1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Kripto Para Piyasaları Dejavu Yaşıyor

Kripto para piyasalarında, son günlerde adeta 2017 yılının bir kopyası yaşanıyor. 3 yıl önce de lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) tüm zamanların en yüksek seviyesini gördüğü zaman, kripto para piyasalarında eşsiz bir hareketlilik başlamış ve altcoinler de liderin izinden giderek fiyat seviyelerini yukarılara taşımıştı. Fakat bu yıl yaşanan yükseliş trendinde, değer artışları çok daha ilginç ve yüksek oranlarda gerçekleşti. Bitcoin hafta arasında yeni rekor seviyesine tırmanırken, diğer coinler nasıl tepki verdi?

Kripto Para Piyasaları Dejavu Yaşıyor

2017 yılının son aylarında, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) öncülüğünde, tüm piyasada benzersiz bir yükseliş akımı başlamış ve neredeyse bütün altcoinler Bitcoin’e ayak uydurarak fiyat seviyelerini oldukça yukarılara taşımıştı. O yıl Bitcoin 20 bin 89 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görerek hem kendisinin hem de genel anlamda kripto para piyasalarının tanınırlığını oldukça üst seviyelere çıkarmıştı. Bu hareketliliğin bir benzeri de 2020 yılının sonlarında yaşandı. Hatta öyle ki Bitcoin için beklenen yeni rekor, 3 yıl aradan sonra ilk kez 17 Aralık 2020 tarihinde gelmişti. Bunu ilginç kılan şey ise Bitcoin’in 2017 yılında ulaştığı rekor hareketi de 17 Aralık tarihinde gerçekleşmişti. Daha sonra lider BTC, bu hareketliliği 3 yıl önceki gibi sınırlamadı ve yaklaşık on günde fiyatını 20 bin dolar seviyesinden 28 bin dolar seviyesine kadar çıkardı. Bu hareketlilikle birlikte yine altcoinler de ciddi oranlarda değer artışı yaşadı. Peki Bitcoin’in başlattığı bu boğa koşusuna diğer altcoinler nasıl tepki verdi?

Ethereum Fiyatı Son 2 Yılın Zirvesinde

2017 yılında Bitcoin’in başlattığı boğa koşusuna ilk tepki veren kripto varlık, lider altcoin Ethereum (ETH) olmuştu. Kripto para piyasalarında Bitcoin’in başlattığı boğa koşusunu, Ethereum daha da güçlendirmiş ve diğer altcoinler de yükseliş trendine geçmişti. Bu yılın sonlarında yine BTC öncülüğünde benzer bir yükseliş hareketliliği başladı fakat bu kez Ethereum ilk tepki veren altcoin olmadı. Yine de Ethereum, bu yükselişe tepkisiz kalmadı ve lider altcoin olarak bu ateşi güçlendirmeyi yine başardı. Ethereum hafta arasında, 24 saat içinde %8 oranında değer kazandı ve fiyatını 630 dolar seviyesinden 700 dolar seviyesine çıkarmayı başardı. Bu seviye, Ethereum için 2018 yılından bu yana kaydedilen en yüksek seviye oldu.

Başarılı Analist Galaxy, Yükselişi 3 Saat Önce Tahmin Etti

Ethereum henüz 630 dolar seviyesinde iken, kripto para piyasalarının tanınan ve başarılı analisti Galaxy Twitter’dan çok başarılı bir tahminini paylaştı. Henüz lider altcoin fiyatında bir yükseliş yaşanmadan önce Galaxy “Tüm altcoin piyasalarına girin, ETH geliyor.” paylaşımında bulundu. Galaxy’nin bu paylaşımından sadece 3 saat sonra Ethereum, eşsiz bir yükseliş hareketi sergiledi ve fiyatını 700 dolar seviyesine kadar çıkardı. Ethereum fiyatında yaşanan değer artışı ile birlikte Chainlink (LINK) de son 24 saatte değerini %12 oranında artırdı ve öte yandan Bitcoin Cash (BCH) de %8 oranında değer artışı gösterdi.

Ethereum İçin Sırada Hangi Seviyeler Var?

Başarılı analist Galaxy Twitter’da, Ethereum’un hızlı bir değer artışı yaşayacağını yaklaşık üç saat önceden tahmin etti. Galaxy, bu başarılı tahmininden sonra ise “ETH için 1.000 dolar çok yakında” paylaşımı ile kripto para kullanıcılarını fazlasıyla heyecanlandırdı. Ethereum, 700 dolar seviyesini gördükten sonra hafif bir gevşeme yaşayarak, 690 dolar seviyesine kadar geriledi. 2017 yılında Ethereum 700 dolar seviyesine ulaştıktan kısa bir süre sonra 830 dolar seviyesine kadar üst düzey bir performans göstermişti. Şimdi de analistler, 700 dolar seviyesinin üzerinde yaşanacak olası net bir kırılma ile lider altcoin fiyatı için izlenecek seviyenin 1.200 dolar seviyesi olduğunu belirtiyor.

Yorum Yap