1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Kripto Para Borsası Exmo Siber Saldırıya Uğradı

Kripto para piyasalarında uzun süredir siber saldırı haberi gündeme gelmiyordu ancak geçtiğimiz hafta yaşanan muazzam değer artışları ile bu kez İngiltere’den bir hack saldırı haberi geldi. Önceleri daha çok kurumsal şirketleri ve merkezi olmayan finans (DeFi) sektörü projelerini hedef alan saldırganlar, bu kez doğrudan bir kripto para borsasını hedef aldı. Saldırganlar borsa şirketinin dijital cüzdanlarına erişerek birçok kripto varlığı çaldı.

Kripto Para Borsası Exmo Siber Saldırıya Uğradı

Geçtiğimiz ay oldukça sık gündeme gelen kripto para piyasalarındaki siber saldırı haberleri, Aralık ayında çok sık gündeme gelmemişti. Fakat belli ki geçtiğimiz hafta Bitcoin (BTC) liderliğinde başlayan benzersiz yükseliş hareketi ile birlikte hackerların da iştahı yine kabarmış! Geçtiğimiz dönemlerde daha çok DeFi sektörü projelerini ya da kurumsal şirketlerin bilgilerini hedef alarak fidye yöntemine başvuran siber saldırganlar, bu kez doğrudan bir kripto para borsasını hedef aldı. İngiltere merkezli kripto para borsası olan Exmo, hafta başında siber saldırıya uğradı. Bu bir kripto para borsasına yapılan ilk saldırı da değil. Geçtiğimiz günlerde özellikle 15 Aralık tarihinde çok sık şekilde gündem olan Mt. Gox borsası da 2014 yılında siber saldırıya uğramış ve 850 bin Bitcoin’i kaptırmıştı. Bu saldırıdan sonra işler Mt. Gox için iyi gitmedi ve mahkeme bir de borsaya, mağdur olan kullanıcılara 140 bin adet Bitcoin dağıtımı kararı verdi. Benzer bir sürecin işleyip işlemeyeceği henüz bilinmiyor fakat Exmo borsası kullanıcıları da çoktan mağdur oldu bile.

6 Farklı Dijital Varlık Çalınmış

21 Aralık Pazartesi günü gerçekleştirilen saldırıda, saldırgan(lar) birçok kripto varlığı çalarak kendi cüzdanlarına aktardı. Saldırganlar, bu siber saldırıyı doğrudan borsanın dijital cüzdanına gerçekleştirdi ve buradan kendi cüzdanlarına Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Ethereum Classic, USDT ve Zcash coinlerini aktardılar. Hangi kripto varlıkların çalındığını açıklayan Exmo borsası, saldırıda çalınan dijital varlıkların toplam değerini ise açıklamadı.  Bir bildiri yayınlayarak saldırı haberini duyuran Exmo borsası, bir güvenlik açığı tespit ettiklerini ve borsa yetkililerinin para çekme işlemlerini durduğunu söyledi. Ayrıca Exmo yayınladığı bildiride, problemi araştırmaya devam ettiklerini ifade etti.

En Fazla Çalınan Varlık: Bitcoin

Exmo borsasının doğrudan borsa dijital cüzdanlarına gerçekleştirilen saldırıda, en fazla Bitcoin (BTC) çalındığı tespit edildi. Exmo borsa şirketi saldırıda çalınan kripto varlıkların toplam değerini açıklamadı ancak saldırganların kendi hesaplarına aktardıkları dijital varlıkların, borsadaki toplam kripto paraların %5’i olduğu tespit edildi. Exmo İş Geliştirme Müdürü Maria Stankevich ise çalınan miktarların çok büyük olmadığını ve bu hack saldırısının çok ciddi bir saldırı olmadığını söyledi. Ayrıca Stankevich, Exmo borsasındaki cüzdanlarda bulunan kripto varlıkların yeterince güvende olduğunu söyledi.

Exmo Diğer Borsalarlar İletişim Halinde

Exmo borsası yetkilileri saldırıyı fark edince Londra polisine haber verdiğini dile getirdi. Ayrıca Exmo, saldırının ardından diğer kripto para borsaları ile iletişim halinde kaldığını ve şüpheli işlem hareketleri tespitinde doğrudan müdahale edeceklerini açıkladı. Bu açıklama ile saldırganların kripto para borsalarında küçük ve sınırlı boyutlarda işlem yapması bekleniyor. Ayrıca Exmo borsası yaptığı açıklamada, kullanıcılarına cüzdanlara bir süre para göndermemeleri konusunda uyarıda bulundu.

Yorum Yap