1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Kripto Para Borsaları Kilitlendi, Kullanıcılar Şikayetçi

Kripto para piyasalarında, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) kırdığı rekorlar ile hem yatırımcılara bol kazançlar sağlamaya devam ediyor hem de gündemin akışını belirliyor. Bitcoin’in her rekor girişimi, genel olarak piyasalarda olumlu bir şekilde karşılanıyor olsa da bazen beraberinde çeşitli sorunlar da getirebiliyor. Bitcoin’in son rekorunun ardından, yine buna benzer sorunlar gündeme geldi ve özellikle yerli kripto para yatırımcıları şikayetlerini dile getirdi.

Kripto Para Borsaları Kilitlendi, Kullanıcılar Şikayetçi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), kırdığı her yeni rekorla, kripto para piyasalarındaki gündem akışına yön vermeye devam ediyor. Birçok fiyat tahmini, birçok analiz ve yorumun ardından Bitcoin, Aralık ayı ortasında başlattığı rallisine hız kesmeden devam etti ve dün sabah saatlerinde önce rekorunu 38 bin 700 dolar seviyesine çıkardı. Bununla birlikte, hem yerli piyasalarda hem de küresel kripto para piyasalarında, Bitcoin için yeni hedef 40 bin dolar olarak belirlendi. Daha önce belirlenen tüm hedefleri birer birer aşan Bitcoin’in, bu hedefi de yine sorunsuz şekilde aşacağı beklentisi oluşmaya başladı. Bitcoin bu beklentilere paralel şekilde tepki verdi ve günün ilerleyen saatlerinde, tüm zamanların en yüksek seviyesini 40 bin dolar seviyesinin üzerine çıkarmayı başardı. Fakat Bitcoin’in son rekor hamlesine hazırlıksız yakalanan kripto para borsaları, kullanıcılarına ciddi ölçülerde zarar ettirdi. Bununla birlikte hem yabancı hem de yerli birçok kripto para yatırımcısı özellikle sosyal medyada şikayetlerini dile getirdi. Bitcoin için beklenti içinde gerçekleşen bu rekor hamlesine kripto para borsalarının hazırlıksız yakalanması, herkes tarafından eleştirildi.

Binance ve Coinbase Kullanıcıları İsyan Etti

Lider Bitcoin, dün gün içinde beklendiği gibi yeni rekor seviyesine yani 40 bin dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. Ardından, yine her rekorda olduğu gibi Bitcoin’den bir fiyat düzeltme hamlesi gelmesi beklendi ve Bitcoin yine şaşırtmayarak fiyat düzeltmesine gitti. Fakat bu kez lider, daha önceki fiyat düzeltmelerinden daha hızlı bir geri çekilme yaşadı ve 2 bin dolarlık fiyat oynaklığı gerçekleşti. Bu fiyat oynaklığı ise en çok Binance ve Coinbase kullanıcılarını vurdu. Zira Bitcoin’in yeni rekorunun ardından, bu borsalarda spot işlem hizmetleri durdu, borsalar bir süre hizmet veremedi. Böylesine önemli bir fiyat hareketliliğinde bazı kullanıcılar ise işlem yapamadığı için ciddi ölçülerde zarar etti.

Zhao Geç de Olsa Açıklama Yaptı

Yaşanan yoğunluğu kaldıramayan Binance ve Coinbase’in konuyla ilgili bir açıklama yapması beklendi. Binance bu beklentilere henüz bir karşılık vermedi ama Coinbase CEO’su Changpeng Zhao geç de olsa bir açıklama yaptı. Zhao yaptığı açıklamada bir yoğunluk yaşandığını ve spot platformlarda bir sorun olduğunu kabul etti. Yapılan çalışmalar ile ilerleyen dönemlerde benzer sorunların yaşanmasını önlemeye çalışacaklarını belirten Zhao’nun açıklamalarının altına, birçok kullanıcı şikayet içerikli yorum bıraktı.

BtcTurk ve Paribu da Eleştirilerden Payını Aldı

Yaşanan yoğunluktan ve buna bağlı eleştiri ve şikayetlerden, yerli kripto para borsaları BtcTurk ve Paribu da payını aldı. Aslında bu iki borsa için, günler öncesinden bir eleştiri yağmuru başlamıştı ve kullanıcılar, Stellar (XLM) yükselişinde de borsaları doğru bir şekilde kullanamamış olmaktan şikayet etmişti. Son gelişmede ise yerli kullanıcılar, Paribu ve BtcTurk’u, Bitcoin’deki fiyat farklılıklarından, borsaların görüntülenememesinden ve bunlara bağlı olarak zarar ettiklerinden dolayı eleştirdi.

Yorum Yap