1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Kripto Dünyasında Dolandırıcılık Nasıl Anlaşılır?

Hangi kripto para projesinin dolandırıcı olduğu nasıl anlaşılır? Dünya’nın temel ekonomi araçlarından biri haline gelen coinler, birçok yatırımcının cazibe merkezi haline geldi. Güvenilir kripto paralar dışında birçok coin türü de bu hareketlilik ile birlikte piyasaya sürülmeye başladı. En güvenilir kripto paralar dışında yeni ortaya çıkan projelerin dolandırıcılık olup olmadığı nasıl anlaşılabilir? Konu hakkındaki tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kripto Dünyasında Dolandırıcılık Nasıl Anlaşılır?

Kripto dünyasında bir projenin dolandırıcılık ürünü olduğunun anlaşılması için araştırma yapılması ve kripto paranın kendisinin yanı sıra onunla ilgili haberlere de bakılması gerekmektedir. Kripto dünyasında bir projenin dolandırıcılık aracı olduğu piyasaya hakimiyeti yüksek olan biri tarafından çok daha kolay şekilde anlaşılabilmektedir. Ancak scam coinler ile ilgili sahte haberlerin çıkabileceğinin bilincinde olunmasının yanı sıra mutlaka üretici ve geliştiricilerinin isimlerinin bulunup araştırılması gerekmektedir. Araştırılan kripto paranın borsada olup olmadığına da bakılmalıdır.

Kripto Dünyasında Bir Projenin Dolandırıcılık Aracı Olduğu Süreç Nasıl İşler?

Kripto para dolandırıcılık sisteminin gelişmesi; kripto dünyasının legal olarak tanınmaması ve devletler tarafından koruma altına alınmaması dolayısıyladır. Suistimal edilmeye açık bir dünya olduğu için scam projeleri ve scam coinler ortaya çıkabilmektedir. Ürünü olduğu yazılım sistemi tarafından güvenliği sağlandığı için kripto para dünyasında işlem yapacak olanların dikkatli olmaları gerekmektedir.

Scam Projelerin Tanımı Nedir?

Scam proje; scam coin olarak da isimlendirilebilmektedir ve sahte para anlamında kullanılmaktadır. Sistem açıklarından yararlanarak veya kullanıcıların kripto para dünyasına çok hakim olmayışından faydalanarak varmış gibi gösterilen kripto paralara scam coin ismi verilmektedir. Kripto dünyasında bir projenin dolandırıcılık aracı olduğu, ancak ciddi bir araştırma sonucunda fark edilebilmektedir. Yerli ve yabancı kaynaklardan bahsi geçen kripto paranın araştırılmasının yapılması, resmi web sitesi olup olmadığına bakılması, geliştiricilerinin isminin olup olmamasına dikkat edilmesi gibi durumlarda kripto paranın gerçek olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

Scam Coinin Anlaşılabilmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Scam coini tespit etmek için kripto parada olması gereken özelliklerin olup olmadığına bakılmalıdır. Bunun için dikkat edilmesi gerekenler aşağıda verilmiştir:

  • Israrlı bir yatırım çağrısı ile desteklenen kripto paradan uzak durulmalıdır.
  • Üye ol, para yatır ve paket kazan gibi sistemleri uygulayan sitelerdeki kripto paralar konusunda dikkatli olunmalıdır.
  • Teknik detayların ve yol haritasının bulunduğu White Paper belgesine sahip olmaması durumunda, kripto para alımı yapılmamalıdır.
  • Üretici ve geliştiricilerin kimliklerine ulaşılamıyor ise; kripto dünyasında bir projenin dolandırıcılık aracı olduğu düşünülmelidir ve alım yapılmamalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir