1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Kızıl Piyasalarda, Binance Coin (BNB) Yeni Rekor Kırdı

Kripto para piyasalarında, genel tabloda değer kayıpları piyasaya hakimken, bu düşüşlerin arasında bazı önde gelen altcoinler gösterdiği fiyat artışları ile göz doldurmayı başarıyor. Bitcoin’in (BTC) domine ettiği piyasalarda, özellikle en büyük 10 kripto varlığın 9’u değer kaybederken, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’in kripto para birimi olan Binance Coin (BNB) yeni günde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Kızıl Piyasalarda, Binance Coin (BNB) Yeni Rekor Kırdı

Kripto para piysalarında geçtiğimiz hafta yaşanan sert dalgalanmalardan sonra, hafta arasında gözler yeni haftaya çevrilmişti. Birçok analist ve uzman isim lider Bitcoin2in (BTC) yeni haftada kazandığı değerleri koruyacağını söylemişse de Bitcoin kazandığı değerleri koruyamadı ve son 24 saatte yaklaşık %3 oranında değer kaybetti. Bununla birlikte kripto para piyasalarında diğer altcoinlerin de birçoğu düşüş eğilimine geçti. Yaşanan değer kayıpları ile birlikte piyasalar kırmızıya bürünürken, önce en büyük 10 kripto para arasında 8. sırada bulunan Chainlink (LINK) rekorunu tazeledi ve piyasa değerini 8,6 milyar dolara çıkardı, ardından da işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’in kripto para birimi olan Binance Coin (BNB) rekorunu tazeleyerek ilk ona girmeyi başardı. BNB son 24 saatte %12 oranında değer kazandı ve 46 dolar seviyesinin üzerinde fiyatlanmayı başardı. Peki Binance Coin’in bu yükselişini tetikleyen faktör ne oldu?

BNB Artık Listede 10. Sırada!

Geçtiğimiz hafta yaşanan sert dalgalanmaların ardından hafta arasında Binance Coin (BNB) 41 dolar seviyesinde fiyatlandı. Daha sonra son 24 saatte %12 oranında değer kazanmayı başaran BNB, bununla birlikte fiyatını da 46 dolar seviyesine çıkararak tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüş oldu. Yaklaşık bir haftadır değer artışı yaşayan BNB, bu değer kazanımı ile birlikte aynı zamanda piyasa değerini de 6,8 milyar dolar seviyesine çıkarmayı başardı. BNB’nin günlük ticaret hacmi ise 786 milyon dolar seviyelerine çıktı. Bu değer artışları ile birlikte BNB, en büyük kripto paralar listesine 10. sıradan giriş yapmış oldu.

Rekorun Arkasındaki Etken Ne?

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası konumunda bulunan Binance, dönemsel olarak BNB coinlerinin bir bölümünü yok ediyor. Piyasalardaki BNB arzını kontrol altında tutmak amacıyla yapılan bu çalışmalar kapsamında, bugüne kadar toplamda 13 yok etme işlemi gerçekleştirildi. Son yok etme işlemi Ekim 2020’de yapılmıştı ve Binance CEO’su Changpeng Zhao, 17 Ocak 2021 tarihinde yeni bir açıklama yaparak 14. yok etme işleminin 48 saat içinde gerçekleşeceğini duyurdu. Bununla birlikte, BNB yok etme işlemine sadece saatler kala, BNB yeni rekorunu kırdı.

Son Yok Etme İşleminden Sonra Neler Olmuştu?

BNB yok etme çalışmasının on üçüncüsü Ekim 2020’de gerçekleştirilmişti. O tarihte piyasalarda toplamda 68 milyon dolara tekabül eden 2,2 milyon adet BNB yok edilmişti. Bununla birlikte aradan geçen yaklaşık dört ayda BNB fiyatı ciddi ölçüde artış yaşadı ve geçtiğimiz yılın son çeyreğinde büyük bir hacim genişlemesi yaşadı. 14. yok etme işleminin fiyatları nasıl etki edeceği merak edilirken, henüz yakılma gerçekleşmeden önce BNB tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmayı başardı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir