1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Kripto Para Trader’ı İki Bankadan Şikayetçi Oldu

Kripto para birimlerine ilişkin, bankacılık kurumlarının attığı adımlar piyasalarda heyecan yaratmaya devam ediyor. Zira kripto para birimlerinin, geleneksel ekonomi piyasalarında aktif olarak kullanılmaya başlanması ve bu adımların genişletilmesi için yapılan çalışmalar, kripto varlıkların ilerleyen süreçlerdeki konumları açısından büyük bir önem arz ediyor. Fakat Avustralyalı bir trader, bu konuda Avustralya’daki iki bankadan şikayetçi oldu ve kripto varlıklardan dolayı ayrımcılığa uğradığını öne sürdü.

Kripto Para Trader’ı İki Bankadan Şikayetçi Oldu

Kripto para piyasalarında, geleneksel ekonomi alanlarındaki kurumlar tarafından atılan adımlar ve yürütülen çalışmalar her dönemde heyecan yaratmayı başardı. Dijital varlıkların aktif olarak alışverişlerde hala tam olarak kullanılamıyor olması, ülkelerin ve hükümetlerin dijital paralara karşı mesafeli durması gibi birçok etkenden dolayı, özellikle bankacılık kurumlarının kripto para piyasalarına giriş yapması, kullanıcıları umutlandırmayı başarıyor. Bu gibi çalışmalar gündeme geldikçe, beraberinde farklı tartışmaları ve konuları da getiriyor. Buna örnek olarak son tartışma konusu da Avustralyalı bir trader’dan geldi. Avustralyalı bir trader olduğu ve aynı zamanda bir kripto para borsası işlettiği öğrenilen Allan Flynn isimli kişi, Avustralya merkezli iki banka olan Westpac ve ANZ’ye dava açtı. Flynn dava gerekçesinin ise banka kurumlarının yaptığı ayrımcılık yüzünden zarar etmesini öne sürdü. Flynn’in iddialarına göre Wetpac ve ANZ isimli iki banka, kripto varlıklara karşı sistematik olarak ayrımcılık uyguluyor ve bununla birlikte Allan Flynn da gördüğü zararlardan dolayı bu iki mahkemeye 125 bin dolarlık tazminat davası açtı.

Flynn’in İddiasına Göre Bankalar Bilinçli Olarak İşlemleri Sekteye Uğratıyor

Australian Financial Review’den James Frost’un verdiği habere göre, Allan Flynn Avustralya’da bir kripto para borsası işletiyor ve Flynn bazı bankalar yüzünden zarara uğradı. Kişisel olarak kripto para trade’i yaptığı öğrenilen Flynn, bu zararından ötürü de bankaların ayrımcılık yaptığını dile getirerek bankalardan davacı oldu. Habere göre dava Mart ayının sonunda görülecek fakat ne zaman sonuçlanacağı ve ne yönde karar çıkacağı haliyle henüz bilinmiyor. Trader olmasının yanı sıra Allan Flynn bir de üç yıl önce AUSTRAC’tan izin ve onay alarak bir kripto para borsası kurdu ve bununla birlikte bazı bankalar ile çalışmaya başladı. Aradan geçen 3 yılın ardından Flynn, bu bankalar tarafından kripto para işlemlerinin bilinçli olarak sekteye uğratıldığını iddia etti.

Flynn Önce 4 Banka ile Çalışmaya Başladı

Allan Flynn, gerekli makamlardan izin ve onay alarak işletmeye başladığı kripto para borsası adına CBA, ING, Bendigo Bank ve NAB gibi bankacılık kurumları ile çalışmaya başladı. Borsasında kullanıcılara alım – satım hizmeti sunduğunu dile getiren Allan Flyyn, ayrıca müşterileri için 450 adet Bitcoin (BTC) aldığını ifade etti. Fakat Flynn’in aktardığına göre, bankalar sırasıyla sistematik olarak önce Flynn’in ve daha sonra da BTC trade’i yapmaya çalışan müşterilerin hesaplarını kapatmaya başladı. Flynn’in söylediğine göre, bir banka Flynn’in hesabını tam 60 kez kapattı.

Bankalar Önce Anlaşma Sağladı, Sonra Yine Hesapları Kapattı

Flynn, çalıştığı bankalarda böyle bir sorunla karşılaşınca bu kez Westpac ve ANZ isimli bankalar ile anlaşma sağlamak adına bu bankalarla görüştü. Habere göre Flynn bu iki bankayla kripto para işlemlerinin yapılabilmesi için anlaşma sağladı ancak işlemlerin başlamasıyla birlikte bankalar Flynn’in hesaplarını “Kripto para dolandırıcılığı” şüphesiyle yine kapattı. Bununla birlikte Flynn de hakkını mahkemede aramaya koyuldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir