1. Ana Sayfa
 2. Kripto Manşet

Kripto Para Ne Demek, Kaç Çeşit Vardır?

Kripto para birimleri 2020 yılında rekor düzeyde hacme sahip oldu. Ancak birçok kişinin bilgi eksiği bulunmaktadır. Kripto para ne demek? Kripto para birimleri yasal mı? Detaylara yazımızdan bakabilirsiniz.

Kripto Para Ne Demek, Kaç Çeşit Vardır?

Kripto para, dijital bir paradır. Dijital para, fiziksel bir para veya fatura olmadığı anlamına gelmektedir. Kripto para birimini banka gibi aralarında geçiş yapmadan çevrimiçi birisine aktarabilirsiniz. Bitcoin ve Ether, iyi çok bilinen kripto para birimleridir, ancak yeni kripto para birimleri yaratılmaya devam etmektedir.

İnsanlar hızlı ödemeler ve işlem ücretlerinden kaçınmak için kripto para birimleri kullanmaktadırlar ve bunlardan bazıları ise, değerin artmasını umarak yatırım olarak kripto para birimleri almaktadırlar. Kripto para birimi satın alma işlemini kredi kartıyla kolaylıkla gerçekleştirilebilir veya kripto parayı bazı durumlarda “madencilik” adı verilen bir işlemlerle elde edebilirsiniz. Kripto para birimi, çevrimiçi olarak, bilgisayarınızda veya başka bir donanımda dijital bir cüzdanda saklanılmaktadır.

Kaç Tane Kripto Para Vardır? Değerleri Nedir?

Kullanılmakta olan kripto para birimleri birçok çeşitte insanlara sunulmaktadır. Bir pazar araştırma sitesi olan www.coinnarketcap.com ‘a göre 6.700’den fazla farklı kripto para birimi halka açık olarak işlem görmektedir ve kripto para birimleri, ilk madeni para teklifleri veya ICO’lar yoluyla para toplayarak çoğalmaya devam ediyordur.

Coin Market Cap’e göre 18 Aralık 2020’de tüm kripto para birimlerinin toplam değeri 645,7 milyar dolardan fazladır ve en popüler dijital para birimi olan tüm bitcoinlerin toplam değeri yaklaşık 421,7 milyar dolar olacak şekilde sabitlenmiştir.

Piyasa Değerine Göre En İyi 10 Kripto Para Birimleri nelerdir?

Piyasa kapitalizasyonu ve değerlerin kripto para çeşitleri sırasıyla aşağıda verilmektedir.

 • Bitcoin: 421,7 milyon dolar
 • Ethereum: 73,2 milyon dolar
 • XRP: 25,9 milyon dolar
 • Tether: 20,1 milyon dolar
 • Litecoin: 7 milyon dolar
 • Bitcoin Cash: 5,7 milyon dolar
 • Chainlink: 5,3 milyon dolar
 • Cardano: 5,1 milyon dolar
 • Polkadot: 4,8 milyon dolar
 • Binance Coin: 4,4 milyon dolar

Kripto Para Birimleri Neden Bu Kadar Popüler?

Kripto para birimleri, çeşitli nedenlerle destekçilerine hitap etmektedir. Popüler olma sebeplerinden bazıları aşağıda verilmektedir.

 • Destekçiler, Bitcoin gibi kripto para birimlerini geleceğin para birimi olarak görmektedir ve muhtemelen daha değerli hale gelmeden önce şimdi satın almak için yarışıyorlardır.
 • Bazı destekçiler, kripto para biriminin merkez bankalarını para arzını yönetmekten alıkoyması gerçeğini sevmektedir. Çünkü zamanla bu bankalar enflasyon yoluyla paranın değerini düşürme eğilimi göstermektedir.
 • Bazı destekçiler ise, kripto para birimlerinin arkasındaki teknoloji olan blok zinciri gibi, çünkü merkezi olmayan bir işlem ve kayıt sistemi ve geleneksel ödeme sistemlerinden daha güvenli olmaktadır.

Kripto Para Birimleri Yasal Mıdır?

Kripto Para kullanmak isteyenlerin kararsız kaldıkları en önemli nokta kullanımın yasal olup olmamasıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal olan Kripto Para Birimleri, Çin devletince yasaklanıp kullanılması yasal değildir. Nihayetinde yasal olup olmadıkları her bir ülkenin kararına bağlıdır.

Ayrıca, kripto para birimlerini yatırımcılar için bir fırsat olarak gören dolandırıcılardan kendinizi nasıl koruyacağımız da mutlaka düşünülmesi gereklidir. Her zaman olduğu gibi, alıcı ve kullanıcı dikkatli olmalıdır.

Yorum Yap