1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Kripto Para Nasıl Üretilir?

Kripto para birimleri reel ekonomileri etkilemeye başladı ve işlem hacmi rekor düzeydi büyüdü. Birçok kişinin merak ettiği kripto para nasıl üretilir, özellikleri nelerdir? Merak edilenlere yazımızdan bakabilirsiniz.

Kripto Para Nasıl Üretilir?

Kripto para birimlerini üreterek para kazanmanın farklı yolları bulunmaktadır. Son zamanlarda, kripto para üretim çılgınlığını duymadan birkaç gün geçirmek neredeyse imkansızdır. Bitcoin veya Litecoin’in nasıl yeni bir yükselişe geçtiğini hepimiz duyuyoruz ve muhtemelen, kripto para birimleriyle nasıl para kazanılacağını düşünüyoruz.

Kripto Paranın Piyasadaki Yeri Nedir?

Üretilen kripto paralaran uzun vadeli fiyat değerlenmesinin, kurumsal yatırımcılar tarafından bir varlık sınıfı olarak kripto para birimlerine artan ilgiyle desteklenmesi muhtemeldir. İşlem gören günlük ortalama kripto para hacmi, döviz piyasasının sadece yüzde 1’i kadardır. Piyasa değerinde 200 milyar doların üzerinde büyümesine rağmen, kripto varlıkları hala küresel hisse senedi piyasasının (2019 sonunda 71 trilyon dolar) ve küresel borç piyasasının (2018 sonunda 100 trilyon dolardan fazla) bir parçasıdır.

Kripto Parayı Üretmek/Ticaretini Yapmak Nasıl Gerçekleşir?

Kripto parayı elde etmek için ilk seçeneğiniz sadece jeton satın almaktır. Cüzdanınızda saklamak için jeton satın almanıza veya takas etmenize izin verecek farklı borsalar bulunmaktadır. En popüler borsalardan biri Coinbase’dir. Coinbase, süper temiz bir kullanıcı ara yüzü sunar ve önceden kripto para birimlerinde deneyiminiz bulunmuyorsa, başlamanın en iyi yollarından birisidir.

Hesabınızı oluşturduktan sonra madeni paranın piyasa oranını ödersiniz ve ardından satmaya hazır olana kadar elinde tutarsınız. Tabii ki buradaki umut, fiyatın artmasıdır. Ancak her yatırımda olduğu gibi dikkatli olmanız gerekmektedir. Kripto para birimi fiyatları sürekli bir dalgalanma göstermektedir. Şu anda için Bitcoin alım için çok yüksek bir fiyat listesi bulunmaktadır. Bu sebeple Bitcoin satın almakta ve yeterince kullanmakta zorlanabilirsiniz. Bu insan için alternatif olarak daha düşük alım fiyatlı Litecoin veya Ethereum satın alarak kripto para birimleriyle yatırım yapılması söylenmektedir.

Sonunda, ürettiğiniz kripto parayla saygın bir borsadan geçtiğinizden ve dijital cüzdanınızı yedeklediğinizden emin olmanız gerekmektedir. Daha sonra, karınıza ulaşıldığını hissettiğinizde paralarınızı satabilmeniz için olası tehlikelere karşı dikkatli olmanız gerekmektedir.

Kripto Para Biriminde Ödeme Nasıl Kabul Edilir?

Kripto para birimleriyle para üretmenin bir başka yolu da onları ödeme için kabul etmektir. Ürün veya hizmet sattığınız bir işletmeniz varsa, seçtiğiniz kripto para biriminde ödeme kabul edebilirsiniz. Dijital bir cüzdana ihtiyacınız var ve kripto para biriminde ödeme yapmaya istekli insanlarla çalışmalısınız. Küçük bir araştırma ile, kripto para kullanan ve parayı blok zinciri aracılığıyla aktararak size ödeme yapmaya istekli müşteriler veya müşteriler bulabilirsiniz. Madeni paranın değerine bağlı olarak, bir hizmetin ne kadara mal olabileceğine dair kaba bir tahminde bulunmanız gerekmektedir. Buradaki fikir, ürün ve hizmetlerinizin seçtiğiniz kripto para birimine nasıl dönüştüğüne dair bir fikir sahibi olmaktır. Ödemeyi aldıktan sonra, başkalarına bir şey için ödeme yapmak için kullanabilir veya değeri yükselene kadar elinde tutabilirsiniz.

Kendi Kripto Para Birimi Madeni Paraların Oluşturulması

Size ait olan kripto para birimi madeni paralarınızı çıkarmak mümkündür. Ancak, Bitcoin madenciliği yapmak için sadece ev bilgisayarınızı kullanmak yeterli değildir. Bugün, teçhizatlarıyla çalışan pek çok madenciyle, madencilik yoluyla kripto para birimleriyle para kazanmak istiyorsanız kendi bilgisayarınızı kullanarak zor bir işlemden geçmeniz gerekmektedir. En iyi şansı elde etmek için grafik kartlarına ve doğru kurulumla yatırım yapmalısınız. En önemlisi nasıl bir bilgisayar üzerinden yapılacağını bilmeniz gerekmektedir. Ürettiğiniz kripto paralardan bazıları diğerlerinden daha hızlı olabilir. Örneğin, Litecoin madenciliği Bitcoin’den daha fazla şansınız olabilir. Ancak Litecoin o kadar satış yapmaz. Monero gibi bir şey de benimseyebilirsiniz. Birçoğunu daha hızlı elde edebilirsiniz, ancak daha sonra borsalarda satabilmelisiniz. Daha az popüler bir şey çıkarırsanız, tüm madeni paralarınızı satmanız için yeterli talep olmayabilir.

Sonuç olarak kripto para birimleriyle para üretmek için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, yine de piyasa koşullarının farkında olmanız gerekmektedir. Bir madeni paranın değeri düşerse, satmak için tekrar yükselene kadar beklemeniz gerekebilir ya da bir madeni para ortaya çıkmaz ve kayıplarınız kalıcı olabilir. Başlamadan önce riskleri anladığınızdan emin olmalısınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir