1. Ana Sayfa
  2. Altın

Kitco Analisti Düşen Altın Fiyatlarını Değerlendirdi

Birçok vatandaş ve yatırımcı, 2020 yılında hiç olmadığı kadar altın fiyatlarını takip etti. Zira bu yıl, geçtiğimiz yıllara oranla altın fiyatları iniş ve daha çok çıkış hareketleri ile gündem oldu. Özellikle yaz aylarının düğün zamanı olması ile altına talebin artması bilindik bir durum fakat altın fiyatları geçtiğimiz yaz çıktığı yüksek seviyelerden sonra oldukça yüksek değer kayıpları yaşadı. Bu durum sadece yurtiçi piyasalarda değil, küresel anlamda da gerçekleşti. Konuya ilişkin Kitco analisti Anna Golubova yorumlarını dile getirdi.

Kitco Analisti Düşen Altın Fiyatlarını Değerlendirdi

Altın, tarih boyunca ticaret ve alışverişlerde insanlar tarafından “güvenli liman” olarak görüldü ve kullanıldı. Bu sebeple geçmiş tarihlerde olduğu gibi günümüzde de en bilindik değerli maden olarak yatırımlarda kullanılmaya devam ediyor. Fakat özellikle son yıllarda altın fiyatları, hiç ilgilenmeyen vatandaşların bile dikkatini çekmeye başladı. Zira altın, 2020 yılında değer bakımından adeta “altın çağını” yaşadı. Yurtiçinde yaz aylarında altına olan talebin artmasıyla birlikte altın fiyatlarının artması, alışılageldik bir durum fakat aynı şey bu yıl küresel piyasalarda da geçerliliğini korudu.

Ons Altın Yaz Aylarından Bu Yana 250 Dolar Değer Kaybetti

Küresel ekonomilerde ons altın fiyatına göre işlemler yapıldığı için, dikkate alınan kaynak da ons altın olur. Geçtiğimiz yaz altın fiyatlarındaki rekor seviyeler, ons altın için de geçerliydi. Fakat altın, yaz aylarındaki rekor seviyesinden, 250 dolardan fazla değer kaybederek düştü. Kitco analisti Anna Golubova da bugünkü yazısında, piyasadaki boğa koşusunun neden bitmediğine dair görüşlerini dile getirdi.

Boğa Koşusu Nedir?

Ünlü analistin görüşlerini bildirdiği yazıya geçmeden önce, boğa koşusunun ne anlama geldiğine birlikte bir göz atalım… Ekonomi piyasalarında sıkça karşılaşılan ayı ve boğa piyasası terimleri, piyasanın yönü, gidişatı hakkında bilgi verir. Boğa piyasası (bullish market), piyasanın yükseliş eğiliminde olduğunu, yani fiyatların gelecekte iyimser bir ortamda devam edeceğini ve yatırımcıların alım pozisyonuna geçeceği dönemdir. Terimin kökeninde; boğaların boynuzları ile her şeyi aşağıdan yukarı kaldırdıkları inancı bulunur. Bu terime daha çok hisse senedi ve altın gibi emtiada rastlanır. Son dönemlerde kripto para sektörlerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Boğa piyasasının tam tersi olan durumlara ise “ayı piyasası” denilmektedir. Yani fiyatların aşağı yönlü seyretmesi, piyasada kötü bir havanın hakim olması anlamına gelir. ünlü Kitco analisti Anna Golubova da boğa koşusu derken, piyasadaki yükseliş trendinden söz etmiştir.

Kitco News Analistlerinin Ortak Görüşü: 2021’de Yükseliş

Bu hafta ons altın 1.800 dolar seviyesinin altına geriledi. Golubova bu hareketin arkasındaki tetikleyici unsurları işaret etti. Borsadaki yükseliş, beklenenden daha iyi bazı ekonomik veriler ve olumlu aşı haberleri ile birlikte bu düşüşün tetikleyici unsurları olduğunu dile getiren analist, bu hafta Kitco News bünyesindeki birçok analistle konuştuğunu ve hakim düşüncenin altının 1.800 dolar seviyesinde dengelendiğinin görülmesi ve 2021 yılında altın fiyatlarının daha da yükseleceği olduğunu ifade etti. Yani sadece Anna Golubova değil, Kitco News’te bulunan birçok analist de ons altın fiyatının 2021 yılında daha da yükseleceğini düşünüyor.

Yorum Yap