1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Kripto Para Düzenlemesi 2 Haftaya Geliyor

Türkiye kripto para piyasalarında son birkaç gündür çarpıcı haberler gündeme geliyor. Geçtiğimiz günlerde önce Thodex borsasının CEO’su Faruk Fatih Özer’in dolandırıcılık yaptığı iddiaları gündeme geldi ve konuya ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı çalışmalarını hızlandırdı. Ardından dün Vebitcoin bir açıklama yayınlayarak finansal bakımdan zor durumda kaldıkları için faaliyetlerini durdurma kararı aldıklarını duyurdu. Peş peşe gelen benzer haberler ile birlikte Türkiye’de kripto para regülasyonları da gündeme daha sık gelmeye başladı. Bununla birlikte çeşitli mercilerden açıklamalar gelmişti ve şimdi bir açıklama da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’ndan açıklamalar geldi.

Kripto Para Düzenlemesi 2 Haftaya Geliyor

Türkiye, geçtiğimiz günlerde yerli kripto para borsası Thodex olayları ile çalkalandı. Thodex kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer’in, borsadaki işlemler durduktan sonra 20 Nisan tarihinde Arnavutluk’a gittiği tespit edildi ve Özer’in on binlerce borsa kullanıcısını dolandırdığı iddiaları gündeme geldi. İddiaların yoğunlaşması ile birlikte İçişleri Bakanlığı operasyonlar düzenleyerek 78 kişi hakkında gözaltı kararı çıkardı ve 62 kişi gözaltına alındı. Bu süreçte Faruk Fatih Özer için de kırmızı bülten kararı çıkarıldı.

Şahap Kavcıoğlu Ortak Yayında Konuştu

Öte yandan dün finansal olarak yoğun ve çok zorlu bir sürece girdiğini duyuran Vebitcoin, bu nedenlerle faaliyetlerini durdurma kararı aldıklarını açıklamıştı. Bu karardan kısa süre sonra MASAK, şirketin banka hesaplarına bloke koydu. Türkiye’yi sarsan iki gelişme ile birlikte Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, kripto para alanında 2 hafta içinde düzenleme yapılacağını dile getirdi.

Türkiye’nin gündemine yoğun şekilde gelen Thodex ve Vebitcoin olaylarının ardından, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu TRT Haber, CNN Türk ve A Haber ortak yayınında çeşitli açıklamalarda bulundu. Kavcıoğlu, Türkiye’de bu haberler ile birlikte gündeme gelmeye başlayan regülasyon ve düzenleme çalışmalarına ilişkin konuştu. Kavcıoğlu açıklamalarında, 2 hafta içinde kripto para konusunda düzenleme yapılacağını belirtti.

TCMB Başkanı, Hazine ve Maliye Bakanlığı Koordinesi İle Çalışıldığını Aktardı

Kavcıoğlu açıklamalarında kripto para sektöründeki bu tür kuruluşların ve bu kuruluşlara aracılık eden platformların altyapılarının sağlam olmadığını dile getirdi. Artık bu hassas konunun farklı bir boyuta doğru gittiğini dile getiren Kavcıoğlu; altyapı, düzenleme ve kontrol mekanizmasının olmadığını ifade etti. Bankalar aracılığı ile ödeme yapılabileceğini belirttiklerini ifade eden Kavcıoğlu, düzenlemeler ile ilgili olarak çalıştıklarını, Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinesi ile kripto para düzenleme çalışmalarının yapıldığını aktardı.

Kavcıoğlu: “Varlık Mı, Mal Mı? Tanımı Yok”

Kripto paralar ile ilgili olarak net bir tanımın olmadığını ifade eden Kavcıoğlu “Varlık mı, mal mı? Tanımı yok, birçok belirsiz soru işareti var” dedi. Açıklamalarının devamında ise TCMB Başkanı “İki hafta içerisinde çalışmaların bir noktaya geleceğini tahmin ediyorum. Dünyada örnek alabileceğimiz bir uygulama yok. Çok ciddi kripto para trafiği var, giden para geri geliyor mu belirsiz. Nereye gittiğini bilemiyoruz bu paraların.” sözlerini dile getirdi.