1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Kripto Para Piyasalarının Değeri 1 Trilyon Dolara Ulaştı!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) kırdığı rekorlar ile tüm ekonomi piyasalarında ve ana akımlarda gündem olmayı başardı. Aralık ayının ortasında ilk olarak 3 yıl aradan sonra tüm zamanların en yüksek seviyesini yeniden belirleyen Bitcoin, beraberinde diğer altcoinleri de hareketlendirmiş ve kripto para piyasalarındaki ilgiyi ciddi ölçüde artırmıştı. Bu değer artışı bugün inanması güç boyutlara ulaştı ve kripto para piyasalarının toplam değeri 1 trilyon doları buldu!

Kripto Para Piyasalarının Değeri 1 Trilyon Dolara Ulaştı!

Kripto para piyasalarına karşı artan ilgi, sonunda meyvelerini vermeye başladı. Aslında bu durumun karşılığını kripto paralar, yaklaşık iki aydır devasa fiyat artışları ile zaten alıyordu. Fakat bu durum nihayetinde genel tabloda karşılık buldu ve kripto para piyasalarının toplam değeri bugün 1 trilyon dolara kadar ulaştı. Bu artışta kuşkusuz en büyük pay sahibi lider Bitcoin oldu. Bitcoin, üst üste kırdığı fiyat rekorları ile son olarak bugün 38 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı ve her rekorunda diğer altcoinleri de harekete geçirdi. Artan ilgi ile birlikte, hem bireysel yatırımcılar hem de kurumsal yatırımcılar kripto para piyasalarına giriş yaptı ve bu piyasayı yeni değer saklama aracı olarak değerlendirmeye başladı. Bununla birlikte Bitcoin piyasa değerini 700 milyar doların üzerine çıkardı, kripto para piyasaları ise değerini 1 trilyon dolara çıkardı. Kripto para piyasalarının değerinin %70’ini elinde bulunduran lider Bitcoin, böylece birçok dev küresel marka ve varlığı da gölgede bırakmış oldu.

Bitcoin Başı Çekti, Önde Gelen Altcoinler Takip Etti

Lider kripto para birimi Bitcoin, bugün kırdığı yeni rekorla tüm zamanların en yüksek seviyesini 38 bin doların üzerine çıkardı. Bununla birlikte önde gelen birçok altcoin de ciddi ölçülerde değer artışı yaşadı. Bitcoin hedefine 40 bin doları koydu ve ondaki bu değer artışına Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Stellar (XLM) ve Cardano (ADA) da olumlu tepkiler verdi. Piyasada başlayan bu yükseliş trendi ile birlikte kripto para piyasalarının toplam değeri 1 trilyon dolara ulaştı. CoinGecko’dan alınan verilere göre son 90 günlük tabloda, piyasaların 3 ay önceki toplam değerinin 250 milyar doların hemen üzerinde olduğu görüldü.

Değer Artışının En Büyük Faktörlerinden Biri: ABD

Kripto para piyasalarına artan ilginin Bitcoin dışında başka bazı sebepleri de bulunuyor. ABD’deki seçim belirsizlikleri ve yaşanan gerginliklerin yanı sıra, yeni başkan Joe Biden’ın mali teşvik paketine ilişkin olumlu yaklaşımlarının da kripto para piyasalarına olan yönelimi artırdığı düşünülüyor. Ayrıca ABD Senatosu’nda 2015 yılından sonra ilk kez tek partinin kontrolüne geçti. Bunun da başta dolar olmak üzere geleneksel para birimlerine olan güveni azalttığı düşünülüyor.

Kurumsal ve Bireysel Yatırımcılar Kıvılcımı Ateşledi

Kripto para piyasalarının değerini bu denli artırmasının altındaki temel destek, şüphesiz ki Bitcoin fakat Bitcoin’deki değer artışlarını tetikleyenler ise geçtiğimiz yıl yaptıkları yatırımlar ile kurumsal şirketler ve büyük bireysel yatırımcılar oldu. Kurumsal yatırım şirketlerinde bu alanda öncü MicroStrategy olurken, bireysel yatırımcılarda öncü Paul Tudor Jones olmuştu. Bu isimler, dolaylı olarak kripto para piyasalarının değerinin artmasındaki en önemli isimler olarak tarihe geçti.

Yorum Yap