak ise Bitcoin kullanıcılarının yaptığı hatalar ya da kullanıcıların unutkanlıkları sonrası ortaya çıkan kayıplar gösterildi.

Birimin Raporuna Göre 140 Milyar Dolarlık BTC Ortada Yok

Geçtiğimiz günlerde, bir kripto para kullanıcısının kaybettiği 200 milyon dolar değerindeki Bitcoin, kripto para piyasalarının gündemini bir süre meşgul etmişti. Stefan Thomas isimli kullanıcının kaybettiği Bitcoin’lerin de dahil olduğu bir rapor ise yakın bir zamanda İngiltere Siber Güvenlik Birimi tarafından yayınlandı. Yayınlanan raporda “kayıp ya da erişilemez” olarak belirlenen 140 milyar dolar değerinde Bitcoin olduğu ifade edildi.

Stefan Thomas’ın Başına Neler Geldi?

Birim tarafından yayınlanan raporda da bahsi geçen Stefan Thomas, Ripple’ın eski CTO’su ve Thomas 7 yıl önce kendisine gönderilen 7 bin adet Bitcoin’i, IronKey isimli bir cüzdana transfer etti. Aradan geçen 7 yılın ardından Thomas, elindeki Bitcoin’leri başka bir cüzdana transfer etmek isteyen Thomas, IronKey cüzdanındaki şifreyi hatırlayamayınca bunu başaramadı. Kendisine cüzdan tarafından 10 kez şifre girme hakkı tanınan Thomas, 8 kez bu şifreyi yanlış girdiğini ve artık Bitcoin’lerine veda ettiğini söyledi.

Benzer Bir Rapor Chainalysis Tarafından Yayınlandı

Aralarında Thomas gibi birçok örneğin bulunduğu cüzdanlara ilişkin bir başka rapor ise Blockchain tabanlı veri analiz şirketi olan Chainalysis tarafından yayınlandı. Şirket, yıllardır hiçbir işlem yapılmamış olan hesaplar üzerinden topladığı veriler ile piyasalardaki Bitcoin’lerin %20’sinin erişilemez halde olduğunu ortaya koydu. Bu raporlar doğrultusunda, Bitcoin arzındaki bu azalmanın, ilerleyen dönemlerde BTC fiyatını ve piyasaları nasıl etkileyeceği merak ediliyor.

Yorum Yap