1. Anasayfa
  2. Biyografiler

Kerem Tibuk

Kerem Tibuk’un Bitcoin’i Türkiye’ye getirmesi sebebi ile kendisi ve kurduğu platform ile ilgili merak edilen çok sayıda detay bulunmaktadır. Peki Kerem Tibuk, BtcTurk ve Bitcoin ile ilgili merak edilenlerin gerçek yanıtları nelerdir? EkoSayfa sizin için Kerem Tibuk’un Bitcoin ve BtcTurk ile ilgili tahminleri, bu süreçteki hikayesi ile ilgili bu dosyayı hazırladı.

Kerem Tibuk

Kerem Tibuk kimdir ve Bitcoin nasıl Türkiye’ye girmiştir? Kerem Tibuk’un hikayesine göz atıldığında; Net Holding’in sahibi olan Besim Tibuk’un oğlu olduğu görülmektedir. Bitcoin’in Türkiye’ye girmesi de Kerem Tibuk’un KKTC’de kurduğu bir şirket üzerinden mümkün olmuştur.

İspark ve Maçka’da otopark anlaşmazlığı yaşamaları ile beraber Tibuk ailesi sanal para piyasasına daha sıcak bakmaya başlayıp bu işe girmişlerdir. BtcTurk üzerinden Türkiye’de Bitcoin satılmaya başlanmıştır. BtcTurk; TL karşılığında Bitcoin alınabilen ve satılabilen bir sitedir. Diş kliniklerinden e-ticaret sitelerine kadar birçok işyerinde Bitcoin ile ödeme yapılabilmesini hedeflemektedirler.

Kerem Tibuk’un BtcTurk’ü Kurma Fikri Nasıl Doğmuştur?

Kerem Tibuk’un BtcTurk’ü kurmaya karar vermesi; Bitcoin’i keşfetmesi ile beraber olmuştur. Para politikası ve ekonomi ile oldukça yakından ilgilendiği bilinmektedir. Özellikle 2008 yılında yaşanan kriz ile beraber para politikaları ile çok daha yakından ilgilenmeye başlamıştır.

İş hayatı da web üzerinden yaptığı işler ile geçtiği için ilgi alanı ile bunu birleştirme fikrini benimsemeye başlamıştır. 2011 yılının başında Bitcoin’i keşfetmiştir ve bu birçok Bitcoin yatırımcısına göre çok erken bir zamandır. Elindeki imkanları doğru değerlendirmeye çalışarak Türkiye’de de bir kripto para borsasının olmasını istemiştir.

Bitcoin’in TL fiyatının da olmasını ve bu sayede çok daha geniş bir kitleye ulaşmasını amaçlamıştır. Bunun için BtcTurk’ü kurmaya karar vermiştir. Ayrıca ticari sonuçları her ne olursa olsun, verdiği bu karardan ve bu kararın zaman içerisindeki getirilerinden her zaman memnuniyet duyacağını belirtmektedir.

BtcTurk’ün KKTC’de Kurulmasının Nedeni Nedir?

BtcTurk’ün Türkiye’de kurulmamasının sebebi; o tarihlerde henüz Türkiye’de Bitcoin’e yönelik bir düzenlemenin olmaması, bunun yanında Kuzey Kıbrıs’ta off-shorre şirket kuranlara sunulan çeşitli üst düzey imtiyazlardır. Bu sebeple KKTC’de kurularak Bitcoin Türkiye’ye getirilmiştir.

BtcTurk’ü Özgür Güneri’nin Devralmasının Sebebi Nedir?

BtcTurk’e Özgür Güneri’nin ortak olmasının nedeni; 2018 yılının ocak ayında yatırım yapmak isteyen insanların artması ile beraber Kerem Tibuk’un büyümeye ve daha profesyonelleşmeye karar vermesidir. Kerem Tibuk bu günleri; 10 masalı bir restoranın kapısını 2.000 işi zorluyordu şeklinde anlatmaktadır. Hem teknoloji hem de finans dünyasına hakim olunmasını gerektiren bu yolda; daha farklı bir yapılanmaya geçmişler ve sonrasında gittikçe büyümeye başlamışlardır.

Platformun binlerce üyesi bulunmaktadır ve işlem hacminin daha düşük olduğu zamanlar da dahil olmak üzere platformun kullanıcı sayısında farklılık olmamaktadır. Bitcoin’in bilinirliğinin arttırılması ve yapılan işin uluslararası standartlara taşınması gibi amaçlar ile ekibi büyüterek devam etmektedirler.

BtcTurk’ten Bitcoin Alım ve Satımı Nasıl Yapılır?

BtcTurk’ten alış ve satış yapabilmek için öncelikle BtcTurk’ün web sitesine üye olunması ve hesap oluşturulması gerekmektedir. Hesap oluşturduktan sonra Bitcoin alınabilmesi için hesapta bakiyenin olması gerekmektedir. Bunun için de havale ya da EFT ile BtcTurk hesabına TL cinsinden para aktarımı yapılabilmektedir. Ardından yatırılmış olan para, hesap bakiyesi olarak BtcTurk sitesinde görülebilmektedir. Ardından almak istenen fiyat veya piyasa fiyatı üzerinden alış emri verilebilmektedir.

Alış emrinin verilmesi ile beraber alınan Bitcoin miktarı kullanıcının hesabına geçmekte ve hesabında görülebilmektedir. Aynı zamanda site üzerinden satış işlemleri de yapılabilmektedir. Özel oluşturulan adrese Bitcoin yüklemesi yapılmaktadır ve satış emrinin verilmesi ile beraber BtcTurk hesabına TL olarak satış tutarı yansımaktadır.

Bitcoin İşlemlerinin İşleyişi Nasıldır?

Bitcoin işlemlerinin çalışmasına bakıldığında; öncelikle ödemelerin doğrulanması gerekmektedir. Bunun için açık anahtarlı şifreleme ve noktadan noktaya ağ bağlantısı teknolojilerinden faydalanılmaktadır. Ödemeyi yapan adreste imzalanarak alıcı adrese aktarılmaktadır.

Her kullanıcının birden fazla sayıda adrese sahip olmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Yapılan işlemler doğrultusunda işlemler ağa duyurulmakta ve sonrasında blok zincirinde yerlerini almaktadırlar. Bu sayede zincire eklenmiş olan Bitcoinlerin birden fazla kere harcanması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

BtcTurk’teki Coin Sayısının Az Olmasını Kerem Tibuk Nasıl Açıklamaktadır?

BtcTurk’te listelenen coinlerin az olmasının nedeni; listeledikleri her coinin arkasında durdukları için coin konusunda seçici olmalarıdır. Kerem Tibuk’a göre BtcTurk’e ekledikleri her coinin arkasında durmaları gerekmektedir. Yazılımları, networkleri ve geliştiricileri konusunda belirli bir seviyeye ulaşılması gerekmektedir.

Ayrıca eklenen coinlerin global takas hacimlerinin de iyi seviyede olmasına bakılmaktadır. Kripto para borsası olarak BtcTurk nasıl tek değilse, coin alımında da sadece BtcTurk’e mahkum olmayacakları coinler seçilmektedir. İlk 10’da olmasına özellikle dikkat edilmektedir. Takasının başka yerlerde olmadığı coinler tercih edilmemektedir.

Dünyada geçerliliğini koruyan para birimlerini bünyesine dahil etmeye özen göstermektedir. Bunu da kullanıcılarını korumak amaçlı yapmaktadır. Kerem Tibuk, ekosistemin geleceği için kısa vadedeki kazançlara odaklanmadan müşterilerini düşünerek coin eklediklerini belirtmektedir.

Kerem Tibuk Nasıl Tahminlerde Bulunmaktadır?

Kerem Tibuk’un BtcTurk ve Bitcoin’in 2 yıllık süreci ile ilgili tahminlerine bakıldığında; fiyat açısından her ikisi için de iyi olacağını düşünmektedir. Bitcoin’in 11 yıllık, BtcTürk’ün de 7.5 yıllık hayatına bakıldığında; birçok balon ve düşüşlerin olduğu görülmektedir. Fiyatların 1.200 dolara kadar çıkıp ardından 170 dolara kadar düştüğü günleri BtcTurk ile oldukça yakından tecrübe ettiğini söylemektedir.

Ayrıca 2017 yılında Bitcoin’in değerinin 20.000 dolar olması ile beraber BtcTurk platformunun da daha fazla büyümesi, 2017 ve 2018 yıllarının BtcTurk için oldukça iyi geçmesini sağlamıştır. Kerem Tibuk’a göre klasik bir ayı piyasasına girmişlerdi ve bu süreçte müşteri talebi yerine altyapıyı iyileştirmeye yatırım yapmayı tercih etmişlerdi. 2020 ve 2021 yıllarının önceki yıllara göre çok daha hareketli olacağını düşünmekteydiler.

Kerem Tibuk’a Göre Bitcoin’in Benzeri Gelecek Mi?

Kerem Tibuk’un Bitcoin’in geleceği ile ilgili yorumuna göre Bitcoin oldukça eşsiz olduğu için ilerleyen zamanlarda da Bitcoin’in önüne geçebilecek bir kripto paranın daha iyi bir teknoloji ile gelebileceğini düşünmemektedir. Kurucusunun kim olduğunun bilinmemesi ve Bitcoin’in yakaladığı bu ivme, esasında tekrarının mümkün olmayacağı bir başarıdır.

Bu sebeple Kerem Tibuk, Bitcoin’in değerini sadece teknoloji ile ölçmemektedir. Çok daha iyi bir teknoloji ile bir kripto paranın Bitcoin’i geçmeyeceğini düşünmektedir. Algoritmanın içerisine kodlanmış olan yarılama ile beraber; değeri artsa bile üretim kapasitesi artmayacak olan tek varlığın Bitcoin olduğunu düşünmektedir.

Kerem Tibuk’a Göre Bitcoin’in Önemi Nedir?

Kerem Tibuk için Bitcoin’in ehemmiyetine bakıldığında; ekonominin en önemli konseptlerinden biri olarak gösterilen arzın kıtlığının önemini Bitcoin göstermektedir. Alışıldık olan merkez bankalarının para basma politikaları olduğu için Bitcoin’in işleyişi ile arzın kıtlığı da dikkat çekmeye başlamıştır.

Kerem Tibuk Bitcoin’deki Beklenen Sıçramanın Ne Zaman Olacağını Düşünmektedir?

Kerem Tibuk’a göre Bitcoin’de beklenen sıçramanın zamanı; 2021 yılının aralık ayıdır. Bitcoin’in değerinin 400.000 dolar olacağını düşündüğünü söylemiş ve sonrasında tekrar eski döngüsüne devam edeceğini belirtmiştir. Kerem Tibuk’un tahminlerine göre 2022 yılında BTC fiyatı 60.000 dolar ile 70.000 dolar civarında olacak ve bir düşüş yaşayacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir