1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Kitco Analistinden Yükseliş Odaklı Gümüş Analizi

Küresel piyasalarda yatırım varlıklarına etki eden gelişmeler yaşanmaya devam ederken, yatırımcılar da tüm dikkatini uzmanlardan gelen değerlendirmelere çevirdi. Bu kapsamda Kitco analistlerinden Neil Christensen de bugün, 2021 yılına dair gümüş fiyatlarını değerlendirdi ve tahminlerde bulundu. Analist, köşesinde paylaştığı analizlerinde gümüşün bu yıl en çok da “beklenmeyeni beklemeyi” öğrettiğini vurguladı.

Kitco Analistinden Yükseliş Odaklı Gümüş Analizi

Değerli metal fiyatları, 2020 yılında benzersiz hareketler sergiledi. Normal şartlarda uzun vadede güvenli liman olarak değerlendirilen özellikle gümüş ve altın, bu yıl hem kısa hem de uzun vadede dalgalı hareketler sergiledi. Bu kapsamda 2020 yılında gümüş kademeli artışını sürdürürken Temmuz ayında tepe noktasını gördükten sonra gevşeme gösterirken, altın da Kasım ayı başlarında tepe noktasını gördükten sonra sert düşüşler sergiledi. Değerli metallerde yaşanan dalgalı hareketler sonucunda, yatırımcılar alım – satım pozisyonu belirlemek için uzmanlardan gelen yorumları değerlendirmeye alırken, bugün Kitco analistlerinden Neil Christensen gümüş yatırımcılarına, beyaz madenin bu yılki hareketleri ile “beklenmeyeni beklemeyi” öğrettiğini dile getirdi.

Analist Saxo Bank Raporunu Değerlendirdi

Kitco analisti Neil Christensen, gümüş analizlerini kaleme aldığı köşesinde, ilk olarak gümüşün 2020 yılında, hiç beklenmedik şekilde hareket edebileceğini gösterdiğini ve bundan ders çıkarılması gerektiğini vurguladı. Öte yandan Christensen, bir bankanın gümüşün sürpriz yapabileceğini düşündüğünü de dile getirdi. Analist, gümüşü değerlendirdiği analizlerinde, Saxo Bank’ın yayınladığı yıllık Outrageous Prediction raporunda, ilk olarak emtia varlıklar arasından gümüşe yer verilmesine dikkat çekti. Ayrıca bu raporu incelediğini belirten analist, Saxo Bank’ın 2021 yılında gümüş fiyatı için tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarak 50 dolara (ons başına) ulaşacağı tahmininde bulunduğunu aktardı. Analist, bankanın gümüş için böylesine olumlu tahminlerde bulunmasını, gümüşün yeni yıl öncesinde değerini artırmayı sürdürmesine bağladı.

Gümüş Fiyatı Tekrar İkiye Katlanabilir Mi?

Kitco analisti, bir diğer yandan gümüş fiyatının Mart ayında Covid-19 etkisi ile 12 dolar seviyesine düştüğünü ve aradan geçen sürede değerini ikiye katlayarak 24 dolar seviyesine ulaştığını, hatta bu seviyeyi de aştığını vurguladı. Buradan yola çıkarak Christensen, gümüş fiyatlarının 2021 yılında da ikiye katlanıp katlanmayacağını merak ettiğini ve zamanın bunu göstereceğini ifade etti. Kitco analisti, gümüşe dair olumlu beklentiler içinde olan bir diğer kişinin de Danimarka Bankası Emtia Stratejisi Başkanı Ole Hansen olduğunu ifade etti. Analist, Hansen’in Kitco News ile yaptığı röportajdan yola çıkarak bunu söylediğini belirtti. Analistin aktardığına göre, Ole Hansen gümüş fiyatlarının 2021 yılında tamamen yükseliş eğiliminde olacağını söylüyor.

Gümüş Fiyatlarında 2021’de Neler Etkili Olacak?

Öte yandan Kitco analisti Neil Christensen, Hansen’in 2021 yılında gümüşte artış beklediğini ve bu artışlarda yeşil enerji ile endüstriyel alandaki gümüş kullanımının önemli etkenler olacağını ifade ettiğini belirtti. Bir diğer yandan analistin kendisine göre ise ABD dolarının zayıfladığı bir ortamda, gümüş için harika bir fırsat doğuyor. Analist, düşen arz ve artan talep ile birlikte, gümüşün son 8 yılın en yüksek seviyelerinde işlem gördüğünü de ifade etti. Yazım sırasında ons gümüş 25,5012 dolar seviyesinde işleme alınıyor.

Yorum Yap