1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Kripto Para Yatırımı Nasıl Yapılır?

Kripto para birimlerine yatırım her geçen gün artıyor. Peki, kripto para yatırımı nasıl yapılır? Kripto para yatırımı yapmak mantıklı mı, nereden yapılır? Merak edilen ayrıntılara yazımızdan bakabilirsiniz.

Kripto Para Yatırımı Nasıl Yapılır?

Kripto para yatırımı yapmak için kripto para borsalarının herhangi birinden hesap açılışı ile sanal cüzdanı edinmek ve ardından hesaba para transferi yaparak, tercih edilen kripto para birimini almak ve satmak gerekir. Bu işlem için Binance, Paribu, BTCTurk gibi tercih edilirliği yüksek kripto para borsalarını web adresine girerek ana sayfada yer alan ‘’ kayıt ol’’ sekmesine giriş yapılır, çıkan tablo kimlik, iletişim bilgileri ile doldurulmalıdır. Ardından ‘’kayıt ol’’ kutucuğuna tıklanıp, yeni sayfadaki ‘’para yatırma işlemleri’’ sekmesinden sanal cüzdan banka hesabından para gönderilir. İşlem ile yeni sayfandan ‘’kripto para al’’ sekmesine girilip tercih edilen bir kripto para birimi paritesi seçilip, ‘’alım emri’’ komutu seçilir. Bu işlem adımında bir fiyat değeri üzerinden alınan kripto para, piyasa fiyat takibi ardından daha yüksek bir fiyat değerine ulaştığında satılarak kripto para yatırımı yapılır.

Kripto Para Yatırımına Uygun Kripto Paralar Nelerdir?

Kripto para yatırımında ideal kripto paralar, Bitcoin, Ethereum ve Litecoin olarak görülürler. Özellikle başarılı analistler yüksek kazanç elde etmek isteyenlerin bu üç kripto para birimine yatırım gerçekleştirmelerini önerirler. BTC dalgalı fiyat senaryolarına sahne olsa da ilk kripto para birimi olmasına bağlı olarak yatırımda her zaman güçlü bir duruşu sergiler. Kısa ve uzun vadede kazanç sağlama hedeflerine uygunluk sunarken, güvenlik açısından avantaj sağlar.

ETH ise hem uzun ve kısa vadede güçlü bir fiyat grafiğini sunması hem de akıllı kontrat sistemi ile yatırıma izin vermesi sebebi ile kripto para yatırımı için tercih edilir. Yatırımcı sayısı yüksek olan ETH, akıllı kontratlar sayesinde işlemleri güven altına alır.

Litecoin ise piyasaya çıkış tarihinden bu yana devamlı olarak yükselen ve kendini yenileyen bir imajı olması sebebi ile analistlerce yatırımcılara önerilir. Litecoin’in sunduğu hızlı takas işlemleri ve işlem ücretlerinde var olan düşük masrafları ise yatırım için tercih edilme sebepleridir.

Kripto Para Yatırımı Nereden Yapılır?

Kripto para yatırım yeri, kripto para borsası platformlarıdır. Bu platformlara internet üzerinden erişim sağlanır. Çokça tercih edilen ve web platformlarına internet ulaşılabilen borsalar, Binance, Paribu, BTCTurk, Coinbase ve Kraken’dir.

Kripto Para Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kripto para yatırımında dikkat edilecekler şu şekildedir:

  • Kripto para piyasası anlık fiyat değişimlerini devamlı olarak yaşar. Geleneksel borsalara bu açından benzemez. Acemi yatırımcılar alım-satım işlemlerinde bu yüzden anlık fiyat tablosunu takip etmelidir.
  • Yatırma başlamadan önce bir sanal cüzdan edinilmelidir. Bu işlem kripto para borsası platformlarından hesap açılışı yapılırken otomatik olarak sağlanır.
  • Kripto para yatırımı için lisanslı bir kripto para borsası platformundan işlem yapılmalıdır. Kripto para borsaları kendi platformlarında lisans belgelerini yayınlarlar. Öncelikle bu belgenin varlığı görülüp sonra hesap açılışı yapılır.

Yorum Yap