1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Kripto Para Kullanımı Yükselişte: Nijerya’nın Blockchain Teknolojisinden Gelir Beklentisi Artıyor

Blockchain teknolojisinden beklenti yükselmeye devam ediyor. Dünyanın her yerinde kripto para kullanımının yükseldiği bugünlerde Nijerya da blockchain teknolojisinden ekonomik değer elde etmek için çalışmalara başladı. Blockchain teknolojisi ile ülkeye ekonomik değer katmak isteyen Nijerya önümüzdeki 10 yıl içinde hedeflediği geliri açıkladı.

Kripto Para Kullanımı Yükselişte: Nijerya’nın Blockchain Teknolojisinden Gelir Beklentisi Artıyor

Blockchain teknolojisinin dünyanın her yerinde kullanımı artarak devam ediyor. Hükümetler kripto parayı hem merkeziyetsiz sistemi ile güvenilir olduğu için hem de ülke ekonomisine hızlı katkı sağlamak için kullanmaya devam ediyor. Dünyanın birçok ülkesinde blockchain teknolojisi ile ekonomik değer elde etmek isteyen ülkeler var. Afrika bölgesinde de blockchain teknolojisini kullanarak ekonomik değer elde etmek için strateji geliştiren ülkelerin başında Nijerya geliyor.

Nijerya Ulusal Bilgi Teknolojileri Geliştirme Ajansı’nın genel müdürü olan Kashifu Inuwa, blockchain tekonolojisinin ulusal olarak benimsenmesine ve kullanımının artmasına yönelik çalışmalar yapıldığını açıkladı. Blockchain teknolojisi ile ekonomik değer elde etmek isteyen Nijerya hükümeti bu teknolojinin ülkenin dijital para ekonomisinin gelişimini hızlandıracağını düşünüyor.

Nijerya’da Blockchain Teknolojisinin Ekonomik Potansiyeli Artıyor

Dünyanın birçok ülkesinden kullanılan blockchain teknolojisinin ekonomik potansiyelini yükselttiği ülkelerden biri de Nijerya. Nijerya’da daha aktif kullanımı beklenen blockchain teknolojisine yönelik atılacak yeni adımlar ve beklentiler ise Nijerya Ulusal Bilgi Teknolojileri Geliştirme Ajansı genel müdürü Kashifu Inuwa tarafından açıklandı.

Kashifu Unıwa, ajansın ulusal olarak blockchain teknolojisinin benimsenmesi ile ilgili başkent Abuja’da gerçekleştirilen toplantı ile ilgili açıklamalar yaptı. Unıwa blockchain teknolojisini ekonomik olarak geliştirmek istediklerini belirtti. Konu ile ilgili yeni stratejilerin tartışıldığını belirten genel müdür Unıwa önümüzdeki yıllarda blockchain teknolojisinin ülke ekonomisine yapacağı katkılarla ilgili plan ve beklentilerini de açıkladı.

Nijerya’nın Blockchain Hedefi: 2030’a Kadar 10 Milyar Dolar

Nijerya Ulusal Bilgi Teknolojileri Geliştirme Ajanso genel müdürü Kashifu Unıwa, blockchain teknolojisinin kullanımı ile 2030 yılına kadar beklenen ekonomik gelir ve katkıyı açıkladı. Blockchain ürün ve hizmetlerinin oluşturulmasının çok önemli bir noktada durduğunu belirten Unıwa, Nijerya’da genç nüfusu ele aldıklarında 2030 yılında minumum 6 milyar dolar ve maksimum 10 milyar dolar elde edilebileceğini açıkladı. 2030 yılında blockchain teknolojisi aracılığı ile ülke ekonomisine 10 milyar dolar katkı sunmayı hedeflediklerini söyleyen Unıwa, çalışmalarını da bu noktaya göre şekillendirdiklerini belirtti.

Kashifu Unıwa, blockchain tekonolojisinin kullanım alanlarını genişleteceklerini ve 2030 yılında küresel gayri safi yurt içi hasılaya 1.76 trilyon dolar katkı sağlamayı hedeflediklerini açıkladı. Unıwa’nın beklentisine göre Nijerya’nın küresel gayri safi yurtiçi hasılasının %14’ünü 2030 yılında blockchain teknolojisi karşılayacak.

2020’de Afrika’nın En Çok Kripto Para Kullanan İkinci Ülkesi Nijerya Oldu

Eylül ve ekim ayında hazırlanan raporlara göre kripto para kullanımı açısından Nijerya’da ciddi bir artış söz konusu oldu. 2020 yılındaki verilere göre Nijerya Afrika’da en çok kripto para ve blockchain teknolojisi kullanan ikinci ülke oluyor.

Yorum Yap