1. Anasayfa
 2. Kripto Manşet

Kripto Para Analizi Nasıl Yapılır?

Kripto para dünyası son dönemde rekor seviyede işlem görmeye başladı. Peki, kripto para analizi nasıl yapılır? Kripto para temel analizi neden yapılır? Ayrıntılı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kripto Para Analizi Nasıl Yapılır?

Kripto para birimleri dünyası çok geniştir ve yalnızca Bitcoin ve blok zinciri etrafında dönmez. Kripto piyasası kapitalizasyon toplayıcılarına göre bugün piyasada 5.000’den fazla kripto para birimi vardır ve gün geçtikçe daha fazlası piyasaya sürülmektedir. Böylelikle yatırımcıların hangisine yatırım yapacaklarına karar vermesini her seferinde zorlaşmaktadır.

Piyasalar, yatırım yapmak konusunda her zaman öngörülebilir olmasa da sağlam bir kripto para analiziyle, en olası senaryoların ne olabileceğine dair en azından makul derecede iyi bir fikir edinebilirsiniz. İyi bir satıcı, ne zaman ticaret yapacağını bilir. Pazar eğilimlerini tanırlar ve bir sonraki adımda ne olacağını güvenilir bir şekilde tahmin edebilecekleri alanları belirlerler. Bu analiz ve belirleme işlemi iki tür analizle gerçekleştirilmektedir. Bunlar;

 • Teknik Analiz
 • Temel Analiz

Teknik Analiz Nedir?

Teknik analiz, gelecekteki fiyat hareketini tahmin etmek için tarihsel fiyat hareketinin incelenmesidir. Teknik analiz, büyük ölçüde insan psikolojisine dayanan büyüleyici bir alan olan ticaretin önemli bir parçasıdır. Teknik analistler, bir varlığın gücünü ve zayıflığını değerlendirmek için fiyat hareketlerinin kalıplarını, alım satım sinyallerini ve diğer analitik araçları gözlemler. Teknik Analiz, kripto para birimleri, forex, emtialar ve hisse senetleri gibi geçmiş işlem verileri içeren herhangi bir menkul kıymete uygulanabilir.

Kripto Para Teknik Analizi Neden Yapılır?

Kripto para için uygulanan teknik analiz, bir fiyat ve hacim grafiği, piyasa katılımcıları (alış ve satış) tarafından alınan tüm geçmiş kararları temsil eder. Bu bilgiler, sırayla, gelecekteki katılımcı kararlarını iki şekilde etkileyecektir:

 • Psikolojik: Geçmişte yaptıklarınız, gelecekteki durumlara nasıl yaklaştığınızı etkiler. Örneğin, birçok ticaretçi için bir varlık satın aldıkları fiyata odaklanma eğilimindedir ve düşerse, tekrar kırılmaya ulaştığında satmak isterler.
 • Dönüşlü: Bazı ticaretçiler, ortak olan eğilimleri ve grafik modellerini belirler ve buna göre hareket eder (alış veya satış). Yeterli sayıda katılımcı aynı stratejiyi takip ederse, bu grafik modellerinin beklenen sonucu takip etmesi ve trendin gittikçe daha fazla sayıda katılımcının trende katılmasıyla devam etmesi beklenir.

Temel Analiz Nedir?

Temel analiz, bir varlığın temellerine veya başka bir deyişle, bir varlığın genel değerine katkıda bulunan her yönüne bakmaktadır. Diğer ticaret türlerinde yerleşik olduğu kripto para birimine hiçbir şekilde özel değildir ve yatırımların gelecekteki değerini belirlemek için yapılan araştırmadır.

Kavram basit olacak şekilde: Bir varlığın mevcut piyasa fiyatı ile orantılı olmayan içsel bir değere sahip olduğunu fark ederseniz, analizinize dayanarak ticaret yapabilir ve teorik olarak kâr elde edebilirsiniz. Başarı şansı yüksek olduğuna inandığınız projeleri belirlemeyi hedeflemelisiniz. Daha sonra yatırım yaptığınızda ve ekip bunun yeteneklerini kanıtladığında, diğer yatırımcılar bunu fark etmeli ve fiyat hareketi uygun olmalıdır.

Kripto Para Temel Analizi Neden Yapılır?

Çoğu kripto para birimi temel analiz projesi, geleneksel şirketlere benzemez. Kripto para analizi yapmak için geleneksel hisse senedi yatırımlarında olduğu gibi inceleyecek yığınla veriye sahip olmayacaksınız.

Kripto henüz başlangıç ​​aşamasında olduğu için oldukça spekülatiftir. Bu sebeple yatırımı analiz ederken dikkat edilmesi gereken birkaç faktör vardır. Bunlar;

 • Hedef piyasa değerleri
 • Rakip karşılaştırması
 • Takım oluşumu
 • İzlenmesi gereken yol haritası
 • Sürümler ve geliştirme
 • Aktif kullanıcılar
 • Topluluk ve incelemeler
 • Fiyat geçmişi ve yaş analizi
 • Likidite ve hacim
 • Piyasa değeri
 • Yönetmelikler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir