1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Kripto Para Piyasasının Değeri Rekorda!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve beraberindeki 9 binin üzerinde altcoinin toplam piyasa değeri 2 trilyon dolar seviyesinin üzerine çıktı. Coinmarketcap verilerine göre 9 bin 115 kripto birimi son 24 saatte %2,7 oranında piyasa değerinde artış yaşadı ve kripto para piyasasını değeri 2 trilyon doların üzerini gördü. Ancak Bitcoin’in bu artışlarda piyasa üzerindeki hakimiyetinde ise gerileme yaşandı ve bu durum birçok altcoin için büyük bir önem taşıyor.

Kripto Para Piyasasının Değeri Rekorda!

Mart 2020 döneminde kripto para piyasalarının değeri Covid-19 salgınının da etkisi ile dip noktalarını gördü ve bu aşamadan sonra piyasaların değeri, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) piyasa değerine paralel olarak artış göstermeye başladı. Bitcoin’in fiyatında yaşanan değer artışları, beraberinde bireysel yatırımcı ilgisini de getirdi ve artan talep ile birlikte yıl boyunca Bitcoin fiyatta kademeli olarak yükselişler elde etti. Bitcoin’in yükselişe geçmesi, altcoinleri de yukarı yönlü tetikledi ve bu durum haliyle kripto para piyasalarının genel tabloda piyasa değerine yıl boyunca yansıdı. Aralık 2020 dönemi geldiğinde ise Bitcoin, 2017 yılından beri beklenen 20 bin dolar barajını aştı ve ani yükselişte bu kez bireysel yatırımcılardan çok kurumsalların yaptığı yatırımlar etkili oldu. Aralık 2020 döneminden sonra gelen rekor fiyatlar ile birlikte tüm dünyada kripto para ilgisinin de artış göstermesi ile birlikte, kripto para piyasalarının değeri 2 trilyon dolar seviyesini aştı.

Finans Kuruluşlarının Piyasaya Etkisi

Coinmarketcap verilerine göre kripto para piyasalarındaki 9 bin 115 kripto para biriminin toplam piyasa değerinde son 24 saatte %2,7 oranında artış yaşandı bununla birlikte kripto para piyasalarının değeri 2 trilyon doları geçti. Toplam piyasa kapitalizasyonu içinde, en büyük iki dilimi lider kripto para birimi Bitcoin ve lider altcoin Ethereum (ETH) paylaşıyor. Bitcoin öncülüğünde yaşanan bu değer artışlarında, geçtiğimiz yıl piyasalara adım atan PayPal, Morgan Stanley ve Goldman Sachs gibi köklü finans kuruluşlarının etkisi hissedildi.

Değer Artışlarının Perde Arkası

Önemli ve büyük finans kuruluşlarının kripto para piyasalarına adım atması, bireysel yatırımcıların ve diğer kurumsal şirketlerin de kripto paraları benimsemesine önayak oldu. Hükümetler ve merkez bankalarının Covid-19 etkisini azaltmak için attığı ekonomik adımlar ile birlikte yatırımcılar, kripto paraları enflasyona karşı güvenli liman gibi değerlendirdi ve öte yandan Bitcoin’in geçtiğimiz yıl başlattığı büyük ralli, bu değer artışlarını ciddi ölçüde tetikleyen unsurlar oldu.

ETH Ekosistemi ve BTC Piyasa Hakimiyeti

Ethereum kanadında ise NFT sektörünün son dönemlerde büyük bir şekilde büyüme kaydetmesi, Ethereum ekosisteminde merkezi olmayan projelerin büyük rağbet görmeye başlaması, ETH 2.0 güncellemesinin etkisi ile ETH ağında kilitlenen kripto paraların değerleri de rekor düzeylere çıktı. Lider Bitcoin’in tek başına piyasa değeri 1,1 trilyon dolara ulaştı ve BTC’nin yılın başlarında %75 oranında olan piyasa hakimiyeti, %55 seviyelerine düştü.